Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2016
Мислења
6
Поени од реакции
3
Друже од прилика колку време поминува од указот до конечно зимање пасошот знаеш ли?
Со самото земање на указот, следно е пријавување во полиција со доставување на адреса и понатаму добивање на матичен број. Пријавувањето во институциите трае од 1 до 7 работни дена, во зависнот кој ги брка работите. После тоа, кога веќе си во систем, можеш да го провериш дали е активен на: https://www.kik-info.com/proverki/proverka-na-egn.php, и после тоа, со твоите документи одиш во полиција, плаќаш и се сликаш за лична карта и пасош. ЛК-та ја издаваат истиот ден, додека пасошот во зависност која постапка ќе си ја одбериш: експрес- истиот ден после 1300 часот, по брза за 3 раб. дена и по редовна за 10 раб. дена. Изборот и одлуката коштаат различно. Значи, од денот на подигање на државјанство до пасош, можи да земи од 3 (со голема среќа и пари) до 18 работни денови или еден календарски месец.[DOUBLEPOST=1483781116][/DOUBLEPOST]
Дали некој има искуство со земање на потпишан указ на незакажано, со чекање. Дали би пуштиле внатре да се земе?
Нема да ти дадат освен ако немаш некој внатре. Причина, пред вработената на шалтер 3 стои отворена твојата папка со сите документи и евентуално документи- оригинали кои треба да ти бидат вратени. Ти ги враќа и ја затвора папката со тоа што потпишуваш дека си го примил указот и евентуално доставуваш адреса за коресподенција, кој понатаму ќе ти биди твојата адреса за матичен број, лј и пасош.
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво,
Имам умреница од прабаба ми родена 1918 во село кое било под бугарска власт,и плус умреница од баба ми и извод од мајка ми и мој извод.Е сега на мајка ми прв братучед има бугарски пасош,па дали да му земам копија од пасошот+извод негов+извод од мајка му ,зошто се сестри со баба ми,незнам дали тоа ќе ми биде од корист и дали повеќе ќе ми помогне.
И плус читам по форумов за потврдите за неосудуваност,треба или нетреба?И што друго ми треба уште ,лекарско?И дали треба изводите да не се постари од 6 месеци
Фала однапред на одговорите
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo prijateli bi sakal da prasam, Procedurata za pasosot ja pocnav preku BG.ambasadata vo Skopje , tamu gi terav site proceduri do intervju,Koga mi iskoci vo protokol deka treba da dostavam dopolnitelni dukumenti dostaviv udostoverenie od mojot dedo deka ima uceno skolo vo Bg i vo koe e napiseno deka e po narodnos Bugarin kako dokaz, dukumentot gi dostavi posreduvac,i veke godina i sedim meseci cekam otkako dadov dopolnitelni dukumenti,i Statusot glasi deka treba da odnesam dopolnitelni dukumenti,vo toj period 3 pati se smeni statusot od koj posleden e toj sto mi pisuva deka treba da dadam dopolnitelni dukumenti, neznam dali da vadam povtorno dopolnitelni dukumenti od bg klub vo Strumica i da podnesam povtorno neznam sto e pametno, bi mi pomognalo vas sovet poz golem i so sreka vo 2017 na site Pozz
 

Attachments

Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Zdravo prijateli bi sakal da prasam, Procedurata za pasosot ja pocnav preku BG.ambasadata vo Skopje , tamu gi terav site proceduri do intervju,Koga mi iskoci vo protokol deka treba da dostavam dopolnitelni dukumenti dostaviv udostoverenie od mojot dedo deka ima uceno skolo vo Bg i vo koe e napiseno deka e po narodnos Bugarin kako dokaz, dukumentot gi dostavi posreduvac,i veke godina i sedim meseci cekam otkako dadov dopolnitelni dukumenti,i Statusot glasi deka treba da odnesam dopolnitelni dukumenti,vo toj period 3 pati se smeni statusot od koj posleden e toj sto mi pisuva deka treba da dadam dopolnitelni dukumenti, neznam dali da vadam povtorno dopolnitelni dukumenti od bg klub vo Strumica i da podnesam povtorno neznam sto e pametno, bi mi pomognalo vas sovet poz golem i so sreka vo 2017 na site Pozz
Cekaj ne davaj nisto sega za sega cim si dal od bkks a dali licno si podnel vo mp ili preku posrednik mozda ne ti se kopletirani dok. Mozda ti fali prevosite na izvod
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Cekaj ne davaj nisto sega za sega cim si dal od bkks a dali licno si podnel vo mp ili preku posrednik mozda ne ti se kopletirani dok. Mozda ti fali prevosite na izvod
Posrednikot mi rece deka se dadeni so koplet site izvodi prevedeni zavereni na totar i so molba no ete veke godina i sedum meseci
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
297
Поени од реакции
396
Posrednikot mi rece deka se dadeni so koplet site izvodi prevedeni zavereni na totar i so molba no ete veke godina i sedum meseci
Многу чекаат, многу долго со предадени дополнителни документи за повторно разгледување. Меѓу кои и јас, еве околу година дена само откако се предадени документите ... Зависи која година си, 2013 се привршува а 2014 чекаме да ја почнат...
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Друштво што мислите за ситуацијава: имам однесено документи од прв братучед и потврда од Струмица. Во меѓувреме сестра ми пред месец и нешто доби произход врз основа на горенаведените документи. Е сега се мислам дали да го однесам плус и произходот од сестра ми во МП демек поблиска роднина или нема потреба.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
297
Поени од реакции
396
Сметам дека апсолутно нема потреба од тоа. Ниту пак мислам дека тоа би било пресудно. Јас сум со потврда и друг документ, и верувај џабе ни е и трет документ кога поминуваат и без документи. Важното е веќе конечно да ни дојде ред да не прегледаат пак, и конечно одлучат...
Друштво што мислите за ситуацијава: имам однесено документи од прв братучед и потврда од Струмица. Во меѓувреме сестра ми пред месец и нешто доби произход врз основа на горенаведените документи. Е сега се мислам дали да го однесам плус и произходот од сестра ми во МП демек поблиска роднина или нема потреба.
[DOUBLEPOST=1483910984][/DOUBLEPOST]Дечки да не ширам лажна надеж, но ми изгледа дека 2014 е почната со разгледување.
Како репер го следев бројчето 18/2014 (со цел поскоро да знам кога ќе ја почнат 2014, под претпоставка дека нели одат по ред) и сега гледам дека му се има сменето статус во “По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство“.
Претходно беше со месеци на ист статус како моето, а тој статус беше „Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.“

Па нека е за добро ... :):):)
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Десислава Костадинова, ГЕРБ: Получаването на б'лгарско гражданство от б'лгарите в чужбина може да се улесни оште
23 декември 2016 | 16:30
http://m.focus-news.net/?action=opinion&id=41171
Водешт: Като говорим за процедурата за получаване на б'лгарско гражданство, до каква степен тја трјабва да се улесни и трјабва ли в'обште да се улесни? Нека разјасним какво се случва, как трјабва да получи човек б'лгарско гражданство, какво трјабва да направи, ако има б'лгарски корени и иска да го получи, колко са били хората тази година, поискали подобно, и трјабва ли да направим оште, за да ги улесним?
Десислава Костадинова: В Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина в краја на 2015 г. бјаха внесени за разглеждане два проектозакона за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија. Комисијата реши да предложи на Народното с'брание да подкрепи законопроекта, внесен от нашија колега, и това стана факт в пленарна зала през јули, когато предложението беше прието на п'рво четене. Законопроект'т предвижда лицата от б'лгарски произход да получават б'лгарско гражданство по облекчен ред, като в'вежда понјатието „близ'к роднина“ с цел документи, удостоверјавашти б'лгарскија произход, да послужат като доказателство и за роднина по с'ребрена линија до шеста степен. С предложеното изменение се предвижда в'зможността при липса на официални документи, удостоверјавашти произхода, так'в да б'де доказван с нотариално заверена декларација. Предлаганите измененија целјат с'здаването на г'вкава и ефективна система за заштита на правата и интересите на б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија, както и в'зможността за увеличаване на б'лгарското население при наличието на изјавен интерес за принадлежност к'м неја от лица от б'лгарски произход или с б'лгарско самос'знание.
Не сфаќам што е муабетот? Ќе може да се земаат пасоши само со нотарска изјава или како? Од кога би требало да важи ова?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво другари. Дали е следнава работа е навистина точна или не. Го прашав мојот посредник дека сакам да доставам дополнителни документи, и дали би сакал тој да ги преведе легализира итн. Ми беше кажано дека нема потреба од нешто такво дека потврдата од здружение ми е доволна за да добијам пасош, но сепак инсистирав дека сакам да доставам дополнителен документ на што ми рече дека тоа не е возможно без да бидам вратен на дополнителна проверка. Дали е ова точно или не?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Здраво другари. Дали е следнава работа е навистина точна или не. Го прашав мојот посредник дека сакам да доставам дополнителни документи, и дали би сакал тој да ги преведе легализира итн. Ми беше кажано дека нема потреба од нешто такво дека потврдата од здружение ми е доволна за да добијам пасош, но сепак инсистирав дека сакам да доставам дополнителен документ на што ми рече дека тоа не е возможно без да бидам вратен на дополнителна проверка. Дали е ова точно или не?
Можеш во министерството кога сакаш без заказување да поднесеш дополнителни само поврзани со изводи преведени и легализирани. јас ги преведов и легализирав во амбасада,а ги поднесов во министерството во софија.Нека не те мафта ова е мое искуство и сега чекам потпис за указ
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
68
Поени од реакции
73
Сметам дека апсолутно нема потреба од тоа. Ниту пак мислам дека тоа би било пресудно. Јас сум со потврда и друг документ, и верувај џабе ни е и трет документ кога поминуваат и без документи. Важното е веќе конечно да ни дојде ред да не прегледаат пак, и конечно одлучат...
[DOUBLEPOST=1483910984][/DOUBLEPOST]Дечки да не ширам лажна надеж, но ми изгледа дека 2014 е почната со разгледување.
Како репер го следев бројчето 18/2014 (со цел поскоро да знам кога ќе ја почнат 2014, под претпоставка дека нели одат по ред) и сега гледам дека му се има сменето статус во “По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство“.
Претходно беше со месеци на ист статус како моето, а тој статус беше „Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.“

Па нека е за добро ... :):):)
mozebi ja pocnale 2014 jas slusnav od februari ke bide
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom