Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.793
Поени од реакции
6.871
Blagodaram za informacija. Dali znaes kade vo Sofija moze da se prevede I legalizira, kolku vreme trae toa I kolku e cenata? Dali treba da se prevedat I legaliziraat izvodi od sopruga, dete I izvod od kniga na vencani?
25-30лева од документ, обичен и извод од книга на венчани, да.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
397
Поени од реакции
360
е па еве поверувајте пошто сега пред малку се вратив од кадро средете си со извод оти че имате проблем

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
Od kaj si se vratil Corbe?kakvo kadro?se zena ukazot i pravac opstina tamu se popolnuva formular se placa 30leva i po 1o drna se zema egn i so toj list kade gi ima sitepodatoci se odi vpolicija na slikanje ne matete za k..ov im treba fyromski izvod ebave[DOUBLEPOST=1475697862][/DOUBLEPOST]Na kraj kraeva izvodot e prrveden i legaliziran vo dokumentite koga prvicno podnesovme i istiot moze da se iskoristi ama aman vi kazuvam nikoj ne vi bara toa ne se budalete.a i da bara nekoj ludak idete vo druga smena na slikanje i nema da go barat
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Moze nekoj da mi gi objasni statusite sto treba da mi izlezat posle inttervju ? Momentalno mi pisuva lipsvat dani.....
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Дали некој што одел да вади потврда од кај Лазар Младенов може да ми каже дали изводите треба да бидат преведени и што ако пра дедо ми е со друго презиме?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Дали некој што одел да вади потврда од кај Лазар Младенов може да ми каже дали изводите треба да бидат преведени и што ако пра дедо ми е со друго презиме?
Ne treba da se prevedeni. I jas imav problen si preziminjata. Odi na notar so dva svedoci sto ne ti se tebe rodnini i ne se rodnini na liceto i kazi da ti napravat izjava za identicnost. Toa e se
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
32
A nekoj so bratucedi vujkovci potvrdi do sea ima li zemeno pasos
ДА
Со чичо земено државјанство, уште егн и пасош се чека
Со внук земено државјанство, уште егн и пасош се чека
Со прв братучед се чека потпис
Без документи се чека потпис
сите од 16.08.2016 промена на статус... инаку од 2013
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Sase jas izvadiv dokument za clenstvo vo bugarskom makedonsko zdruzenie vo bitola......go podnesov i za tri meseci cekav potpis....eve veke drugata nedela odam za sovija za drzavjanstvo. poz.[DOUBLEPOST=1475648329][/DOUBLEPOST]
Ajde pepi prvo se prepiravme ama sega bidejki gledam deka mn raboti dobro ti se poznati.....potrebna mi e pomos. Sreda odam za da podignam udostoverenie......koja e procedurata kakj se plaka kaj se zema i koj e najkratok rok (normalno ke platam) da izvadam pasos
несум стигнал до тој степен.незнам.прашај некој ко веке го прошал тоа..[DOUBLEPOST=1475710161][/DOUBLEPOST]
SO SREKA PRIJATELE KAZI NESTO DA NE SE ZBORESE TAMU ZA PREZAKAZUVANJE NA INTERVJU DEKA IMASE KOMENTARI NA FORUMOV DEKA KE GI PREZAKAZUVALE INTERVJUATA PORANO
кај мене нема промени за интервјуто...[DOUBLEPOST=1475710332][/DOUBLEPOST]
Здраво луѓе, повеќето од вас се долго време тука на форумот,знам..ама се надевам некој ќе најде малку време да ми одговори на прашањето :)
Вчера бев кај човекот за да почнам процедура за бг пасош, потекло немам..Сега тој ми кажа дека единствен начин е само со декларација, но дека има шанси и така.
Што мислите, дали стварно има шанси само со декларација или не?
не мешајте декларација со потврда,,РАЗЛИЧНИ СЕ,,несе исти....[DOUBLEPOST=1475710795][/DOUBLEPOST]
A nekoj so bratucedi vujkovci potvrdi do sea ima li zemeno pasos
па еве мене некој ми реплицирал дека има пасош земено со потврда от МБП.чудно,првпат слушам нивните потврди да функционираат!?!??!
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
SO SREKA PRIJATELE KAZI NESTO DA NE SE ZBORESE TAMU ZA PREZAKAZUVANJE NA INTERVJU DEKA IMASE KOMENTARI NA FORUMOV DEKA KE GI PREZAKAZUVALE INTERVJUATA PORANO
Kolku sto uspeav da razberam a zborev i so mojot posrednik ima prezakazani intervjua ama za pokasno.Datite im se prezakazani na nekoi aplikanti i toa konkretno na tie sto zakazale intervju vo noemvri 2015.Bidejki tie imaat pin koj go dobile koga gi podnele dokumentite toa mozele da go proverat na web stranata na ministerstvoto.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
196
Поени од реакции
143
Od kaj si se vratil Corbe?kakvo kadro?se zena ukazot i pravac opstina tamu se popolnuva formular se placa 30leva i po 1o drna se zema egn i so toj list kade gi ima sitepodatoci se odi vpolicija na slikanje ne matete za k..ov im treba fyromski izvod ebave[DOUBLEPOST=1475697862][/DOUBLEPOST]Na kraj kraeva izvodot e prrveden i legaliziran vo dokumentite koga prvicno podnesovme i istiot moze da se iskoristi ama aman vi kazuvam nikoj ne vi bara toa ne se budalete.a i da bara nekoj ludak idete vo druga smena na slikanje i nema da go barat
указо го зедов и појдов на сликајне се сликавме ама во рок од 3 дена треба да доставиме изводи преведени и легализирани

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Posle intervju odkako ke vlezes vo sistem si na obrazuvana prepiska, ovoj status ti e najdolg. Ako e intervjuto vo sofija negde okolu 10 meseci si so ovoj status potoa ides na finalna. E na finalna do sega ja inam zabelezano na forumov deka najdolgo nekoj sto bil e 4 meseci. Posle finalna cekas potpis za ukaz koj spored zakon mislam deka e od 3 do 90 dena. I posledniot status e najbiten, toa e castenje u kafana

Moze nekoj da mi gi objasni statusite sto treba da mi izlezat posle inttervju ? Momentalno mi pisuva lipsvat dani.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom