Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Денес точно 9 месеци како чекам за потпис и уште кузнај колку. 91хх/2017 бројче преку конзулат со документи од прадедо.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
44
Денес точно 9 месеци како чекам за потпис и уште кузнај колку. 91хх/2017 бројче преку конзулат со документи од прадедо.
Ist den sme na polozitelno i kaj mene brojceto e 91xx/2017 so dokumenti od baba, preku konzulat vo Bitola do koga ke bidi cekanjeto nikoj neznaj
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Денес точно 9 месеци како чекам за потпис и уште кузнај колку. 91хх/2017 бројче преку конзулат со документи од прадедо.
Исто и јас, 9 месеци. Блиску сме и со бројчињата и со времето на чекање потпис, двајцата преку конзулат.
 
Член од
12 јуни 2019
Мислења
85
Поени од реакции
94
Na drugar mu e izlezen pasoshot ,on bese preku ambasadata vo Bitola,no e so brojce i pin si proveruvase
Sega koja e postapkata ,online li treba da zakaze ili,
Sto dokumenti treba,
Ne e preku posrednik,
Adresa li treba odma,
Nekoj ako moze da pomogne malku..so info
 
Член од
12 јуни 2019
Мислења
85
Поени од реакции
94
Na drugar mu e izlezen pasoshot ,on bese preku ambasadata vo Bitola,no e so brojce i pin si proveruvase
Sega koja e postapkata ,online li treba da zakaze ili,
Sto dokumenti treba,
Ne e preku posrednik,
Adresa li treba odma,
Nekoj da pomogne
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
от први мислам дека може да се живее и работи а за возачката би ти препорачал интернационална некошта многу важи мислам 3 години!?
Тоа ме интересираше дали да ја преведвам македонската бугарска возачка или со македонска интернационална да се оди се работи за подолг временски период за живеење...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Na drugar mu e izlezen pasoshot ,on bese preku ambasadata vo Bitola,no e so brojce i pin si proveruvase
Sega koja e postapkata ,online li treba da zakaze ili,
Sto dokumenti treba,
Ne e preku posrednik,
Adresa li treba odma,
Nekoj da pomogne
Ова е цитат од еден член што веќе земал пасош. Па ќе ти користи.

Прво нели се закажува термин на страната на МП каде се проверува бројчето, треба да имаш скенирана прва страница од пасош и да напишеш бр од пасош, е-маил адреса, а се друго се генерира автоматски. Потоа на е-маил треба да ти стигне порака каде ќе ја потврдиш резервацијата, па порака дека е потврдена, мене двата ми стигнааистовремено ама на едната кликнав на линкот за да потврдам и толку. Потоа го испринтав писмото затоа што треба да се покаже на врата во МП.
Од веб страната од МП ја запишав ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Зедов и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија бев во банка да платам за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно синаправив и копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во МП како што пишав си влегов порано од закажаното, отидов мислам на шалтер 4 на приземје, им ја дадов уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополнав едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ме внесе во систем госпоѓата и ми го испринта Указот.
Си направив копии од Указот и отидов во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Зедов 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополнав податоци што требаше. На каса платив 30 лева и отидов да направам копии од формуларите.
Имаше таму една госпоѓа на шалтер во општината ја замолив за побрзо, почна да ми објаснува вика ако го пуштам сега може утре да ти излезе матичниот после 14 00, па потоа во полиција после 16 00, а полиција колку што знам работи до 17 30 т.е. до 17 00 касата па може и да не го добијат писмото тогаш, па да преспијам Софија, а имам обврски тука плус...Си викам ај заеби ќе отидам опуштено за 10 дена и ќе си го земам матичниот и ќе одам да се сликам за документи.
Иначе за во полиција ќе ми треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (го средив тоа), зајавление кое ќе ми го дадат таму и ќе го пополнам на лице место и плаќање на каса во полиција, ќе одам по бавна постапка која е 20-30 дена и ќе ме чини 18 лева за л.к. и 40 лв. за пасош.
И уште ова, значи под Столична општина што се полициските станици може да се сликам кај ќе ми е кејф, а не како што одат некој во Слатина упм. Си избрав една тука на 15тина минути пеш од општина Средец, ќе идам следна недела. Иначе се викаат Рајонно полицејско управление, во случајов ќе одам во Петто рајонно полицејско управление
 
Член од
1 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav na site znae li nekoj koga ke se smene statuso od zdlzitelno na ekspertni....inervju jun 2018 u bulgaria...???dosega 11 meseca mina i uste eden status se ne promeni strasnoo
 
Член од
28 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
Тоа ме интересираше дали да ја преведвам македонската бугарска возачка или со македонска интернационална да се оди се работи за подолг временски период за живеење...
vazi sest meseca isto i bugarskata posto si polagal vo mk takada ne ja menjaj zabe parite
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pozdrav na site znae li nekoj koga ke se smene statuso od zdlzitelno na ekspertni....inervju jun 2018 u bulgaria...???dosega 11 meseca mina i uste eden status se ne promeni strasnoo
Momentalno za da ti se promeni statusot se ceka 13 meseci. Znaci kraj na juli kenti se smeni.
 
Член од
23 јануари 2019
Мислења
12
Поени од реакции
6
Na drugar mu e izlezen pasoshot ,on bese preku ambasadata vo Bitola,no e so brojce i pin si proveruvase
Sega koja e postapkata ,online li treba da zakaze ili,
Sto dokumenti treba,
Ne e preku posrednik,
Adresa li treba odma,
Nekoj ako moze da pomogne malku..so info
Neka se Javi vo konzulatot na telefon go ima na internet da prasa Dali ukazot e stignat treba da stigni odma zasto go prakaat odma ako e stignat treba dve sliki I kopija od pasos I adresa ako nema ke ja pise sluzbenata vo Sofia I uplata od okulu 50evra
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Zdravo decki
Ima li nekoj sto e podadel prv pat 2015 ...a na intervju 2016 ....preku Sofija..
Dolgo vreme bev na zadolzitelna ...
Sega momentalno status ukaz od VP ...
Ke mi pukne dusata
Jas sum isto kako tebe samo preku Bitola.
Cekame ukaz, eve potpisuvaat kaj i da e i za nas ke bidne.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom