Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Mozeli nekij da objasni sto so taa licna karta za postojan prestoj koi se pridobivkite
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.029
Поени од реакции
1.598
На кој број се јавувате во амбасада да прашате дали происоход е стигнат на ваше име? И за колку време закажуваат за да се подигне?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Дечки, информација за временна лична карта? Планирам да одам во Бугарија на подолг период, па додека ми стигне пасош, ми се чини дека ова е добра одлука. Врз база на добиен происход.

Или линк до страниците на форумов каде што го има тоа...процедура, ова, она...

Благодарам.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Mozeli nekij da objasni sto so taa licna karta za postojan prestoj koi se pridobivkite
Ako mislis deka ke rabotis vo qtranstvo so taa licna karta qi qe izlazil samo mozes da se vrabotis vo bg i da imas nekoi pridobivki edno vreme soferite vozea so taa licna karta dodeka ne se oqvqtile policajcite od qtransvo kajo svetcka danska belgija germanija taka da i da ja imas primer si ja zemal denes licnata karta a imas intervju na 22april pokraj ne osuduvaniot list ke treba da odneses i neosuduvan list od bugarskite sudovi a toa nikoj od poseednicite nema da ti go kaze pa koga ke ti dojde vreme i ides na intervju i ke prilozis i licnata karta bugarska i ke te vrati ke ti kaze donesi drugi dokumenti pa termin imas posle kako stoo idaat rabotite posle 3 meseci
Samo problemi ke si napravis
Tolku od mene pozz
 
Член од
7 ноември 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
Се извинувам но никој не одговори..ок ако е глупаво прашањево но од триста умишта и надежи човек не знае на што е. прашањето е: Дали од финална може да те пратат на дополнителна? :)
Или опасноста е помината? јас лично мислам дека можат... но немам информација..само претпоставувам логично. Благодарам на тој што ќе ми кажи дека грешам....
Opasnost ima i koga cekas potpis, na moj drugar pred sest meseci go prekratija a cekase samo potpis[DOUBLEPOST=1480458755][/DOUBLEPOST]
 
Член од
17 август 2016
Мислења
504
Поени од реакции
578
na dopolnitelna proverka sum 1 god so brojce od 2014.podnesov dokument od bugarski klub od strumica i izvod od tatko majka baba dedo i prababa rodena 1912.ima li sansi da me odbijat?
ne dobivet onie sho imet kriminali do dosijeto, praele gluposti, minvele granici so lazhni dokumenti, izbrkveni od nekoja zemja na eu i takvi nekoi rabote.
Nema ksmeti, se znaelo ne se znaelo. dobivash bg drz, milion posto sose ovie dokumenti i da pishish ko che dobijash i so srecha da ti e ko che go dobiesh![DOUBLEPOST=1480486896][/DOUBLEPOST]
Opasnost ima i koga cekas potpis, na moj drugar pred sest meseci go prekratija a cekase samo potpis[DOUBLEPOST=1480458755][/DOUBLEPOST]
drugarot prashave zsh ? morat da imet nekoja informacija, ne mojt taka samo... oti ne odi vo sofija da prasha?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
397
Поени од реакции
360
Дечки, информација за временна лична карта? Планирам да одам во Бугарија на подолг период, па додека ми стигне пасош, ми се чини дека ова е добра одлука. Врз база на добиен происход.

Или линк до страниците на форумов каде што го има тоа...процедура, ова, она...

Благодарам.
Odlicna ideja.Podobro vo bugarija da go trosis vremeto otkolku tuka vo makedonia.Mozes da rabotis vo supermarket,kafic,i bilo kade za dobra plata vo sofija ne mora da se odi vo germanija i neznam koja dalecna drzava.Posle 5 godini postojan prestoj dobivas pasos i drzavjanstvo.[DOUBLEPOST=1480493243][/DOUBLEPOST]
Дечки, информација за временна лична карта? Планирам да одам во Бугарија на подолг период, па додека ми стигне пасош, ми се чини дека ова е добра одлука. Врз база на добиен происход.

Или линк до страниците на форумов каде што го има тоа...процедура, ова, она...

Благодарам.
So proishodot vo raka odis vo opstina da si prijavis postojana adresa na ziveenje vo bugarija ti treba i smetka so 1200evra na nea.I posle deset dena dobivas privremena licna karta kojan ja obnovuvas ednas godisno.so taa licna karta mozes da zivees i rabotis vo bugarija a i da patuvas vo EU
 

den

Член од
31 мај 2016
Мислења
118
Поени од реакции
36
Zdravo dali ima potpisano viceprezidentot sega skoro od 2013 poz
ne cetvrok obicno ima promeni eve jas cekam mesec od 28 oktomri za potpis[DOUBLEPOST=1480495692][/DOUBLEPOST]
Da li ti je rekao drug zasto je prekraten, ako je cekao potpis VP? Deluje cudno, ali mora da su mu rekli razlog.
cudno stvrano sto mu kazale zasto e odbile od koga veke cekal za potpis prv pat slusam
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
ne cetvrok obicno ima promeni eve jas cekam mesec od 28 oktomri za potpis[DOUBLEPOST=1480495692][/DOUBLEPOST]
cudno stvrano sto mu kazale zasto e odbile od koga veke cekal za potpis prv pat slusam
Ne e prv pat zatoa dodeka ne se potpise postoi opasnost za prekinata procedura toa e fakt eve kas cekam sega za potpis ama pak ne sum siguren dodeka ne procitam deka ukazot mi e potpisan pozz
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Odlicna ideja.Podobro vo bugarija da go trosis vremeto otkolku tuka vo makedonia.Mozes da rabotis vo supermarket,kafic,i bilo kade za dobra plata vo sofija ne mora da se odi vo germanija i neznam koja dalecna drzava.Posle 5 godini postojan prestoj dobivas pasos i drzavjanstvo.[DOUBLEPOST=1480493243][/DOUBLEPOST]
So proishodot vo raka odis vo opstina da si prijavis postojana adresa na ziveenje vo bugarija ti treba i smetka so 1200evra na nea.I posle deset dena dobivas privremena licna karta kojan ja obnovuvas ednas godisno.so taa licna karta mozes da zivees i rabotis vo bugarija a i da patuvas vo EU
Vlado a nemoze direktno za postojan prestoj, mora prvo privremen prestoj? Mislam na baza na proizhod? Pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom