Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
P
Pozdrav do site na forumov... imam edno prasanje
poteklo dokazuvav so vujko koj ima bg drzavjanstvo, no pred tri sedmici mi se smeni statusot deka treba da dostavam poteklo. Sakav da prasam za potvrdite sto se vadat od Strumica, Bitola i Skopje, koja od niv e najispravno da ja izvadam i da ja dostavam? Posrednikot veli deka tie ne g priznavale i deka takva potvdra se vadela direktno od Sofija. Ne znam vo sto da veruvam
i kako odi postapkata za dostavuvanje na potvdrata vo ministerstvoto? koi dokumenti se potrebni za da ja dostavam? Dali e potrebno prevod i legalizacija na dokumentite?
Pa ne ti treba potvrda od zdruzenie.treba samo dokazi od izvodi od vujko ti tatko mu i majka ti taka ke go dokazes rodnninskoto poteklo. Se razbira prevod i legalizacija na site dokumenti.srekno.[DOUBLEPOST=1462887107][/DOUBLEPOST]E
Абе мора со Мито, иначе без него не бива. :D
Epa za dvaica poskapo.Hahaha[DOUBLEPOST=1462887525][/DOUBLEPOST]Mo
Абе мора со Мито, иначе без него не бива. :D
Moze li adminot da napravi grupa za 2013god ili posebno za site god i da si gledame i kom na toa sto ne zasega
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство

za 3250 brojce za preku ambasada dostaveno prepiski
3250 od 2015? ili druga godina?
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Ас сум 307x уште нема промени.Бех во Софиа директно.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Колку се чека матичен број обично кога ќе се поднесе во општина? за регулар постапка во Ќусендил.
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
10
Поени од реакции
49
Подршка за сите од 2013 година, не се предавајте. Еве поминаа 3 години од интервјуто, речиси 2 години на дополнителна, месец и пол на финална, па белким ќе биде. А такви знам дека има многу. Поздрав and never, never give up !!!!
 
Член од
28 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
16
dali znaj nekoj do koj mesec se stignati so provervanje na proizhodi vo dabc?
Cekame za proishod 2 meseci uste nema nisto , se obrabotuva stoi vo sistemot . A studenti vo bg , kako za pobrzo da bide stoi vo nivniot pravilnik, sigurno ima mn aplikanti a I se povrzaa sega mnogu praznicite ke docnat
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
ajde konecno se smeni status od finalen za potpis so sreka na site inaku sum od 2013 god
Дали може да пишеш какви документи за потекло имаш однесено? Дали имаш некој потврди од твој предци, или само потврда од некое од здруженијата? Фала
 
Член од
11 март 2010
Мислења
31
Поени од реакции
46
Подршка за сите од 2013 година, не се предавајте. Еве поминаа 3 години од интервјуто, речиси 2 години на дополнителна, месец и пол на финална, па белким ќе биде. А такви знам дека има многу. Поздрав and never, never give up !!!!

Podrska i do site od 2012 i 2013 i site ostanati,just keep walking to the finish ;-)
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
782
Поени од реакции
581
Денес го подигнав указот од амбасада од Скопје. Видете сите шо сте преку амбасада со потпишани укази можда и вашиот е стасан.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
nema nikoj od 2015 so odobrena molba ili da ceka za potpis do 4000/2015 i pogore se so status vo finalen pregled.. mene prepiskata mi e okolu 4000 i mi e so finalen pregled se molam za 4 meseci da mi ja pregledat ama nekako sumlivo mi e bidejki i od 2013 2012 ima mnogu prepiski so istiot status.. ke vidime so ke bidi..
jas sum so broj 44** i seuste mi stojt obrazuvana prepiska Dali e to ok
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво на сите. Знаеме дека Walkman не' напушти, а сите толку многу го чекавме неговото известување за следната промена на неговиот статус.

Сега, незнам дали ова што го направив јас е валидна проверка или не, но, го земав неговото бројче, коешто го имаше објавено како 65**/2013, и на http://publicbg.mjs.bg/BgInfo почнав да ги проверувам сите можни 100 комбинации со првите 2 дадени бројќи - 65. Почнувајќи од 6500, а завршувајќи со 6599, добивав разни пораки, но според филтерот на Финална проверка, системот ми исфрли само 3 бројчиња со таа конкретна порака. Ми Исфрли и некои кои беа со веќе одобрен указ, но не верувам дека и неговото е стигнато до таму за да се сменило во овој кус временски период, па по некоја логика, некое од овие 3 би требало да е негово.

Она што ме интересира, е дали добро проверував? Јас проверував на најдолното поле за впишување на податоци, односно во полето Т'рсене на преписки подадени по консулски п'т.

Дали некој може да одговори дали на тоа место би требало да се проверува ова бројче или на тоа погоре со пин?

Во случај да сум ок со полето, ќе ги проверувам овие 3 броја, па кога ќе има некоја промена, че пишам
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Здраво на сите. Знаеме дека Walkman не' напушти, а сите толку многу го чекавме неговото известување за следната промена на неговиот статус.

Сега, незнам дали ова што го направив јас е валидна проверка или не, но, го земав неговото бројче, коешто го имаше објавено како 65**/2013, и на http://publicbg.mjs.bg/BgInfo почнав да ги проверувам сите можни 100 комбинации со првите 2 дадени бројќи - 65. Почнувајќи од 6500, а завршувајќи со 6599, добивав разни пораки, но според филтерот на Финална проверка, системот ми исфрли само 3 бројчиња со таа конкретна порака. Ми Исфрли и некои кои беа со веќе одобрен указ, но не верувам дека и неговото е стигнато до таму за да се сменило во овој кус временски период, па по некоја логика, некое од овие 3 би требало да е негово.

Она што ме интересира, е дали добро проверував? Јас проверував на најдолното поле за впишување на податоци, односно во полето Т'рсене на преписки подадени по консулски п'т.

Дали некој може да одговори дали на тоа место би требало да се проверува ова бројче или на тоа погоре со пин?

Во случај да сум ок со полето, ќе ги проверувам овие 3 броја, па кога ќе има некоја промена, че пишам
... toa poleto sto go proveruvas e za preku ambasada, a tie 2te polinja gore se za tie preku sofija, Walkman bese preku Sofija. taka da dzabe ti se tie brojcinjata so gi proveruvas :([DOUBLEPOST=1462901291][/DOUBLEPOST]
jas sum so broj 44** i seuste mi stojt obrazuvana prepiska Dali e to ok
OK e... znajme deka ne provervat po red, i po se izgleda tvojte dokumenti gi nemat ni gibnato
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
... toa poleto sto go proveruvas e za preku ambasada, a tie 2te polinja gore se za tie preku sofija, Walkman bese preku Sofija. taka da dzabe ti se tie brojcinjata so gi proveruvas :([DOUBLEPOST=1462901291][/DOUBLEPOST]
OK e... znajme deka ne provervat po red, i po se izgleda tvojte dokumenti gi nemat ni gibnato
A tie sto se preku sofija a nemaat pin? Ili site sto se preku sofija imaat pin?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom