Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.973
Поени од реакции
5.312
Чесно да ти кажам,повеке ми личат на комунисти,но аjде...
Не можам да ги видам ознаките на капите. Али ако е 1943-та тешко да се комунисти (освен ако не се скриени).
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
818
Поени од реакции
178
Не можам да ги видам ознаките на капите. Али ако е 1943-та тешко да се комунисти (освен ако не се скриени).
Не е невозможно, но специално летците са офицери. Обично редко помегу офицерите е имало комунисти. Но исто така ретко е имало и симпатизери на фашизмот. Са биле обични патриоти, за кои основниот идеал е бил "Бог, Цар, Отечество".
На сликата са луге, кои просто си вршат работата - да чуваат родното небе. Не е било леко, много са загинали во борба со англо-американската авиjациjа. Исто така много американски и британски авиони са биле свалени. Воjна:toe:.
Имате ли податоци за штетите во Скопjе от бомбардировките на соjузническата авиjациjа? Jас имам читано дека во Скопjе има 124 загинати на 10 jануари 1944г. Други са загинали на 24 jануари 1944г.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не можам да ги видам ознаките на капите. Али ако е 1943-та тешко да се комунисти (освен ако не се скриени).
Не,не са, просто лек хумор.

А еве и едно интерву за нуждите на БГ за нов боен авион.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=499119

Интересно за мене беше,дека не са балтиjските држави Литва и Латвиja плакjaт за им се чува небето от други,а и Словениja плакja. Предпоставувам Италиja ja чува.
Както реков и погоре ние имаме една речица- коjто не храни своjaта армиja,ке храни чужда.
Можеме да видиме,дека се уште е во сила. Како мислиш concrete?
 

bulgarisher

Горд Б'лгарин
Член од
20 јануари 2009
Мислења
43
Поени од реакции
9

Школници от ШЗО, снимка за спомен на аеродромот Божуриште, 16 мај 1934 гЦехот за сглобјаване на самолетни двигатели (моторното отделение) в ДАР (Д'ржавна аеропланна работилница) - Божуриште, 1938г


Производство на витла за б'лгарскија аероплан ДАР-3 “Гарван” в ДАР - Божуриште, 1938г


Френскијат бомбардировач Фарман Ф42 (Farman F-42), свален на 30 септември 1916 г. крај Софија от поручик П'рванов и фелдфебел Вагнер, изложен на показ в Царскија манеж
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нешто доста слично до воздухоплавството са програмите за изпракjaне на хора во космоса. Бугариja има 2 изпратени космонавти(астронавти).
Првиот Георги Иванов е изпратен во космоса на 10 Април 1979 година.
256x368.jpg

Вториот е Александар Александров и е изпратен на 7 Jни 1988 година

file.jpg

А и започна да се зборува за трети бугарски космонавт во космоса.
http://www.btv.bg/news/bulgaria/story/979707489-Balgarin_shte_leti_za_treti_pat_v_Kosmosa.html

Еве ги и сите 38 држави,ако не се лажам,които имат изпратени хора во космоса
AstronautMap.jpg
 

bulgarisher

Горд Б'лгарин
Член од
20 јануари 2009
Мислења
43
Поени од реакции
9

Б'лгарски летци преди полет с учебен самолет Бјукер јунгман (Bücker Bü 131 “Jungmann”), В'здушните школи, Казанл'к


Снимка в огледалото за обратно виждане по време на учебен полет


Б'лгарски офицер с екипажа на свален англијски самолет в околностите на Дојран, 1917г


Германски водосамолет Blohm und Voss 138 Seedrache (морски дракон), на летиште Пејнерджик (днес Чајка) крај Варненското езеро
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А да ве иЗпратиме вас сите на Марс па да ги убедувате таму марсовците дека се Бугари?
:) Мала е шансата бугари да одат за Марс,но бугарски космически апаратура и храна... почти 100% е сигурно ке одат.
Па и може тамо веке да има македонци,нема смисла :)
 

bulgarisher

Горд Б'лгарин
Член од
20 јануари 2009
Мислења
43
Поени од реакции
9

Царските военни маневри през 1937 г., војници от разузнавателна авиација с'с самолети ДАР-3 “Гарван-I


Изтребител Heinkel He 51B “Сокол” на 26 јуни 1937 г. на летиште Божуриште, украсен с бојните знамена след т'ржественото им вр'чване от Цар Борис III на авиационните полкове на в'зраждаштата се б'лгарска военна авиација


Изтребител Heinkel He 51B “Сокол” на 26 јуни 1937 г. на летиште Божуриште, ограден с бојните знамена на авиационните полкове на в'зраждаштата се б'лгарска военна авиација


Летец'т Петко Попганчев с автомобила си Шкода кабриолет
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
0
абе дали е ова за кажување и фалење:kesa:
А нашево??? Поарно ли е? Срам ми е да го наречам воздухопловство! Па уште и "воено" го викаат. Ние сме за :kesa::kesa::kesa: . Поздрав
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
А нашево??? Поарно ли е? Срам ми е да го наречам воздухопловство! Па уште и "воено" го викаат. Ние сме за :kesa::kesa::kesa: . Поздрав
ја згреши темата бе друже.....барем ние не скокаме,види ги овие со две-три леталки наполнаа слики од еден подфорум....+ знаеш дека кога станува збор за мала држава не може да си дозволи да чува во арсеналот ловци пресретнувачи и бомбардери кои само што би полетале би заминале во некоја соседна земја затоа што немаат простор за маневар
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ја згреши темата бе друже.....барем ние не скокаме,види ги овие со две-три леталки наполнаа слики од еден подфорум....+ знаеш дека кога станува збор за мала држава не може да си дозволи да чува во арсеналот ловци пресретнувачи и бомбардери кои само што би полетале би заминале во некоја соседна земја затоа што немаат простор за маневар
Ако беше изгледал погоре филмчето,ке разбереше дека се е зборувало за 1200 леталки :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom