Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Abe sto ve gledam cudni...paa ima bugarija okolu 10 milijardi reaervi ama DALI VREDI da gi potrosi za novi avioni???

Zarem ne e podobra opcija modifikacija???

Sto se odnesuva do R.M mislam deka bi bilo dobro zaedno so albanija oddnosno dvete drzavi zaedno da investiraat...inaku ne deka mu fali nesto na ruskoto oruzje,ama nivnata industrija seuste se konsolidira ottuka i noviot plan na medvedev za modernizacija na Ruskata armija...ne deka e neophodna tuku samo za da ja krene voenata industrija.
Проблема доjде,дека некоj велеше,дека нема пари. Пари има доволно,битно е за што да се користат.
Модефикациja на што?Модефикациja беше направено на МиГ 29 во Русиja. Убаво е да има модификациja,но сите авиони МиГ 21 ке бидад свалени от ВВС ако не се лажам 2011 година. Има дупка и фалат авиони. Според мен ке се преговара и за инвестициja на фирмата от коjaто ке се купат авионите. От 1990 година БГ не е копувала нови борбени авиони и веке е време. Многу беха бракувани,предимно МиГ.

Да добара тактика ке е да инвестирате заеднички,но како цело мислам дека не е добро да плакjaте да ви чуват. Затова и самата РМ мора да мисли(дали сама или со друга држава) да закупат неколко авиона. Другата можност е да плакjaте на некого.
 

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43

Подофицер-техник, преоблечен като летец с летателен шлем и парашут. На заден план изтребител Девоатин-520. Зимата на 1943-44 г


Технически персонал превозва 500-килограмова бомба за пикирашт бомбардировач јункерс-87 штука, есента на 1944 г


Пикирашт бомбардировач јункерс-87 штука от штурмовија полк


1943 година, летиште Пловдив, 5-и бомбардиров'чен полк, самолет Дорние-17 “Ураган”, веројатно служба за см'ртта на цар Борис ІІІ
 
S

smart ass

Гостин
Проблема доjде,дека некоj велеше,дека нема пари. Пари има доволно,битно е за што да се користат.
Модефикациja на што?Модефикациja беше направено на МиГ 29 во Русиja. Убаво е да има модификациja,но сите авиони МиГ 21 ке бидад свалени от ВВС ако не се лажам 2011 година. Има дупка и фалат авиони. Според мен ке се преговара и за инвестициja на фирмата от коjaто ке се купат авионите. От 1990 година БГ не е копувала нови борбени авиони и веке е време. Многу беха бракувани,предимно МиГ.

Да добара тактика ке е да инвестирате заеднички,но како цело мислам дека не е добро да плакjaте да ви чуват. Затова и самата РМ мора да мисли(дали сама или со друга држава) да закупат неколко авиона. Другата можност е да плакjaте на некого.
Jasno deka nemate kupeno novi letala no moe mislenje e ako veke ne go birate SU-27 togas izvonredno povolna ponuda imaat sveganite-zboram za JAS-39 gripen bidejki nudat of-set dogovori a toa znaci investicii taka da bi bilo dobro za bugarija.


Sto se odnesuva do naseto Makedonsko nebo mislam deka opcijata so albanija treba da bide sekundarna bidejki treba da go iskoristime strateskiot dogovor so Turcija:)

Zamisli turski F-16ki vo R.M baska i po nekoj patriot PAC-3 toj e skoro ist kako C-300 samo sto bara poveke vreme za da bi operativen a i izraelskiot spyder e dobar...ete resenie ako nekat NATO-vci da kupuvame rusko oruzje no sepak R.M ima mal vozdusen prostor i smetam deka relativno gusts SAM network e dovolna garancija a pak turski F-16ki...heheee toa da go vidam:)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Jasno deka nemate kupeno novi letala no moe mislenje e ako veke ne go birate SU-27 togas izvonredno povolna ponuda imaat sveganite-zboram za JAS-39 gripen bidejki nudat of-set dogovori a toa znaci investicii taka da bi bilo dobro za bugarija.


Sto se odnesuva do naseto Makedonsko nebo mislam deka opcijata so albanija treba da bide sekundarna bidejki treba da go iskoristime strateskiot dogovor so Turcija:)

Zamisli turski F-16ki vo R.M baska i po nekoj patriot PAC-3 toj e skoro ist kako C-300 samo sto bara poveke vreme za da bi operativen a i izraelskiot spyder e dobar...ete resenie ako nekat NATO-vci da kupuvame rusko oruzje no sepak R.M ima mal vozdusen prostor i smetam deka relativno gusts SAM network e dovolna garancija a pak turski F-16ki...heheee toa da go vidam:)
И jaс бих избрал руските авиони за бугарската армиja поради доста причини (имаме големо изкувство со руските машини,имаме завод за ремонт по руски стандарти на авиони ),но се уште не сум видел ни една држава во НАТО да копува руско оружие,когато си зборува за авиjaциja. Ке се направи тендер,ке има предложениja и ке видиме - ако руснаците имат интерес и понудат ниски цени-може и да спечелат,али според мен това е почти невозможно.

Относно вас - това е ваше прашане на како ке го чувате небото,просто кажувам,дека сега правите големи напори за влез,но след влеза ке доjдат реалните проблеми за решаване .

Само за информациja - до краja на годината си чекаме новите хеликоптери-AS565 Panther


--- надополнето ---

Намерив нешто интересно-тренировачен воздушен боj мегу бугарски пилоти
!
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.264
Поени од реакции
219
Уникално видео fmi!!!

И 2 слики от морските маневри през септември:

pic.php.jpg pisddd.jpg
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Член од
13 октомври 2010
Мислења
65
Поени од реакции
5
Зошто толку злоба
ЦЦЦ

:icon_frow

Инаку на оваа тема. Некој прашува од каде пари. Сиромашни сме, но не сме толку сиромашни, колку ни мислите. Мислам дека со оглед на Балканот стоиме добро:

Bulgaria:
GDP (purchasing power parity):
$90.1 billion (2009 est.)
GDP - per capita (PPP):
$12,500 (2009 est.)
Serbia:
GDP (purchasing power parity):
$78.44 billion (2009 est.)
GDP - per capita (PPP):
$10,600 (2009 est.)
Albania:
GDP (purchasing power parity):
$23.12 billion (2009 est.)
GDP - per capita (PPP):
$6,400 (2009 est.)
Macedonia:
GDP (purchasing power parity):
$18.71 billion (2009 est.)
GDP - per capita (PPP):
$9,100 (2009 est.)
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/al.html
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ri.html
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mk.html


Ова се податоци од ЦИА за економиите.

Мислам дека е време да престанеме да се мрази и да си помагаме. Не доаѓа дека живееме е долната дупка на Европа, а и пречи меѓусебно.

На тема - Бугарија нема реални непријатели и пред неа не стојат воени закани.

Еве го парадата за 6-ти мај. Многу шарени и убаво.

Ова е веќе огромна сила. Поклони пред Мајка Русија. 350 милиони Словените и сега Русија ќе се обедини со Кина и ќе крена Источен блок. Слушнете ми зборот.

 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.575

Ич нека не образложува.

Секој оф топик води во бан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom