Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
1.Јас немам никакви роднини ниту со бг државјанство, ниту со бг потекло...Доколку се прифатат предлог-законите, дали би можела да апкицирам со изјава дека се чувствувам како бугарка и со потврда од клубот?
2.Дечко ми има сестра со бг државјанство, но не по основ на потекло туку по натурализација(студирала во Софија и по 3-та година добила државјанство)Дали би можел да се повика на неа?
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.340
Поени од реакции
1.731
1.Јас немам никакви роднини ниту со бг државјанство, ниту со бг потекло...Доколку се прифатат предлог-законите, дали би можела да апкицирам со изјава дека се чувствувам како бугарка и со потврда од клубот?
2.Дечко ми има сестра со бг државјанство, но не по основ на потекло туку по натурализација(студирала во Софија и по 3-та година добила државјанство)Дали би можел да се повика на неа?
Ако немаш потврда за бугарско потекло не дават пасош.А за второто по правило не следува пасош иако ако потегнеш јаки врски во Софија можеби ќе ти средат али реално многу тешко.
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
Ако немаш потврда за бугарско потекло не дават пасош.А за второто по правило не следува пасош иако ако потегнеш јаки врски во Софија можеби ќе ти средат али реално многу тешко.
Мене ме интересира доколку се прифатат предлог-законите, за сега знам дека во мојов случај немам шанси
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Najbobro ke bide da ne se nagoduva sto kako ke bide od luge koi pojma nemaat od toa, najdobro ke bide nekoj pravnik ili diobar poznavac na pravoto toa da go objasni sto tocno ke znaci noviot predlog zakon.... a za toa deka ke bide vo celost izglasam jas so sigurnost vi tvrdam bidejki veke potpisani za odobruvanje se gerb pf reformatorite, abc koi imaat nad 50% taka da ke pomine
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
Незнам дали некој ги прати новите бројчиња од оваа година сега се стасани до 620 ако продолжат со истава политика ќе ја завршат годината со едвај половина апликации од 2014 нема да има ни 6000 предмети. Пред точно една недела беа до 490.
kaj se gleda do kaj se stignati jas imam brojce 400-2014 godina kolku te razbrav deka do 600 stignale kako da vidam prijatele blagodaram
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
kaj se gleda do kaj se stignati jas imam brojce 400-2014 godina kolku te razbrav deka do 600 stignale kako da vidam prijatele blagodaram
И мене ме зачуди изјавата дека почнале да ја работат 2014г. а стигнати се до 14 000 од 2013г. Значи им остануваат уште 3000 броеви од 2013..Погледнав и само првите неколку броево од 2014 се разгледани, но тоа може да се оние кои имаат двајца родители со бугарско државјанство..Ако одат со ова темпо би требало за 2 до 3 месеци да ја исчистат 2013, па да почнат со 2014.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
825
Поени од реакции
1.322
Najbobro ke bide da ne se nagoduva sto kako ke bide od luge koi pojma nemaat od toa, najdobro ke bide nekoj pravnik ili diobar poznavac na pravoto toa da go objasni sto tocno ke znaci noviot predlog zakon....
Еве ти познавач на правото. Задоволен? :D Колку сакаш поедноставно објаснето од ова?
1. Предлогот на опозиционата АТАКА предвидува можност со потврда од БКК за бугарско потекло да се аплицира за државјанство, прескокнувајќи ја АБЧ.
2. Предлогот на владеачките ГЕРБ и ПФ предвидува потврда за бугарско потекло од АБЧ да се добива врз основа на:
а) Роднинска врска до втор братучед
или
б) Описна изјава со факти и аргументи кои според вас докажуваат бугарско потекло
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.340
Поени од реакции
1.731
Мене ме интересира доколку се прифатат предлог-законите, за сега знам дека во мојов случај немам шанси
Ако немаш крвен роднина не те фаќе законот.Единствен начин за да земеш бугарски пасош ќе тие да правиш свадба со Бугарски државјанин.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
825
Поени од реакции
1.322
Ако немаш крвен роднина не те фаќе законот.Единствен начин за да земеш бугарски пасош ќе тие да правиш свадба со Бугарски државјанин.
Не е така. Ако има презиме на -ва или -ска, може да се обиде со описна изјава, во која објаснува со факти зошто смета дека има бугарско потекло. Може да покаже дека и нејзините предци имаат такви презимиња и ќе има шанси да ѝ биде прифатено. Описната изјава отвора многу можности за Македонците без зачувани стари документи, но сепак треба да биде уверлива и поткрепена со основни факти за места на раѓање и имиња. Ако си роден во Загреб, се викаш Хрвоје Хрвиќ и само живееш во Македонија, тогаш никаква изјава нема да ти помогне.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
И мене ме зачуди изјавата дека почнале да ја работат 2014г. а стигнати се до 14 000 од 2013г. Значи им остануваат уште 3000 броеви од 2013..Погледнав и само првите неколку броево од 2014 се разгледани, но тоа може да се оние кои имаат двајца родители со бугарско државјанство..Ако одат со ова темпо би требало за 2 до 3 месеци да ја исчистат 2013, па да почнат со 2014.
toa so saka master da kaze e deka ovaa godina (misli na 2015 poso sea e 2015) ima aplikacii do 600, a ne deka pocnale da gi rabotat brojcinjata od 2014, sto e minata godina
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
103
Поени од реакции
70
И мене ме зачуди изјавата дека почнале да ја работат 2014г. а стигнати се до 14 000 од 2013г. Значи им остануваат уште 3000 броеви од 2013..Погледнав и само првите неколку броево од 2014 се разгледани, но тоа може да се оние кои имаат двајца родители со бугарско државјанство..Ако одат со ова темпо би требало за 2 до 3 месеци да ја исчистат 2013, па да почнат со 2014.
kako mi izleda mene sega brzo nema da ima nisto za brojcinja od 2014 samo gjabe nosev dokumenti vencanici od dedo i baba nekoi drugi bugarski dokumenti samo troskovi si napraviv bez potreba i bez dokumenti posle godina ipol ke ima nekoe obrazlozenie i moze
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
а ние шо сме со прекратена процедурата за происход, има некој шо знај како че биди со нас...че мора повторно закажување на бројче или че поминиме со некоја молба и ново поднесување на документи?????
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
toa so saka master da kaze e deka ovaa godina (misli na 2015 poso sea e 2015) ima aplikacii do 600, a ne deka pocnale da gi rabotat brojcinjata od 2014, sto e minata godina
tocno taka.. ova godina 2015 ima 624 brojcinja, i sekoj raboten den osven petok (neznam zosto petok im e neraboten ) se dodavaat od 30 do 35 novi brojcinja
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.340
Поени од реакции
1.731
Не е така. Ако има презиме на -ва или -ска, може да се обиде со описна изјава, во која објаснува со факти зошто смета дека има бугарско потекло. Може да покаже дека и нејзините предци имаат такви презимиња и ќе има шанси да ѝ биде прифатено. Описната изјава отвора многу можности за Македонците без зачувани стари документи, но сепак треба да биде уверлива и поткрепена со основни факти за места на раѓање и имиња. Ако си роден во Загреб, се викаш Хрвоје Хрвиќ и само живееш во Македонија, тогаш никаква изјава нема да ти помогне.
Нема врска.Има луѓе што ги знам едниот веќе живее у Бугарија 4 години а другиот има лична карта за престој веќе 7 години али неможат да земат пасош поради тоа што немат докажано бугарско потекло т.е. роднина со бугарски пасош или документ од некој предок Бугарин.Истото ќе важи и со новиот закон а знам бидејќи секоја недела работно сум у Бугарија иако ни лагам да зимам бугарски пасош али ги знам сите процедури како одат.И еве плус доказ е дека 2ца што ги знам се презвикуват на -ов со потпишани документи дека нивните предци се бугари ги одбија бидејќи немат доказ иако се во БКК.И за тоа што спомна ако се презвикуваш ски не добиваш документи е средено и така многу бугари се презвикуват на ски еден баш беше министер у тој ресор така и тоа ти паѓа у вода тоа го среди ВМРО БНД со амадман уште пред 2 години.
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Гледам дека повеќето на форумот не знаат каде е точно проблемот со издавањето на бугарски државјанста и мислат дека овај закон е трајно решение за тоа. Луге државјаство се издава според закон за државјанство, а не според други закони. Јас за ова имав пишано и порано сега ќе го цитирам и објаснам уште малку.
Малку околу законо, дури стој ова во законо кој ќе биди на власт ако сака ќе го спори издавањето

ЗАКОН за б'лгарското гражданство
ДОП'ЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 2. По смис'ла на този закон:

1. "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин.

претходно ова се скокаше се гледаше само происходо и не гледаја врс основа на што е издаден (изјава за национална самосвест) и се даваја државјанства како што стој во законо за бугарите надвор од државата значи овај дел од двата закони е различен и се косат двата меѓу себе едни докажваат потекло според едниот(ДАБЧ(зборам за порано)), а овие не му го важат оти според другиот закон за потекло мора да има некој предок(министерство за правда) и згора на се сега и ДАБЧ не го почитува законо за Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја оти имаат притисок и бараат документи за предок ако сакаат да му стават крај за секогаш треба да се усогласат двата закони и да нема проблеми понатаму
ЗАКОН ЗА Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја
Чл. 3. (1) Б'лгарин, живеешт изв'н Република Б'лгарија, с'гласно този закон е лице, което:
- има поне един в'зходјашт от б'лгарска народност,
- носи б'лгарско самос'знание и
- пребивава постојанно изв'н територијата на Република Б'лгарија.
(2) Б'лгарска народност се доказва с документ, издаден от:
1. Компетентен б'лгарски д'ржавен или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах;
3. б'лгарската православна ц'рква.
(3) Б'лгарска народност може да се доказва и по с'дебен ред пред б'лгарски с'д.
Значи воопшто нема потреба од измени во законо за бугарите зад границата зошто во него стој кој се смета за Бугарин тој што има б'лгарско самос'знание а сега тоа се бриши од законо што значи тој закон станува построг тоа што во моментот од ДАБЧ бараат документи за предок е заради притисок врз агенцијата. Која е смислата што тие ќе го променат законо ќе издаваат происходи да речиме по брачет и кога ке дојди тој происход на комисија за гражданство тие ако се отповикаат на дополнителната одредба од законот за државјанство "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин. ќе биди истата ситуација како што е сега со происходите од 2012 и 2013. За да функционира све без пречки и без газење на никој закон потребно е усогласување на двата закони т. е. да ја нема таја дополнителна одредба во законо за државјанство. Министерството и сега го кршеше законо со тоа што одобруваше молби на луге кој поднеле од брат, сестра или брачет документи како доказ за потекло.
Овај закон што сега се нуди како олеснување на процедурата за добивање државјанство е само за замачкување на очи во јавноста бидеќи сакаат да почнат да даваат државјанста, а мора нешто да се промени за да нема притисоци од јавност или опозиција ама пак да остани простор за маневар и успорување на процедурата кога тоа ќе го посака некоја политичка гарнитра.
Мое мислење е дека ќе се откочи работата и ќе се работи како порано оваја дополнителна одредба ќе си остани "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин. во законо за државјанство и ќе се гледа само происходо од ДАБЧ како порано без разлика дали е издаден врз основа на предок по права линија или не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom