Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Zdravo. Jas imam podneseni dokunenti 2016, intervju noemvri 2017 i od togas imam status proverka od viceprezidento ( celi 2 godini ) 12xxx/2016
 
Член од
12 октомври 2019
Мислења
11
Поени од реакции
14
I jas isto maj 2018 interviju sega na dopolnitelna a sto dokumenti imala brat ti i sestrati
Potvrda od BKK, A ISTO imav potvrda od Veliko Trnovo od ,pradedo mi bil vo vojska a brat mu zaginal za vreme na Balkanskite Vojni vo Turcija. Ama verojatno kaj eden od niv bilanpotvrdata i ne ja videle.mzoebi, sega na dopolnitelna ke gi odnesam vo dokumentite i za dvajcata.
Автоматски споено мислење:

Dali na nekoj vo skoro vreme mu se ima smeneto statusot od finalna na polozitelno, a koj status vo "finalna" mu se smenil nekade juli-avgust 2019?
Jas
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo. Jas imam podneseni dokunenti 2016, intervju noemvri 2017 i od togas imam status proverka od viceprezidento ( celi 2 godini ) 12xxx/2016
Неможе да си на Проверка од Вицепрезидент 2 години ако интервју ти било во Ноември 2017,каде се претходните статуси после интервју?
Не мешајте задолжителна проверка и Проверка од Вице......
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Неможе да си на Проверка од Вицепрезидент 2 години ако интервју ти било во Ноември 2017,каде се претходните статуси после интервју?
Не мешајте задолжителна проверка и Проверка од Вице......
Може сака да каже дека чека 2 години се на се. Овие пред него, едниот вика дека е на проверка од ВП од 14.2.2018, а овој другиов го прашува дали чека 2 ипол години за указ. Абе иди разбери ги.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Може сака да каже дека чека 2 години се на се. Овие пред него, едниот вика дека е на проверка од ВП од 14.2.2018, а овој другиов го прашува дали чека 2 ипол години за указ. Абе иди разбери ги.
Cekam 2 godini od intervju, imase obrazuvana prepiska 13xxx/2017 i od togas nema promena, a taa prepiska veke ne postoi !
 
Член од
2 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
17
Potvrda od BKK, A ISTO imav potvrda od Veliko Trnovo od ,pradedo mi bil vo vojska a brat mu zaginal za vreme na Balkanskite Vojni vo Turcija. Ama verojatno kaj eden od niv bilanpotvrdata i ne ja videle.mzoebi, sega na dopolnitelna ke gi odnesam vo dokumentite i za dvajcata.
Автоматски споено мислење:


Jas
Mozes da mi kazes otprilika koga ti se smeni vo finalna i kolku vreme bese na finalna t.e otprilika koga ti se promeni vo polozitelno?
 
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Ај една консултација со Вас членовите. Во месец март 2019, пред да ме ставаТ на финална (мај 2019) однесов во Министерство за правосудие оргинал бугарска крштеница од татко издадена 1941 и потврда од кај Лазар. НО, НЕ ДОСТАВИВ ИЗВОДИ ОД ДЕДО роден 1912, ТАТКО И МОЈ, зошто ги имав уште порано доставено во ДАБЧ и мислев дека повторно нема потреба за тоа. Од септември 2019 сум на положително значи НЕ МИ Е побарана дополнителна документација. Прашањата ми се следни: ДАЛИ ПОСТОИ МОЖНОСТ ВИЦЕТО ДА МИ ДАДЕ ОТКАЗ ПОРАДИ ТОА ШТО НЕ ДОСТАВИВ ПОВТОРНО ИЗВОДИ????
ДАЛИ ИМА ПОТРЕБА И ДАЛИ БИ ИМАЛО НЕКАКОВ ЕФЕКТ ДА ДОСТАВАМ ИЗВОДИ ВО ОВАА СИТУАЦИЈА КОГА ВЕЌЕ СУМ НА ПОЛОЖИТЕЛНО И ЧЕКАМ ПОТПИС ОД ВИЦЕТО????
Ај Ве молам доколку има некој или знае некој со слична ситуација да ми одговори за да знам дали повторно да се зафркавам со вадење изводи, преводи и повторно по којзнае кој пат одење во Софија???
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Вака сега - не е моја ситуацијава:

- подадени документи за произход, ДАБЧ, преку Битола на 04/01/2018.
- сеуште нема ништо, овие викаат да се јават луѓето после Нова година.
- дали е добиен или не произходот, како може да се научи?

Преголемо е чекањето, дури и за произход. Некој во слична ситуација?
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Вака сега - не е моја ситуацијава:

- подадени документи за произход, ДАБЧ, преку Битола на 04/01/2018.
- сеуште нема ништо, овие викаат да се јават луѓето после Нова година.
- дали е добиен или не произходот, како може да се научи?

Преголемо е чекањето, дури и за произход. Некој во слична ситуација?
mnogu slicno, moja prijatelka fevruari 2018 vo Skopje predadeno za proizhod, seuste nema nisto. Samo vo ambasada ili konzulat moze da ti kazat dali e dobien. I ne ti kazuvaat dali e odobreno, tuku deka ne e stignato uste nisto kaj niv. I ti spustaat slusalka, I da sakas da prasas nesto, ne mozes.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Вака сега - не е моја ситуацијава:

- подадени документи за произход, ДАБЧ, преку Битола на 04/01/2018.
- сеуште нема ништо, овие викаат да се јават луѓето после Нова година.
- дали е добиен или не произходот, како може да се научи?

Преголемо е чекањето, дури и за произход. Некој во слична ситуација?
А бројчето за проверка да си го побарате од конзуулат или амбасада,должни се да ви го дадат?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom