Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Дали ДУПЛИКАТ Произход од ДАБЧ може да се вади БЕЗ закажување во ДАБЧ?
Со сигурност можи.....јас лани во јули месец поднесив за дупликат.Слободно оди кој било работен ден од сабајле,ќе си завршиш работа.Само отвори го сајтот на ДАБЧ и види што документи ти се потребни за дупликат произход и секако ако имаш изводи треба да ти бидат преведени на бугарски и легализирани.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
44
Вашата преписка е вклјучена в Указ 45 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично.
konecno posle 3 god i 7 meseci dobiv drzavjanstvo za site koi cekaat da docekaat kako i mene i mnogu uspeh i sreka
So koi dokumenti?so sreka
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
26
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дали ДУПЛИКАТ Произход од ДАБЧ може да се вади БЕЗ закажување во ДАБЧ?
Да, ако остане време откако закажаните ќе си поминат на редот. Јас така бев два пати во последните година дена и двата пати имав среќа да завршам работа без да имам закажано. Сепак имаш одреден ризик.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Луѓе дали преку братучед од мајка кој има бугарски можам да завршам работа или ништо не бива.
Ве молам некој што знае за ова.
Одбиен сум и треба да однесам дополнителен документ уште од 2014година
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Ako moze nekoj da mi kaze kako da podnesam dopolnitelni dokumenti vo mp ppstapkata
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
Od 2013 od zaglavenite, dali ima kaj nekoj promena na status?
jas sum od 2013 , mi pisuvase prepiskata e vratena na dopolnitelna proverka MP

sega mi pisuva a brojceto mi e izlezeno na 11.02.2015 godina vo protokal

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.

Pred nekoja den bev vo pravosudije da vidam sto dokumenti mi baraat uste mi rekoja deka se bilo vo red so tie dokumenti sto gi imam odneseno i deka samo stanuva vreme za cekajne , a kolku vreme ne znaele ni samite tie.... :/
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
jas sum od 2013 , mi pisuvase prepiskata e vratena na dopolnitelna proverka MP

sega mi pisuva a brojceto mi e izlezeno na 11.02.2015 godina vo protokal

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.

Pred nekoja den bev vo pravosudije da vidam sto dokumenti mi baraat uste mi rekoja deka se bilo vo red so tie dokumenti sto gi imam odneseno i deka samo stanuva vreme za cekajne , a kolku vreme ne znaele ni samite tie.... :/
A sto dokumenti dostavi za dopolnitelna proverka[DOUBLEPOST=1467199516][/DOUBLEPOST]
jas sum od 2013 , mi pisuvase prepiskata e vratena na dopolnitelna proverka MP

sega mi pisuva a brojceto mi e izlezeno na 11.02.2015 godina vo protokal

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.

Pred nekoja den bev vo pravosudije da vidam sto dokumenti mi baraat uste mi rekoja deka se bilo vo red so tie dokumenti sto gi imam odneseno i deka samo stanuva vreme za cekajne , a kolku vreme ne znaele ni samite tie.... :/
A sto dokumenti dostavi za dopolnitelna proverka
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
A sto dokumenti dostavi za ddopolnitelni,,koproverka[DOUBLEPOST=1467199516][/DOUBLEPOST]
A sto dokumenti dostavi za dopolnitelna proverka
I jas sakam da znam.Znaci koga pisuvate deka vi se prpmenil status pisete se dali sostavivte dopolnitelni koga gi odnesovte i slicno.Sega 10 dusi ke te prasvat istite prasanja.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
На интервју на прашање Дали имаш роднини во бугарија се одговара со Да, или реално (Да ако имаш или не ако немаш)
Дали после прашуваат што роднини имаш?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
На интервју на прашање Дали имаш роднини во бугарија се одговара со Да, или реално (Да ако имаш или не ако немаш)
Дали после прашуваат што роднини имаш?
I jas bi sakal da znam dali rodninite koj sto ni se so bugarski pasos a ziveat ovdeili veke se otideni vo stranstvogi kazuvame deka ziveat vo Bugarija. Dali potoa vrsat nekoj proverki i ako ne gi najdat vo Bugarija toa go kategoriziraat kako laga ili.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
I jas bi sakal da znam dali rodninite koj sto ni se so bugarski pasos a ziveat ovdeili veke se otideni vo stranstvogi kazuvame deka ziveat vo Bugarija. Dali potoa vrsat nekoj proverki i ako ne gi najdat vo Bugarija toa go kategoriziraat kako laga ili.
Мене ме прашаа дали имам блиски роднини кои живеат во Бугарија. Реков немам зошто лесно се проверува и не може да лажеш. Се однесува на блиските роднини кои живеат во Бугарија, а не што имаат државјанство
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
I jas bi sakal da znam dali rodninite koj sto ni se so bugarski pasos a ziveat ovdeili veke se otideni vo stranstvogi kazuvame deka ziveat vo Bugarija. Dali potoa vrsat nekoj proverki i ako ne gi najdat vo Bugarija toa go kategoriziraat kako laga ili.
nema vrska, ne te prasuvat iminja i preziminja. prasanjeto e ednostavno i ne se zamarat so toa da gi barat rodninite, a kako ke gi barat koga ne kazuvas ime prezime od rodninite
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom