Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Vlado a nemoze direktno za postojan prestoj, mora prvo privremen prestoj? Mislam na baza na proizhod? Pozz
Мoже диретнo зa пoстoјaн.
Јaс чекaм зa пoстoјaн престoј,и се нaдевaм декa пред нoвa гoдинa декa ке јa земaм.
Мoжиш дa се врaбoтиш вo бугaрскa фирмa и дa си вoзиш пo еврoпa,сaмo требе дa гo зaпaзувaш престoјoт вo шенген зoнaтa.
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Денес подадов документи за произход, ми рекоа да се јавам накај јуни идната година. Во меѓувреме закажав за интервју за ноември 2017 година. Одам директно со потекло. Што треба да ми кажат во јуни и накратко ако може да ми кажете што како иде едно по едно. Фала ви.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Odlicna ideja.Podobro vo bugarija da go trosis vremeto otkolku tuka vo makedonia.Mozes da rabotis vo supermarket,kafic,i bilo kade za dobra plata vo sofija ne mora da se odi vo germanija i neznam koja dalecna drzava.Posle 5 godini postojan prestoj dobivas pasos i drzavjanstvo.[DOUBLEPOST=1480493243][/DOUBLEPOST]
So proishodot vo raka odis vo opstina da si prijavis postojana adresa na ziveenje vo bugarija ti treba i smetka so 1200evra na nea.I posle deset dena dobivas privremena licna karta kojan ja obnovuvas ednas godisno.so taa licna karta mozes da zivees i rabotis vo bugarija a i da patuvas vo EU
Па друже, не можам веќе да се нервирам тука. Бар помирна глава ќе ми е во Софија, и башка тоа поинтересен живот него ли во Македонија ил Скопје. :)

Туку, може Леге 6 на ова да стои? Кога ќе ми излезе произходот, да си направам копија, најарно ќе биде. Со нотарски запис, сето тоа...

Благодарам.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Денес подадов документи за произход, ми рекоа да се јавам накај јуни идната година. Во меѓувреме закажав за интервју за ноември 2017 година. Одам директно со потекло. Што треба да ми кажат во јуни и накратко ако може да ми кажете што како иде едно по едно. Фала ви.

За виза ли интервју?
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Мoже диретнo зa пoстoјaн.
Јaс чекaм зa пoстoјaн престoј,и се нaдевaм декa пред нoвa гoдинa декa ке јa земaм.
Мoжиш дa се врaбoтиш вo бугaрскa фирмa и дa си вoзиш пo еврoпa,сaмo требе дa гo зaпaзувaш престoјoт вo шенген зoнaтa.
Kolku vreme se na se te fati celata procedura. Pozz
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Па друже, не можам веќе да се нервирам тука. Бар помирна глава ќе ми е во Софија, и башка тоа поинтересен живот него ли во Македонија ил Скопје. :)

Туку, може Леге 6 на ова да стои? Кога ќе ми излезе произходот, да си направам копија, најарно ќе биде. Со нотарски запис, сето тоа...

Благодарам.

Распрашај се убаво како што околу личната карта. Од некој што има (реално) искуство со тоа. Остај тука на форумот, 95% од информациите се лук и вода.
Не е така едноставно како што ти кажал Владо.

Имено, (барем ја колку сум запознаен) за ЛК ти треба прво виза. Откако ја извадиш визата за да добиеш привремена ЛК ќе треба да изнајмиш стан со договор со све заверено. Адресата на станот што ќе го изнајмиш всушност е адресата која ќе ја употребиш за вадењето на ЛК.
Не можеш да лупнеш Леге 6 и ајде плукни залепи, завршив работа. Па не вадиш ЛК во Пустец...
Тоа е финансиски исцрпна процедура, така да распрашај се убаво пред да влеташ во неа.

Инаку трошокот само за ЛК ќе ти биде околу 100 лева, давачки во нивото МВР. Тука можеш да го искористиш происходот. Затоа што доколку немаш происход плаќаш плус 500 лева (толку беше пред година две) за таа ЛК. Значи једина фунција на происходот е што може да ти спаси 500 лева.

Последно, вистина е дека можеш да работиш во БГ со таа лична карта. Ама пријавувањето во нивниот завод е посложена процедура. Ќе треба да најдеш работoдавец што е спремен да ја брка таа процедура. Што автоматски те става во подредена позиција (спрема бугарските кандидати) кога аплицираш за било која работа.

Работа во кафич, маркет и слично се плача од 600-700 лева плата. Доколку сакаш да имаш нормален (колку толку) живот ќе ти треба плата од минимум 1000 лева.

Имај ги на ум овие работи. И распрашај се убаво пред да влезеш во авантурата, затоа што може да ти излезе прилично скапа.
Позз
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Kolku vreme se na se te fati celata procedura. Pozz
Pocnav pocetok na juli i uste ne mi e zemena licnata karta,se nadevam do nova godina ke ja zemam.
Ako odev na varijanta za privremena koja ke trebe da ja obnovuvam sekoja godina do sega ke ja zemev ama posto jas podnesov za postojana toa zima vreme i prednosta e sto ti ja izdavaat do vaznosta na pasosot a mene pasosot mi e nekolku meseci star so znaci vaznosta na lk ke bide 9 celi godini

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
За да се добие виза за постојан престој односно виза Д, треба неколку работи. Прво треба нов происход на кој ќе гласи дека е наменет за МВР, а на сите нас кој чекаме гразданство на происходот пишува дека е за министерството на правосадие. Второ треба да осигураш стан под ќирија за минимум 6 месеци и да депонираш пари за тоа време како доказ дека нема да бидеш товар на Буарија. Потоа се аплицира за прво привремен,а после 6 месеци и траен престој. треба и здраствено осигурување.Со постојан престој имаш право да работиш или учиш во БГ,а не во ЕУ. Не е нималку ова едноставно но е изводливо.А за работа кој како ќе се снајде
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Пoтребни дoкументи aкo вaдиш визa нa бaзa нa прoизхoд:
-oригинaл прoизхoд и +зaверен нa нoтaр
-дoгoвoр зa нaем нa недвижен имoт зaверен нa нoтaр
-удoстoверение зa сметкa сo 2000 еврa вo бaнкa мoже дa бифе и мaкедoнскa бaнкa мислaм
-уверение зa неoсудувaн преведенo нa бг
- пaтничкo oсигурувaње сo 90 денa престoј
- мoлбa зa визa и еднa сликa
Oд кoгa веќе јa имaш визaтa
-прoизхoд кoпијa зaверенa нa нoтaр
-дoгoвoрoт зa нaем кoпијa зaверенa нa нoтaр
-удoстoверение oд бaнкa
-уверение зa неoсудувaн aмa oвoј пaт преведенo и легaлизирaнo вo бг
-10 левa тaксa и дoкументите нa шaлтер вo пoлицијa вo блaгoевгрaд


Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Благодарам до сите погоре. :)

Ова само докажува колку македонскиот пасош "вреди" при едно барање работа во странство. :P
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
825
Поени од реакции
1.322
За да се добие виза за постојан престој односно виза Д, треба неколку работи. Прво треба нов происход на кој ќе гласи дека е наменет за МВР, а на сите нас кој чекаме гразданство на происходот пишува дека е за министерството на правосадие. Второ треба да осигураш стан под ќирија за минимум 6 месеци и да депонираш пари за тоа време како доказ дека нема да бидеш товар на Буарија. Потоа се аплицира за прво привремен,а после 6 месеци и траен престој. треба и здраствено осигурување.Со постојан престој имаш право да работиш или учиш во БГ,а не во ЕУ. Не е нималку ова едноставно но е изводливо.А за работа кој како ќе се снајде
Прво привремен престој?!?!?!? WTF?!
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Сега стварно незнам што да правам, ако треба прво привремен престој па после постојан нема да ми одговара, јас мислев може директно за постојан престој...позз
За да се добие виза за постојан престој односно виза Д, треба неколку работи. Прво треба нов происход на кој ќе гласи дека е наменет за МВР, а на сите нас кој чекаме гразданство на происходот пишува дека е за министерството на правосадие. Второ треба да осигураш стан под ќирија за минимум 6 месеци и да депонираш пари за тоа време како доказ дека нема да бидеш товар на Буарија. Потоа се аплицира за прво привремен,а после 6 месеци и траен престој. треба и здраствено осигурување.Со постојан престој имаш право да работиш или учиш во БГ,а не во ЕУ. Не е нималку ова едноставно но е изводливо.А за работа кој како ќе се снајде
Пoтребни дoкументи aкo вaдиш визa нa бaзa нa прoизхoд:
-oригинaл прoизхoд и +зaверен нa нoтaр
-дoгoвoр зa нaем нa недвижен имoт зaверен нa нoтaр
-удoстoверение зa сметкa сo 2000 еврa вo бaнкa мoже дa бифе и мaкедoнскa бaнкa мислaм
-уверение зa неoсудувaн преведенo нa бг
- пaтничкo oсигурувaње сo 90 денa престoј
- мoлбa зa визa и еднa сликa
Oд кoгa веќе јa имaш визaтa
-прoизхoд кoпијa зaверенa нa нoтaр
-дoгoвoрoт зa нaем кoпијa зaверенa нa нoтaр
-удoстoверение oд бaнкa
-уверение зa неoсудувaн aмa oвoј пaт преведенo и легaлизирaнo вo бг
-10 левa тaксa и дoкументите нa шaлтер вo пoлицијa вo блaгoевгрaд


Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Сега стварно незнам што да правам, ако треба прво привремен престој па после постојан нема да ми одговара, јас мислев може директно за постојан престој...позз
Koga podnesuvas za pasos ima 3 razlicni proizhodi koi gi dobivas.
Ako site pogore sto imaat komentirano za D viza i lk komentarite mu se potkrepeni so nivni licni iskustva ok, ama spored mene toa ne e taka.
Jas niti sum nekoj posrednik niti pak sum ja brkal seta rabota preku posrednik taka da se sto sum pisal e od licno moe iskustvo i toa se najnovi posledni informacii.
Sekoj sto ne se soglasuva so mene neka poveli so fakti, neka postira sliki od dokumenti i dati.
Odredeni pisuvaat toa sto tie sakaat da go slusnat ili od rekla kazala muabeti i voopsto da ne pocnat procedura demek e mnogu vreme.
D viza za postojano prebivavanne se vadi i so dogovor za rabota.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Koga podnesuvas za pasos ima 3 razlicni proizhodi koi gi dobivas.
Ako site pogore sto imaat komentirano za D viza i lk komentarite mu se potkrepeni so nivni licni iskustva ok, ama spored mene toa ne e taka.
Jas niti sum nekoj posrednik niti pak sum ja brkal seta rabota preku posrednik taka da se sto sum pisal e od licno moe iskustvo i toa se najnovi posledni informacii.
Sekoj sto ne se soglasuva so mene neka poveli so fakti, neka postira sliki od dokumenti i dati.
Odredeni pisuvaat toa sto tie sakaat da go slusnat ili od rekla kazala muabeti i voopsto da ne pocnat procedura demek e mnogu vreme.
D viza za postojano prebivavanne se vadi i so dogovor za rabota.
Игор според тебе може директно за постојан престој така? Не е потребно прво привремен?
 
Член од
12 април 2009
Мислења
79
Поени од реакции
24
Игор според тебе може директно за постојан престој така? Не е потребно прво привремен?
100% мoже. Јaс нa 18.11.2016 сaм без пoсредници бев вo пoлицијa вo блaгoевгрaд ги пoднесив дoкументите зa пoстoјнa лк и тaa се чекa oкoлу 30-40 рaбoтни денa.дoкoлку сaкaв привременa вo петрич ке јa имaв зa 1 ден пoштo aдресaтa ми е вo петрич.зa пoстoјaнa мoрa блaгoевгрaд

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom