Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Zdravo na site.
Vo 2014 podnesovme dopolnitelni dokument указотod moja prva bratucetka so tatko mi (negova vnuka od brat).
Vo februari 2016 godina, negovite dokumenti bea odobreni. Vo mart mu izleze ukazot. Vo april se slikase, pa do krajot na april si go zede pasosot. Pred edna nedela, si go proverih brojceto i pisuvase deka molbata mi e razgledana so pozitivno mislenje i deka sleduva ukaz. Naredniot den go proveruvam brojceto, i mi pisuva deka prepiskata mi e prekratena bidejki ne sum dokazala deka sum bugarka. Mu se javiv na posrednikot mu objasniv i se iznenadi koga slusna sto se sluci. Rece deka ke prasa za sto stanuva zbor. I eve pominaa 6 dena i ovoj ne mi kreva poveke telefon. Dali stanuva zbor za nekoja greska ili nesto drugo neznam, no mnogu mnogu se nacekav. I sega bas koga se izraduvav, za mnogu skoro i se razocarav. Ako nekoj imal takvo iskustvo go molam da go spodeli so mene.
Да одиш и сам да си провериш.Имаше еден член напишано дека е одбиен но кога ошол лично во Софија му го дале
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Decki kako da proveri soprugata taa e preku ambasada i stigna brojce i pin, vo priviot del e ok vo vtoriot kade vika Преписка N:/година sto se pisuva,
I jas sum preku ambasadata u Skopje.Bev na intervju u Noemvri/2015.Vo Februari mi izleze brojce so PIN.Go vnesuvam brojceto vo gorna grafa a PIN vo grafata za PIN.Dobivam poraka:Obrazuvana prepiska od XX/Januari/2016 i sosema nov broj.Za sega neznam sto znaci toj nov broj.So brojot koj go dobiv i PIN kodot se koristam pri proverka i dobivam sledna informacija:
"Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване".Toa e moeto iskustvo/soznanie...
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Се јавив дирекно во струмица и ми рекоа: Ти ако си на -ИЌ а предците твои не се на -иќ може да се издаде потврда, доколку и предците твои се на -иќ неможе да се издаде потврда. :(
A predcite od strana na majkata?[DOUBLEPOST=1463494797][/DOUBLEPOST]
Mene megu prvite prasanja koj mojot posrednik mi gi postavi bese dali mi e prwzimeto na ik, ako e na ik ne prifaka da posreduva.
au....
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
12
Поени од реакции
3
cekam da mi izleze proishod od sofija dali nekoj bi dal sovet dali da zakazam intervju vo sofija ili da zakazam vo ambasadata vo skopje
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
10
Поени од реакции
49
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ . Конечно денес, после 3.5 год. макотрпно чекање, секојдневна проверка на статусот, после периоди на разочарувања се смени статусот. Порака до сите од малерозната 2013 год., ќе биде не се предавајте. Инаку сум број 7***/2013, со документи од прв братучед. Сега чекаме издавање указ, па одиме за пасошот. Поздрав.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
4
Поени од реакции
2
Zdravo nova sum na forumot mi treba vase mislenje i pomos zainteresirani sme za bg pasos kako e podobro da odime preku ambasada ili posrednik nie imavme posrednik od nasiot grad bitola no. toj se obesi i nisto ne napravil covekot ne matkase 2 godini ako imate siguren posrednik pisete mi
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ . Конечно денес, после 3.5 год. макотрпно чекање, секојдневна проверка на статусот, после периоди на разочарувања се смени статусот. Порака до сите од малерозната 2013 год., ќе биде не се предавајте. Инаку сум број 7***/2013, со документи од прв братучед. Сега чекаме издавање указ, па одиме за пасошот. Поздрав.
Ljubi brat...si sreka
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
16
Поени од реакции
5
A predcite od strana na majkata?
Pa ke probam od strana na majkata, a BGJANA ako e taka kako sto kazivas ti znali losa e situacijava moja :(
A dali posoi nekoja varijanta nekade da prasam dali pra dedo mi bil bugarski vojnik ili sveditelstvo da izvadam nekoe (bidejki ima sansi da bil BG vojnik bidejki e roden 1890 ama nemam jas nikakov dokument).
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ . Конечно денес, после 3.5 год. макотрпно чекање, секојдневна проверка на статусот, после периоди на разочарувања се смени статусот. Порака до сите од малерозната 2013 год., ќе биде не се предавајте. Инаку сум број 7***/2013, со документи од прв братучед. Сега чекаме издавање указ, па одиме за пасошот. Поздрав.
Со среќа нека ти е. Сакам да ти заблагодарам за тоа што ја сподели информацијава со нас на форумот и со истото тоа демантира некои членови песимисти кои викаа дека стопирано било не давале со братучеди и роднини. Ти посакувам што поскоро да ти го потпишат указот.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ . Конечно денес, после 3.5 год. макотрпно чекање, секојдневна проверка на статусот, после периоди на разочарувања се смени статусот. Порака до сите од малерозната 2013 год., ќе биде не се предавајте. Инаку сум број 7***/2013, со документи од прв братучед. Сега чекаме издавање указ, па одиме за пасошот. Поздрав.
ЕЕЕЕЕЕЕЕ... А таман се убедивме дека од први Април со први братучеди не даваат. :P:D
И што испаѓа сега, сите информации кои беа тука пласирани од судии и луѓе кои биле на високи позиции (ова е најсмешно) дека наводно работата е закочена се ФАЛШ?

Честитки за тебе Vertioglo, благодарам што сподели и со среќа понатаму!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom