Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
tatko mi ima bugarski bev 2014 na intervju pred malku koga se javiv mi dadoa drug broj I mi pisuva treba da potpise ukaz cek ke ti pratam[DOUBLEPOST=1552147102][/DOUBLEPOST]Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Epa cekaj sega da ti potpisat. Lotarija na Bugarija belkim posle 15 ke pocnat da davat ukazi.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
2014 bev na intervju so poteklo od
[DOUBLEPOST=1552078078][/DOUBLEPOST]Decki da prasam imam podneseno 2014 tatko mi ima bugarski
Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Лицето е б'лгарски гражданин на основание чл. 17 от ЗБГ sto znaci ovaa
Татко ти зел на основ декларација до 2005[DOUBLEPOST=1552150217][/DOUBLEPOST]
Pred malku se javiv na edn broj kazava mi smenet mi e broj 4774 mi bese sea mi e drug I pisuva cekam ukaz dali e moznoo
Можно, кога ме прекратија, имав некој си број 21****/2016, по поднесена жалба, за околу три недели добив 4****/2017. Па се водев по новиот
 
Член од
3 ноември 2017
Мислења
102
Поени од реакции
61
Kakva e taa deklaracija,procitiv pogore,deka nekoj ima svoevremeno zemeno vrz osnova na deklaracija!
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
15
143**/2015 promena vcera od finalna vo Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
Dokumenti od prv bratuced i potvrda od kaj Lazar :icon_lol:
Што значи ова потврда од кај Лазар? Тоа е истата потврда од клубот во Струмица?

Бев на интервју во април 2018, со документи од вујко сум без потврда. Како да ја извадам таа потврда, колку чини и мора преку посредник или може сам?
 
Член од
6 август 2018
Мислења
14
Поени од реакции
33
б'лгарско гражданство или ако само един от родителите им стори това, в случај че другијат е б'лгарски гражданин. При с'штите условија децата от 14- до 18-годишна в'зраст придобиват б'лгарско гражданство, ако поискат това
 
Член од
5 март 2019
Мислења
36
Поени од реакции
23
Eve nesto interesno za intervju ima slobodni termini po eden mesec

Чрез автоматизираната информационна система на Министерството на правос'дието http://publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDocвсеки кандидат може да избере подходјашта дата и час за подаване на своите документи, без да се налага да чака на опашка.
В денја на подаване на молбата, ако се установи, че са представени всички необходими документи, се провежда и интервјуто с кандидатите. Така се преодолјава старата практика за отлагане на интервјуто и насрочване на нова дата, на којато кандидатите отново да се јавјат за неговото провеждане, което необосновано уд'лжаваше процедурата с почти година.

След провеждането на интервјуто, в 14-дневен срок се преглежда дали предоставените документи с'ответстват на изискванијата и при констатирани нес'ответствија на молителја. Ако има неточности или необходимост от оште документи гражданите имат двумесечен срок за отстранјаването им чрез публикуване на с'обштение за това в автоматизираната информационна система. При неотстранјаване на нес'ответствијата в определенија срок, процедурата се прекратјава с'с заповед на минист'ра на правос'дието.

С промените вече не се налага кандидатите да представјат удостоверение от МВР за разрешено постојанно или д'лгосрочно пребиваване в Б'лгарија. Нјама нужда и от документ, удостоверјавашт внасјането на зад'лжителните осигурителни вноски и наличието или липсата на зад'лженија, удостоверение за склјучен граждански брак, когато брак'т е склјучен от б'лгарски гражданин на територијата на Б'лгарија.

За всички тези обстојателства служителите от дирекција "Б'лгарско гражданство" изв'ршват служебна справка в Националната база данни на "Население" и междурегистровија обмен (RegiX).

Неприклјучилите до 1 јануари 2019 г. производства по придобиване, в'зстановјаване и освобождаване от б'лгарско гражданство се дов'ршват при досегашните условија и ред.
.??????
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Член од
12 јануари 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво.
Дали некој знае информација во врска со бугарскиот воен архив? Имено, пред една недела испратив комлетни податоци за дедото на еден пријател од неговиот личен e-mail, но до сега немаме добиено одговор дали е пронајден податот за дедото на пријателот. Јас кога барав од архивот во 2015 година за мене за само три дена ми одговорија што треба да им дадам како податок заедно со скенирани изводи од мене, татко ми и дедо ми како доказ дека сме роднински поврзани. Откако ги пратив потребните работи, за една неделе ме известија дека треба да платам 15 лева за да ми го испратат потребниот документ.
Прашањето е има ли некаква промена во издавањето на документ од нив кој би се употребил како доказ за учество на некој предок во бугарската армија? Зошто не одговараат?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво.
Дали некој знае информација во врска со бугарскиот воен архив? Имено, пред една недела испратив комлетни податоци за дедото на еден пријател од неговиот личен e-mail, но до сега немаме добиено одговор дали е пронајден податот за дедото на пријателот. Јас кога барав од архивот во 2015 година за мене за само три дена ми одговорија што треба да им дадам како податок заедно со скенирани изводи од мене, татко ми и дедо ми како доказ дека сме роднински поврзани. Откако ги пратив потребните работи, за една неделе ме известија дека треба да платам 15 лева за да ми го испратат потребниот документ.
Прашањето е има ли некаква промена во издавањето на документ од нив кој би се употребил како доказ за учество на некој предок во бугарската армија? Зошто не одговараат?
Nema da ti odgovorat dodeka ne go najdat,nekoi cekaat i so meseci na odgovor
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Maticen broj.
Porano imase nekoj nacin, ako dvajcata roditeli imaat bg drzavjanstvo, pa i edniot vo soglasnost so drugiot, se odese direkno vo MVR za da se prijavi deteto kako bg drzavjanin i odma se vadese i maticen broj.
Ke si pises mejl vo pravosudie, ili vo MVR, ili ke im se javis, ili pak vo najdobar slucaj da otides direkno vo Sofija vo Ministerstvo za pravosudie.
Ke posocis za statusot koj shto ti izleguva sega, i ke kazes deka dosega nemas nitu zemeno drzavjanstvo kako dokument, nitu pak si znael deka su imal, zatoa i si podnesol. Ke si prasas kade da go zemes drzavjanstvoto, i dali imas maticen broj (ova MVR treba da ti go potvrdat). Malku e komplicirano zatoa najdobro ke bide vo Sofija da odis. No ako sakas mozes i prvo da pratis mejl pa da vidis dali ke ti odgovorat. Pisi na sledniov mejl
bgcitizen2@justice.government.bg
НЕ Е ТОЧНО.Ако е така зошто на интервјуто не му го кажале тоа???И двата родутела да имаат бг и да е дете до 14 год пак се оди на интервју во иста процедура само што треба да е пократка.Како може да е државјанин кога нема документ ниту ЕГН ниту ништо.Многу чудно што е прекратен.Како тоа е бг гражданин а никаде неможе потврда да извади за тоа.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Kakva e taa deklaracija,procitiv pogore,deka nekoj ima svoevremeno zemeno vrz osnova na deklaracija!
тоа декларација е нешто како "жими деците от комшијата балгарин сум" усно,а потврдата е нешто како сметка обична от сендвичара,првото е старо а ова сега е нешто ново...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
НЕ Е ТОЧНО.Ако е така зошто на интервјуто не му го кажале тоа???И двата родутела да имаат бг и да е дете до 14 год пак се оди на интервју во иста процедура само што треба да е пократка.Како може да е државјанин кога нема документ ниту ЕГН ниту ништо.Многу чудно што е прекратен.Како тоа е бг гражданин а никаде неможе потврда да извади за тоа.
Членот во неговиот пост никаде не кажа дека немоѓе потврда да извади дека е бугарски државјанин. Само го сподели статусот во кој јасно пишува дека веќе има државјанство по чл. 17.Е сега кој и како и кога му извадил тоа треба он самиот да се распраша.
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Ако едниот или двата родители биле бугарски државјани децата што ке се родат потоа по автоматизам им следува,таква беше случката со сестрами,указот потпишан 2011 поради бременост го подигна 2013 тогаш пријави дека 2012 има ќеркичка одма ја заведоја и извод имавме и и кажаа дека малата е по автоматизам бугарски државјанин само извод на родени достави и никакви процедури
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
132
Поени од реакции
201
Moze nekoj da mi posoci koj se %% za zemanje na drzavjanstvo so segasnata situacija so dokumenti preku cicko i + potvrda od BKK ??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom