Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 септември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
3
Во ДАБЧ со прв братучед, дедо роден 1930-та некоја и БККС потврда.

Во Правда (на интервјуто) сето тоа однесено комплет + линијата продолжена до прабаба родена 1902, и сето тоа наведено во новата дополнета БККС потврда.

Имав и разлики во презимиња - сите тие "решени" преку изјави на нотар еден тон и тоа нотирано во БККС потврдите.

Мал милион документи што на два пати ги потврдуваа сите линии од прабаба ми до мене. Можеби требаше и едно дрво нацртано со роднинските врски да им однесам, дополнето со мапа на тогашна бугарска територија во која повеќе од јасно се гледа дека местото е бугарско. :vozbud:

- - -

By the way, темава ја пратам и сум колку-толку вклучен во неа од 1450-та страна. Денес сме ептен блиску до 4000-та страна.

Аман!
Автоматски споено мислење:Самото "просто" поврзување со предци родени тој период не е "доволно", немајќи стар документ (како крштеници, ученички книшки и слично). Оние потврдите од БККС и МБП се влезени во Закон co што овие стари документи ги "заменуваат" (за лица родени во 100% населено место со Бугари во тој период).

Исто, сите документи од ДАБЧ се носат наново во Правда. Плус потврдата во твојов случај.
Jas imam za pradedomi razlika vo prezimeto no samo edna bukva toj e so "vski" a nie sme so "ski". I denes ke odam po instutucii ako mozam da go sredam toa. Ako ne mozam, Prasanjeto mi e kakva izjava davate na notar? Fala.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.188
Поени од реакции
1.691
Jas imam za pradedomi razlika vo prezimeto no samo edna bukva toj e so "vski" a nie sme so "ski". I denes ke odam po instutucii ako mozam da go sredam toa. Ako ne mozam, Prasanjeto mi e kakva izjava davate na notar? Fala.
Дека се работи за едно и исто лице. Со двајца сведоци. Знаат адвокатите/нотарите таков документ да средат.
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Ovie broevi gi sledam po konsulski pat i mislam deka ima promeni od sabajlevo no ne sum siguren

izgleda deka ova e od sabajlevo ili od pred nekoj den promena.
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
29
За 2016 година, дали има барем еден во 2017 година? Проверете ги броевите.
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
47
Поени од реакции
29
[QUOTE = "JasonStatham, должность: 8763311, участник: 51831"]
Давајте приблизимсја к подписи
[/ QUOTE]
Все это старые посты с дополнительным обзором.
Автоматски споено мислење:

Сите овие се стари дописи кои имаа дополнителен преглед.
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
34
од кога беше на положително, евентуално проверка од Вице...
Podneseno dokumenti 2015
broj na molba 85**/2015
intervju januari 2016
broj na prepiska 644/2016
na dopolnitelna proverka 2018
od noemvri 2018 na polozitelno
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom