Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Eден нов аеродром за мала и спортска авиjациjа - во село Лесново, близко до Софиjа.


 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
На 17 и 18 ти Jaнуари при официална посета на Берлин, се очекува премиерат Борисов да получи атрактивен предлог за втора рака Eurofighter от Ангела Меркел. Досегашниот предлог за този авион втора рака беше от Италиja - 35 милиона евро за авион. EADS ни понуди нов за 80 милиона евро за броjка.
Очекува се Германиja да понуди подобар аражман со безплатна обука на пилотите.
http://www.pan.bg/view_article-4-8192-Merkel-predlaga-na-Bojko-iztrebiteli-vtora-ryka-Eurofighter.html
Станува збор за 8 авиона со можност за уште 8.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Министарот за одбрана имаше посета на Израел за два дена. Тамо тоj е разгледал безпилотните летала, които се произведуват от IAI. Министерството за одбрана обевиха,дека една от целите е копуване на минимум 3 безпилотни летала.
http://www.pan.bg/view_article-4-8429-Kupuvame-BLA-Heron-ot-Izrael.html
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
кој го интересира за бугарското воено водухопловство на форумов не ми е јасно 0.о ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Да поседуваш авиони стари три децении, кои во денешно време многу лесно можат да бидат соборени со една "игла" (исто така стара неколку децении) плус да се гордееш со тоа старо железо. Навистина сум без коментар.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Да поседуваш авиони стари три децении, кои во денешно време многу лесно можат да бидат соборени со една "игла" (исто така стара неколку децении) плус да се гордееш со тоа старо железо. Навистина сум без коментар.
И да гледаш како Русиja ги користи за попадение на цели во Грузиja например е доста интересно, нели?!
Интересно, Грузиja нема игла или С-200 не ги лови?!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
Да поседуваш авиони стари три децении, кои во денешно време многу лесно можат да бидат соборени со една "игла" (исто така стара неколку децении) плус да се гордееш со тоа старо железо. Навистина сум без коментар.
Што е битно.... и А 10ката на Американците е стара 3 децении, па сеуште е во употреба.
Овие авиони за блиска поддршка се доста докажани и многу корисни во битките. Пред се, доста се ефтини во споредба со останатите повеќенаменски авиони, но имаат голема носивост на оружје и голема прецизност, што се одлични карактеристики ако сакаш да стрелаш врз копнени единици. :)

Патем, засега нема потреба од развивање на пософистицирани машини за ваква употреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom