Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
62
Поени од реакции
27
BGJANA
jas zenata ja znam od 2008 god a pred toa na mazo mi na cela familia posreduva i na maz mi a sega e vo procedura brat mi.jas nosiv 3 pwti poteklo i pred nekoj den koga se slusnav so nea mi rece deka neso se duma deka nema da trazat poteklo i deka ke ja ubrzale procedurata.rece mi toa so e vrz osnova na poteklo go pisuva u proishodot i nema potreba pa da noses dopolnitelni dokumenti am koj kako si saka,ako nekoj saka moze da odnese.ako sakas ti jas ke ti dadam broj pa slusni se na viber so nea pa sama si slusni so ke ti kaze ona
 
D

Drexel

Гостин
Вo мoјoт случaј дедo ми е вo умреницa стoјaнoвски,вo екзaрхијa венчaницaтa гo пишaле ивaнoв зaштo тaткo му ивaн се викaл,a oвие пa oд дaбч вo прoизхoдoт пишaле свидителствo зa венчaние нa стoјaнoв,тoa ски сaми гo тргнaле и пoсредникoт и вo мп ми рекoa немa прoблем ни нoтaр ни ништo вaжен бил мaтичниoт брoј ми рекoa.aкo се пoјaвел рaзличен мaтичен брoј тoa билo прoблем.Еднa девoјкa oд кoмшии штo земa држaвјaнствo пред еднa гoдинa се презивa aтaнaсoскa a вo извoдoт нa мaјкa и згрешиле aнaстaсoвскa и без никaкви испрaвки пoминa.[DOUBLEPOST=1499755436][/DOUBLEPOST]
Другaр немoже дa ти пишaм вo привaтни ептен сме блиску сo интервјуaтa,aкo ти се пoјaви прoменa нa дaтумoт зa интервју пиши a aкo имa кaј мене и јaс ке ти пишaм
И кај мене во мојот преведен и легализиран извод името на мајка ми е Габриела а некој го напишал Габриел, Александар од МП ми рече дека нема врска не е важно тоа толку
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
BGJANA
jas zenata ja znam od 2008 god a pred toa na mazo mi na cela familia posreduva i na maz mi a sega e vo procedura brat mi.jas nosiv 3 pwti poteklo i pred nekoj den koga se slusnav so nea mi rece deka neso se duma deka nema da trazat poteklo i deka ke ja ubrzale procedurata.rece mi toa so e vrz osnova na poteklo go pisuva u proishodot i nema potreba pa da noses dopolnitelni dokumenti am koj kako si saka,ako nekoj saka moze da odnese.ako sakas ti jas ke ti dadam broj pa slusni se na viber so nea pa sama si slusni so ke ti kaze ona
Ti blagodaram suzanagb, da se nadevame deka taka i ke bide, ke ja ubrzaat za nas procedurava :pipi:ubava duma imaat, a poteklo gore dole site imame, mnogu e jasno od izvodite kade sme rodeni, koj ni se pretci, po iminjata znaat sto vera sme, a za kriminal ke si proverat.
Daj boze aman veke da bide
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
Пријателе, можи мене , тебе , на Рајко Петко не ни треба одма државјанство ама пред да напишиш ваков коментар прво стависе на нивно место , има некој што едвај чека да добие бидејќи му е единствен спас. Не гледај себично. Вистина е дека едно исто прашање по сто пати е напишано ама секој си се надева на најдобро.
Друже и јас чекам, така да не сум себичен, ама кукањево секој ден не е на помош на никого од нас. ;)
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Jас имав слична ситуациja и веке напишаното дека со изjава на нотар го решаваш истото е точно.

Фино лепо си го завршив тоа на нотар, а каде што бев, нотарот веке jа знаеше процедурата пошо мн де поминале пред мене. Хехех[DOUBLEPOST=1499750915][/DOUBLEPOST]

Политичките досетки остави си ги за во некоj друг форум. ;)
Изјавата на нотар ти заврши работа во ДАБЧ а во Министерството предаде иста таква или не и предпоставувам истата треба да биде преведена и легализирана?
Мене ќе ми треба потврдата за правосудие па ако има некој што предал ваква потврда во министерството да сподели дали му ја уважиле или не?
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Decki da ne imate informacija do kade se stignati so ukazite?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
10
79**/2013 sum, denes mi e smeneto vo.. По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Dali ima nekoj iskustvo so vakov status, kolku vreme se ceka za nareden i dali ova e loso ili dobro ?
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
79**/2013 sum, denes mi e smeneto vo.. По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Dali ima nekoj iskustvo so vakov status, kolku vreme se ceka za nareden i dali ova e loso ili dobro ?
Добро е ова, се чека 4-6 месеци. Наредниот статус е најбитен.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
32
Поени од реакции
23
79**/2013 sum, denes mi e smeneto vo.. По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Dali ima nekoj iskustvo so vakov status, kolku vreme se ceka za nareden i dali ova e loso ili dobro ?
Ti imas li dadeno dopolnitelni dokumenti vo ministerstvoto za pravda?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Изјавата на нотар ти заврши работа во ДАБЧ а во Министерството предаде иста таква или не и предпоставувам истата треба да биде преведена и легализирана?
Мене ќе ми треба потврдата за правосудие па ако има некој што предал ваква потврда во министерството да сподели дали му ја уважиле или не?
Во МП не предадов ниту еден документ +, од потребните.

Што значи, во ДАБЧ. На произходот пишува од каде ти е потеклото, на шалтер ништо дополнително не подадов (освен произходот, биографиjа, извод моj, лекарско, неосудуван, официjална молба - сето на бугарски jазик).

Ниту ми побараа.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Во МП не предадов ниту еден документ +, од потребните.

Што значи, во ДАБЧ. На произходот пишува од каде ти е потеклото, на шалтер ништо дополнително не подадов (освен произходот, биографиjа, извод моj, лекарско, неосудуван, официjална молба - сето на бугарски jазик).

Ниту ми побараа.
А преводот и легализацијата на изјавата колку те чинеше?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom