Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43

Рибарска лодка и германски водосамолети на летиште Пејнерджик (днес Чајка) крај Варненското езеро, 1942 година


Техници пред самолет Aero MB.200 “Бухал”


Летци и техници крај самолет PZL-43 “Чајка”, 1943-44 г


Технически персонал в Д'ржавната самолетна фабрика ДСФ - Ловеч. 1942 г
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Моменти от првиот и вториот бугарски космонавт(астронафт).
 

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43

Рибарска лодка и германски водосамолети на летиште Пејнерджик (днес Чајка) крај Варненското езеро, 1942 година


Техници пред самолет Aero MB.200 “Бухал”


Летци и техници крај самолет PZL-43 “Чајка”, 1943-44 г


Технически персонал в Д'ржавната самолетна фабрика ДСФ - Ловеч. 1942 г
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Прегледах темата и видов,дека никаде не е постирана информациja за отрjaд 28 (това е екипа,коjто обезбедува летането на државниот врв)

Ето неколко слики от државните авиони и хеликоптери

Ту 154 М - користен предимно от председатела за државни визити.След падането на полскиот авион от истиот модел, беше издадено нареждане да не се користи този авион и се обмисла можност да се продава.

Фалкон 2000


Новиот Airbus 319Един хеликоптер Пантера


И един хеликоптер Ми-8
 
?

..........

Гостин
Многу борбени летала, за што се спремате за трета св војна?
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
....да ги ослободат новите предели....
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
За изполнуване на обврзките си по НАТО, даj Боже догодина и по Шенген и обука на летците ни.

А што ќе се случи ако влезете во Шенген????

Какви предности ќе има Бугарија??
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
А што ќе се случи ако влезете во Шенген????

Какви предности ќе има Бугарија??
Предност-почти никакви,освен полно пагjaне на границите(премахнуване на граничната контрола и едина визна режима) мегу нас,Романиja и Грциja и сите во Шенген зоната,но задолжениjaта са во пати поголеми-да чува обштите надворешни граници (со СР,РМ,ТР). Точно заради това граничната полициja се модернизира и во това модернизиране е и обуката и копуването на нови хеликоптери за контрол на надворешните граници.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.671
Поени од реакции
8.277
Со црешово топче да ги гаѓам овие вашиве аеропланови,па ќе ги срушам на земја :pos: :pos:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Со црешово топче да ги гаѓам овие вашиве аеропланови,па ќе ги срушам на земја :pos: :pos:
Вероватноста да срушиш нешто,на некоj што има е поголема,отколкото да срушиш на некоj што нема. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom