Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 октомври 2016
Мислења
12
Поени од реакции
7
Фала на одговорот. Во министерство сакам да доставам стар документ, во дабч не го однесов.. Ми требаат изводите за во министерство, или во удостоверението пишува што сум доставил веќе? Инаку на ново треба да вадам изводи, да преведувам итн дупли работи за да се поврзам.. Некој предлог?
Види вака. Бев во понеделникот и завршив работа. Документи кои ти се потребни (и кои ти ги зема службеникот) се следниве:
1. Сликичка (пасош формат)
2. Молба
3. Уплатница со платена такса од 30 лева
4. Декларација пополнета на бугарски
5. Извод од матична книга на родени (Оригинал - преведен и легализиран во БГ)
6. Удостоверение за бугарски произход (Оригинал) - Во него пишува кои документи си ги
доставил како доказ
7. Уверение за неосудуван (Оригинал - преведено и легализирано во БГ)
8. Лекарско Уверение (Оригинал - преведен и легализиран во БГ)
9. Автобиографија
10. Копија од пасош и од печатот за влез од тој ден

Тоа е се. Незнам дали ќе ти го земат дополнителниот документ во оваа фаза.
Јас на 10.10.2016 година (понеделник) бев и ми закажаа Интервју за 31.01.2018 година
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Види вака. Бев во понеделникот и завршив работа. Документи кои ти се потребни (и кои ти ги зема службеникот) се следниве:
1. Сликичка (пасош формат)
2. Молба
3. Уплатница со платена такса од 30 лева
4. Декларација пополнета на бугарски
5. Извод од матична книга на родени (Оригинал - преведен и легализиран во БГ)
6. Удостоверение за бугарски произход (Оригинал) - Во него пишува кои документи си ги
доставил како доказ
7. Уверение за неосудуван (Оригинал - преведено и легализирано во БГ)
8. Лекарско Уверение (Оригинал - преведен и легализиран во БГ)
9. Автобиографија
10. Копија од пасош и од печатот за влез од тој ден

Тоа е се. Незнам дали ќе ти го земат дополнителниот документ во оваа фаза.
Јас на 10.10.2016 година (понеделник) бев и ми закажаа Интервју за 31.01.2018 година
Фала на одговорот. Во министерство сакам да доставам стар документ, во дабч не го однесов.. Ми требаат изводите за во министерство, или во удостоверението пишува што сум доставил веќе? Инаку на ново треба да вадам изводи, да преведувам итн дупли работи за да се поврзам.. Некој предлог?
Mizes na denot na intervju da go dostavis stariot dokument se razbira so izvodi prevedeni i legalizirani za da se vrzes so dokumentot pozz
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
:cujte:Jupiiiiiii :aplauz: denes imat promena vo statusot - Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште .Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија :oleee:
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.029
Поени од реакции
1.598
А Битола а Скопјe исто ти e.
Јас закажав интервју во Скопје на 30.9.2016 и ми закажаа за Јули 2017. Сега ако ти мислиш дека 2 и 9 месеци се исто...

Туку ме интересира дали можеш да закажеш во Битола ако си од Скопје, бидејќи прашуваат за адреса. Кога ќе им кажеш скопска адреса ваљда нема да ти закажат пошто си од Скопје.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
:cujte:Jupiiiiiii :aplauz: denes imat promena vo statusot - Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште .Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија :oleee:
Brojce drugarce ako moze da pises i sto dokumenti
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Zdravo na site da ve izvestam na site deneska mi e odobrena molbata. Posle 5 godini go dobiv i jas DRZAVJANSTVOTO. Nemam potvrda od zdruzenija samo povrzuvanje so rodnina.

brojot 69xx/2015 procedura preku Sofija. Smeneti 2 posrednici, 2 postapki, izvaden duplikat proishod potpisan od segasniot prezident na DABC , intervju lani ovaa vreme.

Dokolku nesto ispustiv vo postov prasajte slobodno.

Voedno sakam da ve prasam dali do izborite za prezident kje ni bidat potpisani ukazite ???
Ili dodeka ne se naznaci noviot starite seuste si gi izvrsuvaat rabotnite zadaci?

SO SREKJA NA SITE VAS, BLAGODARAM ZA SITE INFORMACII KOI BEA SPODELENI OVDE.
 
Член од
14 октомври 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo...i jas sum od taa prokletata 2013god. br, 167**/2013

Cela postapka ja pominav bez poteskotii do momentot koga pobaraa dop. dokumenti...
idam so udostoverenie od 1943g. od na pra dedomi brat mu..go vrzav srodstvoto i dokumentite gi dostaviv preku posrednik od veles...Godina ipol od togas statusite mi se menuvaa se do letovo ..vekje 4 meseci stojam na ist status koj za mene e mnogu zbunuvacki
potrebno mi e da dostavam dokument so koj kje dokazam poteklo..no kako sto napomenav, jas toj dokument go imam dostaveno od pred godina ipol

Prasanjeto mi e ...Dali nekoj znae kako moze da se proveri do kade e postapkata, ima li nekoj problem ili vo sto e rabotava...
Se javiv kaj 16 posrednici i site mi go velat istoto... CEKAJ SI...SITE CEKAAT.

p.s. Posledno nesto sto go doznav od posrednicive , deka povtorno e vratena starata politika za makedoncite...nema da ima povekje potreba od dokazuvanje poteklo

Ova e redosledot na statusite:
 

Attachments

 • 53,3 KB Прегледи: 64
 • 44 KB Прегледи: 63
 • 86,6 KB Прегледи: 63

den

Член од
31 мај 2016
Мислења
118
Поени од реакции
36
Zdravo...i jas sum od taa prokletata 2013god. br, 167**/2013

Cela postapka ja pominav bez poteskotii do momentot koga pobaraa dop. dokumenti...
idam so udostoverenie od 1943g. od na pra dedomi brat mu..go vrzav srodstvoto i dokumentite gi dostaviv preku posrednik od veles...Godina ipol od togas statusite mi se menuvaa se do letovo ..vekje 4 meseci stojam na ist status koj za mene e mnogu zbunuvacki
potrebno mi e da dostavam dokument so koj kje dokazam poteklo..no kako sto napomenav, jas toj dokument go imam dostaveno od pred godina ipol

Prasanjeto mi e ...Dali nekoj znae kako moze da se proveri do kade e postapkata, ima li nekoj problem ili vo sto e rabotava...
Se javiv kaj 16 posrednici i site mi go velat istoto... CEKAJ SI...SITE CEKAAT.

p.s. Posledno nesto sto go doznav od posrednicive , deka povtorno e vratena starata politika za makedoncite...nema da ima povekje potreba od dokazuvanje poteklo

Ova e redosledot na statusite:
istiot redolsed isto od 2013 i veke mesec dena finalen i mi rekoa deka posel3 meseci imalo obicno odgovor od finlaniot pregled inaku broj 124..
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Контакт за превод на бугарски од овластен преведувач од бугарска амбасада во Скопје да може некој да ми каже?
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Pozdrav i hvala ti na informacija. Sto se tice prevoda, da li moze izvod u Srbiji/Makedoniji da se prevede, a onda uradi zaverka u ambasadi (Skopje ili Beograd), i odnese takav dokument? Ili mora da bude bugarski prevodilac, i zavera u Министерството на в'ншните работи?
Prevodilac mora da bude ovlascen od BG ambasade i u samoj ambasadi se vrsi overa(legalizacija).Nemoze da se prevede kod ovlascenog prevodioca a da se zaveri u BG.Sve mora da se uradi ili U Bugarskoj(prevod/legalizacija ili u Srbiji/Makedoniji preko BG ambasade i ovlascenih prevodioca...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom