Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 септември 2015
Мислења
98
Поени од реакции
88
Здрaвo дечки дa спoделaм еднa инфoрмaцијa сo вaс....Денес успеaв дa зaкaжaм интервју преку aмбaсaдa....ми зaкaжaa зa 27.09.2016

Sent from my LG-H440n
Ова Скопје така?
Има некој инфо како е во конзулатот во Битола?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Здрaвo дечки дa спoделaм еднa инфoрмaцијa сo вaс....Денес успеaв дa зaкaжaм интервју преку aмбaсaдa....ми зaкaжaa зa 27.09.2016

Sent from my LG-H440n
Preku ambasada poskoro ke stignes na intervju odkolku direct no vo ministerstvoto da odis primer da receeme deka e 10 mesec ova god intervjuto do dekemvri ke bides vnesen vo sistemot sigurno a preku sofija ke cekas do April dr godina ima mn razlika :/
 
D

dimitars

Гостин
Preku ambasada poskoro ke stignes na intervju odkolku direct no vo ministerstvoto da odis primer da receeme deka e 10 mesec ova god intervjuto do dekemvri ke bides vnesen vo sistemot sigurno a preku sofija ke cekas do April dr godina ima mn razlika :/
@vasedan jas ne uspeav da najdam informacija kako se racuna. Primer jas bev na intervju vo septemvri a bev zaveden vo sistem vo mesec noenvri. Prasanjeto e od kade se racunaat tie minimalni 15-16 meseci od denot na sproveduvanje na intervjuto ili od denot na obrazuvanje na slucajot( prepiskata). Dokolku znaes sigurno bi bilo od korist i za drugite clenovi. Pozz

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
98
Поени од реакции
88
@vasedan jas ne uspeav da najdam informacija kako se racuna. Primer jas bev na intervju vo septemvri a bev zaveden vo sistem vo mesec noenvri. Prasanjeto e od kade se racunaat tie minimalni 15-16 meseci od denot na sproveduvanje na intervjuto ili od denot na obrazuvanje na slucajot( prepiskata). Dokolku znaes sigurno bi bilo od korist i za drugite clenovi. Pozz
Од денот на влегување во процедура т.е образување на преписката е сега ако напрајш интервју во софија преписката ти е образувана веднаш и по неколку недели те внесуваат и во електронскиот систем, а доколку одиш преку амбасада/конзулат преписката се образвува кога ќе стасаат документите во софија. Во твојов случај од месец ноември.
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
4
знае некој колку време се чека за бг државјанство.(јас имам документи подадено преку конзулат),имам потекло од родител бугарски државјанин.????досега имаат поминато 8 месеци откако ги подадов документите и ми пишува образована преписка????
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
знае некој колку време се чека за бг државјанство.(јас имам документи подадено преку конзулат),имам потекло од родител бугарски државјанин.????досега имаат поминато 8 месеци откако ги подадов документите и ми пишува образована преписка????
Според тоа како се движат работите во моментов,одговор за дали ти е одобрена молбата се чека 16 до 18 месеци од датата кога ти е образувана преписката.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
@vasedan jas ne uspeav da najdam informacija kako se racuna. Primer jas bev na intervju vo septemvri a bev zaveden vo sistem vo mesec noenvri. Prasanjeto e od kade se racunaat tie minimalni 15-16 meseci od denot na sproveduvanje na intervjuto ili od denot na obrazuvanje na slucajot( prepiskata). Dokolku znaes sigurno bi bilo od korist i za drugite clenovi. Pozz

Sent from my Samsung Galaxy S6 Edge
Veke ti odgovorile gledam tocno kako so napisa clenot ako si preku sofija posle samoto intervju si vnesen vo sistemot I si vo procedura a ako si preku ambasadata togas zavisi se zavisi od toa koga ke bides vnesen vo sistemot zosto togas cekas mesec do dva I tri za da stasat dok I da bides vnesen I posle si racunas od 16 do 18 meseci zasega e taka zakonski e 12 no tie nikogas ne go pocituvat opredeleniot rok I se ceka tolku kolku sto napisav pogore vo idnina moze ke ima i namaluvanje na ova vremetraenje no zasega taka stoat rabotite
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
decki vie sto cekate potpis od viceprezidentot, nejkite da se pofalite ili nemate seuste potpis? jas najdov brojce 11621/2014 dobilo potpis.. kakva e situacijata so potpisite?
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
[quotejas sum ="SWAT, post: 7651685, member: 76901"]sigurno pogresno gi pisis brojcinjata zato ti pisit taka[/quote]
jas sum preku ambasada vo skopje i pred da se promeni sistemov mi pisese deka prepiskata se namira vo.... a sea samo obrazuvana prepiska[DOUBLEPOST=1458930784][/DOUBLEPOST]
иста ситуација сум и јас... најверојатно ќе почекаме уште некој месец додека да бидат разгледани нашите случаи, после тоа да се надеваме на најдобро и на што поскоро одобрување
znaci ne strasno izagrizuvacki sigurno ke bidit:)
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2015
Мислења
67
Поени од реакции
44
Do kaj se so 2015? Daj pisete nekoj syo znaete nekakva informacija za 2015?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
кога за првпат го сретнав и договорив со него беше 2 октомври,ме праша кога сакаш да подадеш,му реков ако може одма уште вечерта,тогаш ми рече ке ти јавам наредната недела,МЕСЕЦИ поминаја не ми се јави ми даде мкд број кој не го користи,успеав крваво одвај да му најдам буг.број кога му се јавив не можеше да се сети на мене кој сум и каде сме се сретнале и што договориле некако го решивме тоа тогаш беше 8 декември и вечерта ми рече добро тргнувај подаваме,происхот добив колку што се секавам 5 или 10 феброар(поцетокот на феброар беше готов) од тогаш чекам да ми јави да подадам за интервју е сега кажими кој чека многу, ЈАС или ТИ,,и кога сме веке кај НЕ ТИ СЕ ЧЕКА да ти кажам нешто,ти бате веројатно имаш 20 тина години работиш државна работа со плата од 400 евра викенд и празници дома (иако незнам ШТО Е ТОА се јаде или се пие викенд празници) нормално ШВАЈЦАРИЈА за тебе е веке овде нема потреба да одиш пас.го вагаш од чиста мира,за разлика од мене кој ЧРНЧИМ за 9000 со 30 год.БЕЗ викенд и празници,затоа неми се чека,кога јас и ти би барале заедно работа во европа преднос ке имаш ти како помлад номално,или друг груб пример,кога некој ке ти нуди БЕМВЕ две исти серија една половна и друга нова,,нормално ке ја одбереш новата,МИСЛАМ ДЕКА МЕ РАЗБИРАШ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,и уште нешто бате,,,,вадам ПАСОШ од 2012 мислам дека никој неможе да ми каже,НЕТРПЕЛИВ СИ или нешто слично...
За твоја информација јас скоро 2 год. живеам во ЕУ земја , а пред тоа 3 год идев на Work and travel програми , од кои 2 пати во ЕУ земја и еднаш во САД. Самиот побара совет на форумов , и јас од моја најдобронамерна гледна точка ти пишав што јас лично мислам и која би била мојата постапка во случај како твојот. Има многу луѓе на сите возрасти, од повеќе држави, кои нетрпеливо го чекаат истиот документ како и ти. И едноставно мора да постои ред за целата таа процедура. Што си ти повеќе од луѓето во Македонија, Украина, Молдавија, Турција и други, кои исто ја водат оваа процедура на истиот основ како и ти, па да очекуваш да те стават тебе прв во ред? Стварно не гледам како нетрпеливоста и нервозата би ти помогнале во ваков случај. Затоа и ти пишав да се консултираш со повеќе посредници , за некои поволности и финти кои би ти помогнале. Како на пример еве во погорните постови некој објавил дека му закажале интервју во амбасада за септември 2016 , додека во Софија закажуваат за април 2017. Како и да е , ова си е лично твој проблем, јас одговорив само затоа што самиот побара совет на форумов , и не мислам повеќе да водам дискусија за твои проблеми. Поздрав , секое добро.
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
За твоја информација јас скоро 2 год. живеам во ЕУ земја , а пред тоа 3 год идев на Work and travel програми , од кои 2 пати во ЕУ земја и еднаш во САД. Самиот побара совет на форумов , и јас од моја најдобронамерна гледна точка ти пишав што јас лично мислам и која би била мојата постапка во случај како твојот. Има многу луѓе на сите возрасти, од повеќе држави, кои нетрпеливо го чекаат истиот документ како и ти. И едноставно мора да постои ред за целата таа процедура. Што си ти повеќе од луѓето во Македонија, Украина, Молдавија, Турција и други, кои исто ја водат оваа процедура на истиот основ како и ти, па да очекуваш да те стават тебе прв во ред? Стварно не гледам како нетрпеливоста и нервозата би ти помогнале во ваков случај. Затоа и ти пишав да се консултираш со повеќе посредници , за некои поволности и финти кои би ти помогнале. Како на пример еве во погорните постови некој објавил дека му закажале интервју во амбасада за септември 2016 , додека во Софија закажуваат за април 2017. Како и да е , ова си е лично твој проблем, јас одговорив само затоа што самиот побара совет на форумов , и не мислам повеќе да водам дискусија за твои проблеми. Поздрав , секое добро.
I jas se slozuvam so postot deckoto so netrpenie no toae navalica golema neka si pobara preku konzulat tuka ke bide pobrzo zakazuvane bez nervoza ke bide cekane ke ima site cekame.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom