Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.875
Значи сеа имаат 14 MiG-29 airframes, колку од нив имаат летачка можност е прашање, не верувам да можат да подигнат повеќе од два пара истовремено. Настрана ресурсот на моторите на миговите е страшно низок, одат на рефит после 80-100 часа лет, Ф-16 беше 400-500.
Имале и шака Су-25, 7 (седум!) на број, иста прича и со нив, колку се airworthy е прашање.
Друго немаат, 5-6 авиони за напредна обука и лагана поддршка на пешадија Албатроси кои злу не требало можат да носат 1500кг терет и исто толку ПЦ-9 кои носат дупло помалку.

Се на се, 33 авиони кои имаат каква таква борбена вредност, 10-15 во реално воено сценарио.
Што бидна со тие митски осум Ф-16 за кои преговараат 15 години со Португалија.:angel:

Авијацијата за помалите земји е еквивалент на ставање куп пари на писта и нивно палење.
Освен специјализирани COIN авиони и хеликоптери остало е само за паради.
Нели наводно нови Ф-16 ки ќе се произвдат во Локид-Мартин за нив?

 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Нели наводно нови Ф-16 ки ќе се произвдат во Локид-Мартин за нив?

Не сум знаел, сега читам на линков за ова, преговараа со Португал ама тие ги земале веќе Романците, тоа ќе значи дека ќе ги продадат МиГ-29 да присоберат пари па така ќе имаат осум пресретачи и осум ударни авиони. Њама нација без авијација.:D

The original FMS deal, announced in June 2019, totals $1.67 billion. In addition to the eight fighters, it also includes a broad range of sensors, weapons, training devices, software, training, support, and spares.
Аух, 208 милиони по парче Ф-16 овде ќе се испере јака пара, па Ф-35 е дупло поефтин со сите трошоци за обука, оружје и авионика, мислам Аустралија плати по 133 милиони all included.

208 милиони за еден Ф-16 бе :pos:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.875
Веројатно со резервни делови, обука, подмитување, оружје, обука на персонал за одржување, подмитување, компјутер за анализа на моторите, подмитување..........

А и колку комада нарача Аустралија а колку комшиите?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Веројатно со резервни делови, обука, подмитување, оружје, обука на персонал за одржување, подмитување, компјутер за анализа на моторите, подмитување..........

А и колку комада нарача Аустралија а колку комшиите?
Аустралија нарача 72 комада, испорачани биле пола од нив, остало до крај на 2023.
Пред тоа во употреба влегоа два аустралски носачи на авиони, нормално од политички причини се водат како амфибиски докови или нешто така, тоа што полетно-слетна стаза на палуба е под агол и има целосна сигнализација за полетување и слетување на СТОЛ авиони на него малку ја издаваат намерата.
Иначе секој од нив треба да носи по 12 Ф-35 и 8 хеликоптери (2 Краунснест, хеликоптерска верзија на Е-2 Хокај за рано откривање).

Еве ја Камбера, док-платформа за летала или како беше, како политичариве остануваат со straight face коа дробат глупости, да ми је знати :)Подмитување, консултатски услуги, промоции иха, F-16 Блок 70 со сите салтанати чинел 64 милиони за Јуес Ер Форс, како ги надувале до 208 милиони бугариве, бугарска (балканска) работа, то че народ платити :pos:

Од комшии на Аустралија, Нов Зеланд нула, Индонезија нула, Папуа и остали острови немаат авијација.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.437
Поени од реакции
40.291
Не сум знаел, сега читам на линков за ова, преговараа со Португал ама тие ги земале веќе Романците, тоа ќе значи дека ќе ги продадат МиГ-29 да присоберат пари па така ќе имаат осум пресретачи и осум ударни авиони. Њама нација без авијација.:DАух, 208 милиони по парче Ф-16 овде ќе се испере јака пара, па Ф-35 е дупло поефтин со сите трошоци за обука, оружје и авионика, мислам Аустралија плати по 133 милиони all included.

208 милиони за еден Ф-16 бе :pos:
не и даваат на бугарија ф-35 поради сензитивноста на техниката, не им се толку од поверење да им го дадат најдоброто.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.875
Аустралија нарача 72 комада, испорачани биле пола од нив, остало до крај на 2023.
Пред тоа во употреба влегоа два аустралски носачи на авиони, нормално од политички причини се водат како амфибиски докови или нешто така, тоа што полетно-слетна стаза на палуба е под агол и има целосна сигнализација за полетување и слетување на СТОЛ авиони на него малку ја издаваат намерата.
Иначе секој од нив треба да носи по 12 Ф-35 и 8 хеликоптери (2 Краунснест, хеликоптерска верзија на Е-2 Хокај за рано откривање).

Еве ја Камбера, док-платформа за летала или како беше, како политичариве остануваат со straight face коа дробат глупости, да ми је знати :)

Подмитување, консултатски услуги, промоции иха, F-16 Блок 70 со сите салтанати чинел 64 милиони за Јуес Ер Форс, како ги надувале до 208 милиони бугариве, бугарска (балканска) работа, то че народ платити :pos:

Од комшии на Аустралија, Нов Зеланд нула, Индонезија нула, Папуа и остали острови немаат авијација.
Што мислиш за изборот на Хрватска? Рафал бато....


croatia buys French fighter jets Dassault rafale
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.437
Поени од реакции
40.291
Што мислиш за изборот на Хрватска? Рафал бато....


croatia buys French fighter jets Dassault rafale
премногу скап авион, нема побарувачка за овие авиони и тоа влијае на цената. А и технологијата е доста комплексна. Половни ф-16 од израел им беа најдобра опција но трамп им стави вето.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.875
премногу скап авион, нема побарувачка за овие авиони и тоа влијае на цената. А и технологијата е доста комплексна. Половни ф-16 од израел им беа најдобра опција но трамп им стави вето.
Прв пат слушам за ветото.
Предпоставувам Трамп сакал да набават нови од УСА?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.437
Поени од реакции
40.291
Прв пат слушам за ветото.
Предпоставувам Трамп сакал да набават нови од УСА?
па така некако. Иначе цениве на авиониве се и ради тоа шо нема избор. Руска техника им е завбранета на овие земји и можат да бираат само дали змија да ги апне или магаре да им го бапне.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Што мислиш за изборот на Хрватска? Рафал бато....


croatia buys French fighter jets Dassault rafale
Не верувам дека Хрватска би набавила Рафали, па тие не можеа да ја одржаваат една ескадрила МиГ-21 а не пак ваков авион. Се док не долетаат на Плесо со шаховница на крило не верувам во ваква вест :D
Со (малку веројатна) набавка на Рафал би имале автоматски најјака авијација во екс-Ју.

премногу скап авион, нема побарувачка за овие авиони и тоа влијае на цената. А и технологијата е доста комплексна. Половни ф-16 од израел им беа најдобра опција но трамп им стави вето.
Се работи за феноменален авион, имаше некакви симулирани воздушни борби меѓу Рафал и Ф-15 во САД, рафалите ги разбиле Орливе тотално. Ок тоа се само маневри и не се можеби меродавни за реални борбени услови но сепак Рафалот е јак авион.

При денешна конкуренција и при политички притисок на САД за купување нивна опрема, засега Рафалот се држи добро, Грција ја стави во оператива првата ескадрила рафали, Египет нарачал две ескадрили, Индија 126 комада, Катар 36 (во конкуренција со Ф-35), едино Бразил што се откажа и нарачаа Грипени, Индонезија и Емирати се следни со нарачки.
Тоа дека е скап е точно, тоа дека е комплициран е точно, но тоа важи за буквално секој модерен авион, не постојат повеќе лесни за оддржување авиони со високи перформанси.
Сепак се работи за Топ-10 ловец во светски рамки.

Како и да е, купувањето ловци од страна на мали држави е тотална глупост. Далеку повеќе логика има вложување во АА ракети и СПААГ, заедно со набавка на специјализирани авиони за поддршка на пешадија, кога веќе имаат авијација.
Јуришните хеликоптери исто така немаат место во такви услови, со цената и перформансите.

Чудно е како освен А-10 и Су-25 во светски рамки нема ништо во најава за авион за поддршка на копнени сили, специјализиран, ефтин авион со кој би се опремиле земји со скромни платежни можности.
Бразил нешто пробаа со А-29 јуришна верзија на Супер Тукано ама не е тоа тоа, послаби перформанси има од WW2 авиони.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Чудно е како освен А-10 и Су-25 во светски рамки нема ништо во најава за авион за поддршка на копнени сили, специјализиран, ефтин авион со кој би се опремиле земји со скромни платежни можности.
Бразил нешто пробаа со А-29 јуришна верзија на Супер Тукано ама не е тоа тоа, послаби перформанси има од WW2 авиони.
Многу веројатно зашто Ф-16 со сите апгрејди го направија целосен multirole aircraft. И сигурно причина е тоа што многу земји не може да го растегнуваат буџетот со специјализирани авиони кога поисплатливо е да вложат во еден таков севкупен пакет.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.929
Поени од реакции
8.875
Чудно е како освен А-10 и Су-25 во светски рамки нема ништо во најава за авион за поддршка на копнени сили, специјализиран, ефтин авион со кој би се опремиле земји со скромни платежни можности.
Бразил нешто пробаа со А-29 јуришна верзија на Супер Тукано ама не е тоа тоа, послаби перформанси има од WW2 авиони.
Многу веројатно зашто Ф-16 со сите апгрејди го направија целосен multirole aircraft. И сигурно причина е тоа што многу земји не може да го растегнуваат буџетот со специјализирани авиони кога поисплатливо е да вложат во еден таков севкупен пакет.
А може воено-индустринскиот комплекс не сака евтини авиони со евтини делови и евтино одржување:D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.437
Поени од реакции
40.291
Што е чудно што нема повеќе авиони како Су-25 или А-10 кога целиот начин на војување е преиначен и тие авиони се застарена техника која е неупотреблива на моденрното боиште. За тие авиони да ги урнеш е доволна една Игла, кој секој може да ја прибави. А загубите се огромни ако изгубиш авион, што од материјална смисла што од човечки ресурс. Видовме во Украина што му правеа на Су-25 и колку такви авиони им урнаа со една едноставна ракета. Дроновите на друга страна се многу поефикасни и понеприметливи, и доста поефтини, затоа сите се вртат према нив.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Многу веројатно зашто Ф-16 со сите апгрејди го направија целосен multirole aircraft. И сигурно причина е тоа што многу земји не може да го растегнуваат буџетот со специјализирани авиони кога поисплатливо е да вложат во еден таков севкупен пакет.
Ф-16 е конструиран како замена за Ф-5 значи "лесен" ловец, колку и да може да носи бомби и ракети нема никава заштита, оперативните трошоци му се големи и нема можност за loitering над борбените линии.

А може воено-индустринскиот комплекс не сака евтини авиони со евтини делови и евтино одржување:D
Точно :) Америчките генерали две децении се обидувале да го пензионираат А-10 пошто бил најомразен авион, среќа што прашинарите го обожавале :D
Затоа тука е трилионскиот флоп Ф-35 кој ќе ги заменел сите авиони освен Ф-22, предвиден за толку задачи што не верувам дека спецификациите ги правеле нормални луѓе, има тука некое лудило.

Што е чудно што нема повеќе авиони како Су-25 или А-10 кога целиот начин на војување е преиначен и тие авиони се застарена техника која е неупотреблива на моденрното боиште. За тие авиони да ги урнеш е доволна една Игла, кој секој може да ја прибави. А загубите се огромни ако изгубиш авион, што од материјална смисла што од човечки ресурс. Видовме во Украина што му правеа на Су-25 и колку такви авиони им урнаа со една едноставна ракета. Дроновите на друга страна се многу поефикасни и понеприметливи, и доста поефтини, затоа сите се вртат према нив.
А-10 војува скоро 40 години и има минорни загуби, летечи тенк, во заливот се враќале на аеродром со еден разнесен мотор, Су-25 има поголеми загуби но сепак е good value for money, било кој авион кој дава поддршка на копнени сили ќе се изложи на ПАТ и САМ, било тоа Ф-16 или Су-27, не се лансира ништо при брзини од 2000км на час, џабе е топ спид кога треба да порджува аскер на терен. Остана Индија со Јагуар уште.
И тоа како има простор за специјализиран авион за поддршака на копнени сили и особено COIN операции кои што се наметнуваат како главна воена доктрина во 21.век.
Еден таков е Цесна 208 Караван со дополнителни резервоари, скромен клипен авион кој може со саати да чмае над територија во која има борби.

Инаку идејата за А-10 била формирана околу седмоцевниот топ од 30мм ГАУ-8. Овој автоматски топ со 1200 гранати требало да го запре напливот на тенкови од Варшавски пакт низ преминот Фулда за време на теоретските "седум дена до Рајна". Тек покасно се прославува како авион за поддршка.

Ќе видиме како ќе се развиваат дроновите, како што спомена Ајзенхорн, воено-индустрискиот комплекс ќе биде разочаран доколку нема нарачки за 100+ милионски летала.
Засега дроновите имаат смешни карактеристики, можат да бидат оборени со револвер или чак и тегнало така да ќе видиме, има проекти за големи и зли дронови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.437
Поени од реакции
40.291
Ф-16 е конструиран како замена за Ф-5 значи "лесен" ловец, колку и да може да носи бомби и ракети нема никава заштита, оперативните трошоци му се големи и нема можност за loitering над борбените линии.Точно :) Америчките генерали две децении се обидувале да го пензионираат А-10 пошто бил најомразен авион, среќа што прашинарите го обожавале :D
Затоа тука е трилионскиот флоп Ф-35 кој ќе ги заменел сите авиони освен Ф-22, предвиден за толку задачи што не верувам дека спецификациите ги правеле нормални луѓе, има тука некое лудило.А-10 војува скоро 40 години и има минорни загуби, летечи тенк, во заливот се враќале на аеродром со еден разнесен мотор, Су-25 има поголеми загуби но сепак е good value for money, било кој авион кој дава поддршка на копнени сили ќе се изложи на ПАТ и САМ, било тоа Ф-16 или Су-27, не се лансира ништо при брзини од 2000км на час, џабе е топ спид кога треба да порджува аскер на терен. Остана Индија со Јагуар уште.
И тоа како има простор за специјализиран авион за поддршака на копнени сили и особено COIN операции кои што се наметнуваат како главна воена доктрина во 21.век.
Еден таков е Цесна 208 Караван со дополнителни резервоари, скромен клипен авион кој може со саати да чмае над територија во која има борби.

Инаку идејата за А-10 била формирана околу седмоцевниот топ од 30мм ГАУ-8. Овој автоматски топ со 1200 гранати требало да го запре напливот на тенкови од Варшавски пакт низ преминот Фулда за време на теоретските "седум дена до Рајна". Тек покасно се прославува како авион за поддршка.

Ќе видиме како ќе се развиваат дроновите, како што спомена Ајзенхорн, воено-индустрискиот комплекс ќе биде разочаран доколку нема нарачки за 100+ милионски летала.
Засега дроновите имаат смешни карактеристики, можат да бидат оборени со револвер или чак и тегнало така да ќе видиме, има проекти за големи и зли дронови.
Сигурен си ова дека дроновите можат да бидат оборени од револвер? Не сакам да играм мајтап со вас али натака ја терате :D Дроновите летаат високо и се ултра тивки, ти додека осетиш дека има дрон веќе си мртав човек. Он веќе испалил наведувана ракета на твојата позиција и единствена опција ти останува кога ќе ја видиш да речеш "оу шит" пред да те разнесе на парчиња. А А10 или Су-25 можеш уште од кога ќе полетаат да ги чуеш и да се засолниш од нив. Затоа тие авиони се неупотребливи. Една игла може да ги уништи за разлика од дроновите за кои ти треба софистицирано кратко метно ПВО да ги лоцираш и урнеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom