Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување
Член од
9 март 2007
Мислења
1.264
Поени од реакции
219
Толкова ли веке нема што да кажеш та стигна до омилената слика на комплексираните /на кои, цитирам: ". . . мислење, култура и интелект" не им дозволуват да разберат идеjата на един артист? :helou:

Слики:
 
Член од
22 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
2
Браќа! За што спортот. Нема смисла. Еднаш една држава е силна, па - друга.
Не гледам никаква смисла да спориме за политика, за воздушна пловидба, за историја - нека тоа оставиме на политичарите. А ние - да бидеме заедно! Наздраве!
Оваа недела во Бугарија станаа баја настани за воздухопловната.
Првото нешто сепак ме изненади - началникот на бугарската армија генерал Симеонов рече дека Бугарија може да чува македонското небо со миг-29:

http://www.pan.bg/view_article-1-3607-S-nashite-MiG-29-bihme-mogli-da-ohranqvame-i-vyzdushnoto-prostranstvo-na-Makedoniq.html

1.Денес слета третиот и последен "Спартан" - прв Слики направивме ние.
http://www.pan.bg/view_article-1-3626-Pyrvi-snimki.....artan.html

http://www.pan.bg/spotters/show_spotters_one.php?id=1256
http://www.pan.bg/spotters/show_spotters_one.php?id=1255

2.Компанија Pilatus претстави симулатор на PC-9 за нашите воздухопловната
http://www.pan.bg/view_article-1-3581-Pilatus-pred.....gariq.html

3.Cougar, борд 703 премина поправка и пак ќе лета
http://www.pan.bg/view_article-1-3565-Spisanie-Kri.....icite.html

4.Нов конкурс за поправка на МиГ-29
http://www.pan.bg/view_article-1-3588-Otkriha-obsh.....iG-29.html

5.Шведска даде својата барање за борбени авиони во Бугарија
Понудата е за 6 плус 2 (двуместни) нови Gripen C / D
Вклучува обука на 12 пилоти и техничари 60. Шведска сака да се разбереме на ниво - влада. Детали тука.
http://www.pan.bg/view_article-1-3593-Shvedskoto-p.....a-VVS.html

6.На 17 март ќе има отворен ден летачки на Граф Игнатиево. Ќе летаат миг-21 и МИГ-29. Ако сакате - добредојде!
http://www.pan.bg/view_article-1-3622-OFICIALNA-PR.....TIEVO.html
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
210
Не можам да се изначудам на темава, се фалите со тоа дека ќе купите една рака авиони грипен и тоа прашање е кога ќе биде можеби 2012 или 2013 година а може и да не ги купите воопшто, како и да е, мислејќи со тоа дека сте достигнале некакво ниво во авиацијата. Само ќе ви кажам дека низ Македонските аеродроми (во тогашна Југославија) пред 22 години било предвидено да има авиони сличен како грипенот и да биде произведен и дизајниран во Југославија.

Никогаш нема да достигнете до фаза во која ќе произведувате борбени авиони, тоа кажува само дека и еден цел век ќе ви е малку да го достигнете нивото во кое ние сме живееле.

Prav si krivcho :) Koga nie proizvezhdahme komputery po licenza na Apple2, vie pasohte kravite vo YU.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
uh...sto bi rekle vo YU...jebote balagi rimski Papa...:) .............Apple2 praevte????
ama vakvo nesto ne ni pomisluvavte.......

:)
Зашто се напавате да си го мерите. Што произведувавте како авиони 1925,а 1930,а 1940,1950?
Вие тогава немахте поим што е авион. Колко произведовте от нив?
Китите ми се со Jгославските проекти. Се едно jaд да ти се китам со руските от времето на Варшавскиja договор.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.011
“Нови Авион“ имаше минорни шанси да заживее како проект, дури и да не дојдеше до распадот и војната.
 
Член од
22 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
2
Здраво!
Вчера авиобаза Граф Игнатиево имаше празник - 60 години.
Валета дожд, но се добие убаво настан. Еве линкови со слики:

http://www.pan.bg/view_article-1-3673-Aviobaza-Graf-Ignatievo-na-60-chestito-Chast-3.html

http://www.pan.bg/view_article-1-3672-Aviobaza-Graf-Ignatievo-na-60-chestito-Chast-2.html

http://www.pan.bg/view_article-1-3671-Aviobaza-Graf-Ignatievo-na-60-chestito-Chast-1.html

И уште слики: 
Член од
12 март 2011
Мислења
41
Поени од реакции
1
Добар ден!
Да ви соопштам - ќе има голема авиошоу во Бугарија!
Авиошоу ќе биде од 2 до 4 Септември Крумово аеродром, во близина на Пловдив.
Досега, потврдено учеството на бугарските воздухопловни сили - Миг-29, Су-25, Миг-21, Cougar, Ми-17, Pilatus PC-9, S-27J Spartan.
Меѓународниот - српски Галеб, Швајцарија - PC-7, Еурофајтер, "Грипен" - можеби, F-16 - можеби.
Од Германија вети да ми испрати еден Ме-109! Ако има ќе биде супер!
Преговори со бразилската група. Речиси сигурно вклучуваат Миг-29 OVT.
Може да ви каже како да стигнете до Пловдив! Јас ќе бидам среќен да те видам! Нашето списание Криле ќе има штанд таму!

Еве линкови за вести од воздух Shove:
Листа на поканети земји. Не сите ќе дојде!
http://www.pan.bg/view_article-1-3221-BIAF-2011-ot-2-do-4-septemvri-na-letishte-Krumovo-Spisyk-s-pokanenite-dyrzhavi-i-samoleti.html

Бугарска позива Бразилу!
http://pan.bg/view_article-1-3446-NOVINA-NA-SPISANIE-KRILE-BYLGARIQ-KANI-BRAZILIQ-ZA-UChASTIE-V-BIAF-2011.html


Ме-109 ће присуствовати фестивалу:
http://www.pan.bg/view_article-1-3534-EADS-podgotvq-predlozhenieto-si-za-bylgarskite-VVS-Me-109-shte-uchastva-na-BIAF.html

Се надевам дека ќе видам тепачка меѓу последните модели руски и американски борбени авиони.

--- надополнето ---

Не можам да се изначудам на темава, се фалите со тоа дека ќе купите една рака авиони грипен и тоа прашање е кога ќе биде можеби 2012 или 2013 година а може и да не ги купите воопшто, како и да е, мислејќи со тоа дека сте достигнале некакво ниво во авиацијата. Само ќе ви кажам дека низ Македонските аеродроми (во тогашна Југославија) пред 22 години било предвидено да има авиони сличен како грипенот и да биде произведен и дизајниран во Југославија.Еве ја кабината, http://en.wikipedia.org/wiki/Novi_Avion

Никогаш нема да достигнете до фаза во која ќе произведувате борбени авиони, тоа кажува само дека и еден цел век ќе ви е малку да го достигнете нивото во кое ние сме живееле.
Брат Југославија беше омилено дете на Русија, а ние црната овца. Сега се гледа и ќе се гледа кој колку чини. Ова е друг систем и друг свет. Бугарија пред 80 и нешто години беше 3-тата воздушна сила во светот. Како доаѓа Русија не запираат целото производство на борбени авиони.

--- надополнето ---

По ослободувањето Бугарија станаа многу агресивна и воена држава. Тогаш големите сили одлучија да ни стават наморник и лента.
Тоа е добро, бидејќи ако не беше така сигурно ќе има 10 војни досега на Балканот и многу луѓе би да умрат за парче земја. Несреќата на Бугаринот е дека секогаш си бара непријател. Ако нема надворешни наоѓа внатре во државата. Не знам дали си читал ноќна криминална преглед од Софија, но еден ден ќе се убиеме сами без туѓа интервенција. За жал сме тап народ.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Браќа! За што спортот. Нема смисла. Еднаш една држава е силна, па - друга.
Не гледам никаква смисла да спориме за политика, за воздушна пловидба, за историја - нека тоа оставиме на политичарите. А ние - да бидеме заедно! Наздраве!
Оваа недела во Бугарија станаа баја настани за воздухопловната.
Првото нешто сепак ме изненади - началникот на бугарската армија генерал Симеонов рече дека Бугарија може да чува македонското небо со миг-29:
Не се работи за инатење, поише е околу курчењето...ние летавме ...тие сега овде само се ФАЛАТ со некоја смешка од авијација, ...ко мали деца:) А инаку........ каков што беше планот за НАТО.....Бугарија има ловци за целиот простор, а Македонија дава ТРАНСПОРТНИ хеликоптери и по некој Ми24... :) нормално додека,..... внимавајте на ова... БУГАРИТЕ и Грците ( со нивните ментори..нормално)не не заебааа у Букурешт , а и каде што ќе стигнат и сега уште го прават истото!!
“Нови Авион“ имаше минорни шанси да заживее како проект, дури и да не дојдеше до распадот и војната.
Нема веза...сите тие проекти не беа во основа некакви забегани воени проекти...: КАПЕЛА( тенкот Т-84) , НОВ АВИОН, VNH80 (хеликоптерот), туку РАЗВОЈНИ проекти кои ЈА ПОДИГАА ТЕХНОЛОШКАТА и научната оспособеност на ЦЕЛАТА Југословенска индустрија. Т-84 имаше невиден уплив..само од Македонија која беше каква беше..неколку фирми се оспособија за правење компоненти..и подсклопови.Затоа и се планираа следните проекти, за усвојување на нови технологии, стандарди,процедури..организација на работа...., кои после се користеа за многу други примени. Само се изгуби од вид дека со тоа СЕ БРЦА у нечии очи....па не раскупусаа ко бебешко тропалце:)
 

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43

Водосвет на бојните знамена, изтребители Месершмит 109Е и Авиа Б-534 “Доган”, 30.І.1943 г


Водосвет на бојните знамена, изтребители Месершмит 109Е и Авиа Б-534 “Доган”, 30.І.1943 г


Б'лгарски авиатор с трофеен френски изтребител Nieuport XXIV


Б'лгарски авиатори на обучение в Италија
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Не се работи за инатење, поише е околу курчењето...ние летавме ...тие сега овде само се ФАЛАТ со некоја смешка од авијација, ...ко мали деца:) А инаку........ каков што беше планот за НАТО.....Бугарија има ловци за целиот простор, а Македонија дава ТРАНСПОРТНИ хеликоптери и по некој Ми24... :) нормално додека,..... внимавајте на ова... БУГАРИТЕ и Грците ( со нивните ментори..нормално)не не заебааа у Букурешт , а и каде што ќе стигнат и сега уште го прават истото!!
Когато ние летавме,вие одивте уште со магаре по баир. Кога за прв пат македонец се качи на борбен авион?
Ето така тргнуват вашите лаги,митови и легенди.
И како бугарите ви заебаа у Букурешт?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Когато ние летавме,вие одивте уште со магаре по баир. Кога за прв пат македонец се качи на борбен авион?
Ето така тргнуват вашите лаги,митови и легенди.
И како бугарите ви заебаа у Букурешт?
avionot R.E.P , godina 1911 :)
A za zaebot vo Bukurest.., prasaj nekoi mrsnici koi se kitat so generalski perja, a i raznoraznite ljigavci po EU administracija....:)...nekogas , ako imame moznost da praime muabet ..dobivas iminja, detali, slucuvanja i ostanato....dokumentirano... :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
avionot R.E.P , godina 1911 :)
A za zaebot vo Bukurest.., prasaj nekoi mrsnici koi se kitat so generalski perja, a i raznoraznite ljigavci po EU administracija....:)...nekogas , ako imame moznost da praime muabet ..dobivas iminja, detali, slucuvanja i ostanato....dokumentirano... :)
На туги може :kesa:
А и да приемиме на туги, сме пред вас со 5 години и то со собствено воздоплавателно отделение. :)
Ке ми биде интересно да видам и чуjaм иминja и повеке детаjли около това заебаване во Букурешт от наша страна. :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
На туги може :kesa:
А и да приемиме на туги, сме пред вас со 5 години и то со собствено воздоплавателно отделение. :)
Ке ми биде интересно да видам и чуjaм иминja и повеке детаjли около това заебаване во Букурешт от наша страна. :)
Добро бе, а кој е тој бугарски авион на кој прв пат се летнале......пред 1914 ???? има ли таков некој????има ли и сега ..кој не е лиценца??? :) за генералите..не бригај....документи ко куќа....кога тогаш, ќе дојде маца на врата....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom