Бугарското глупирање меѓу Македонците во Гора - со засилено темпо

Член од
20 февруари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
11
А што ти менува тебе дали биле во независна македонска држава и колку време? Само просветли ме како е можно бугари да живеат таму коа Бугарија е сосед со Македонија не е со Албанија. До таму ли сте стигнале коа доаѓавте од Урал? :D
Тие биле бугарски земји до 1878 година. Јас за тоа прашувам кога биле во македонската држава, ако не одговориш или не знаеш или не била воопшто. Сега Бугарија не граничи со Албанија, но до 1944 е била гранична. И што како доаѓаме од Урал, јас не гледам ништо лошо тие и Унгарците доаѓаат од таму, и многу други народи.
--- надополнето: 23 февруари 2013 во 12:16 ---
Е од тоа си правите вие историја бе другар Левски, ви дале држава Русија и европските сили и сте се ку*челе со народов тука на маката негова сте си праеле бајрам. Затоа толкава омраза има народов спрема вас. Овде да каже некој дека е бугар е најодвратно нешто. Незнам како да ти опишам за да сфатиш, да ти нацртам дај блокче некое, незнам што да ти кажам. Толку фрустрации против овој народ кој со ништо не допринел вака да се однесувате кон него мене не ми е јасно.

Затоа ние си направивме држава сами, не ни ја поклонија нас Русија и западните сили државава, напротив се' прават само да не снема од картата на светот. Си ја направивме сами и вистината за нашето постоење со милениуми е наша работа, а тебе колку сака може да не ти се бендисува тоа.

Ние си правиме што сакаме ова е наша држава ама праведно и чесно како одсекогаш што бил Македонецот.
Пред 30 века ни направија држава (Руси, Англичани), во 632 пак ни направија тие држава, во 681 пак тие ни направија држава - тогаш ниту имало Руси, Англичани, Французи, Русија, Англија и др:facepalm: За што Русите ќе измислат бугарска нација, сигурно зашто се плашеа од моќните Македонци, или пак некој Македонец да не им организира поход. И второ Македонците никогаш сами не направиле држава вистинската македонска држава се направи во 1991, во 1913, 1944 Србите ако мислите дека се ви направиле држава многу се лажеш тие само ви окупираа и сакаа да ви направат Срби (немам ништо против Србите, но тоа е вистината). Та ти одговори кога Гора, Преспа биле под независна македонска држава????
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.797
Петко доста спамираш и се глупираш како колешка ти музиколог Тончева која изиграва експерт по историја и бара бугари каде ке и каже Каракачанов.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Другар Петко, кога КГБ ве обучува многу ли ви ја држи главата под вода?:)

Што е финтата со независна? Ако не била независна државата не постоеле ни луѓето? Кажи му го тоа на некој Баскиец или Курд, убаво ќе си поминете. Посебно ако не ебел некое време.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Никаква врска нема тврдењето на Петко со сегашнава бугарска кампања.

Колку да се знае, македонска држава имало пред турко-алтајските бугарски орди на дојдат на Балканот.

Назад на темата и без крчмарски офтопици.
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
11
Никаква врска нема тврдењето на Петко со сегашнава бугарска кампања.

Колку да се знае, македонска држава имало пред турко-алтајските бугарски орди на дојдат на Балканот.

Назад на темата и без крчмарски офтопици.
Како нема, барем кажи кога Македонците се населиле во овие области - Гора и Преспа? Толку ли е тешко ова прашање? Потоа ми зборувате за Македонците во Гора туку сакам да дознаам кога се населиле таму, не треба да велите само што има Македонци туку да кажете како се отишли во овие области, итн со еден збор докази дека се дел од македонската нација. Јас да не сум кажал нешто лошо?
Јас пак колку што знам кога доаѓаат Бугарите "варвари" македонска држава немало, имало е Византија (половина византиски императори биле тракиjци), и ако бевме Турки нели требаше да бидеме жолти, со мали очи, односно монголоиди, јас не гледам такви луѓе .
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Македонците се домороден народ на Балканот, не се населиле на сопствената земја како што турко-монголските Бугари се преселиле од Азија на Балканот каде што создале туркски хаганат.

Историски извори за Македонци има во секоја историска епоха без исклучок. Во Албанија, целата топонимија меѓу другото, е македонска.

Апсолутно е неважно дали имало македонска држава кога доше Бугарите на Балканот од аспект дали постоеле Македонци. Важно е дека не имало како народ и се уште не има. Инаку Македонија во Римската Империја е поделена на две (Macedonia Prima и Macedoniа Salutaris), а потоа на четири административни единици.

Во Источната Римска Империја ("Византија") имало македонски династии, а подоцна таа империја создала "тема Македонија" (војно-адмиинистративна единица преку која византијците го сочувале Македонското име).

Поентата е дека ова не е историска дискусија, туку дискусија дека идентитетот на тие Македонци во Гора некои емисари од Бугарија континуирано се обидуваат да ги преиначат за свои политички потреби. При тоа дури се обидуваат да ги купат за да ги сторат Бугари. Исто како што правела Бугарија пред еден век во обидите да ги асимилира Македонците.
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
11
Верувам ти нема да ме лажеш, се ми стана јасно е таков одговор чекав, без разлика дали ќе ми се допадне или не, важно е да има некаков одговор. Само за монголоидите не се согласувам, пак велам ако сме монголоиди требаше да бидеме жолти, ниски, со мали очи, јас пак не гледам такви луѓе.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Само кажи кога областа Гора, Мала Преспа биле под независна македонската држава, која година, за колку време дека останале Македонци таму - јас ќе кажам, никогаш.
Кој клет народ сте неможам да ви се изначудам.

И на Американскиот континент има индијанци што немале своја држава ама сепак ги има така? Која ти е таа глупава поврзаност? Зарем границите на една држава се секогаш етнички? Еве ви денес се кажуваат кој што е и ќе го почитуваш тоа сакал или не. :)

Факт е дека страшно сте се изглупирале со ова, а верувам дека ќе има и уште вакви испади ваши, ама да знеш дека ќе сме и ние се‘ поприсутни.

И гледајте да се замарате барем со ваши погранични општини кај што ве има. Вака е ептен глупирање, срам сте. (n)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не разбирам каде ви е проблемот овде?! Има луге,кои се сметат за бугари тамо и тоа е со континуитет, не от денес, не от вчера.
Има ги писмата на тоа население до бугарската држава за помошт, за образование на бугарски jaзик и така натаму.
Да не зборуваме дека Албаниja и Бугариja во 1932 година имат протокол за бугарското малцинство во Албаниja.
 
E

emission

Гостин
Има можеби една шепа луѓе што се декларирале бугари таму заради бугарски пасош, меѓутоа кога ќе се земе во предвид дека мал дел од тие се чуствуваат како такви исто како македонците што земаат бг пасошои, 2-3-ца од 1000 се чуствуваат бугари од тие што алплицираат, тогаш бројот на бугари во албанија станува трагичен. На пописите во Албанија исто така никаде ги нема бугарите или се во ептен мал број што значи луѓето не се изјаснуваат за бугари.
Ајде бугарски политичар нека отиде таму да видиме како ќе го пречекаат.


За петко што се чудеше кога се населиле македонците таму, да види дека цела албанија е со Славјански топоними.

 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
11
Јас како гледам 90% од топоними се среќаваат и во Бугарија.
Пример: Бања - град (до Пловдив), село (до Банско)
Кокошова - месност (до Самоков)
Богдан - врв, село
Градец - село (до Видин), село (до Котел), и уште неколку.
Осоја - месност
Дјаковица - месност
Брезник - град
И така многу други места, села, врвови итн
Но сигурно е случајност, коинциденција којзнае. Како македонските топоними во Бугарија.?;)
Инаку мапата е убава.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
туку, ај ти мене објасни ми од кои народи е составена денешната бугарска нација?да, денес сте бугари, но пред тоа што бевте?
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
11
туку, ај ти мене објасни ми од кои народи е составена денешната бугарска нација?да, денес сте бугари, но пред тоа што бевте?
Бугарската нација не е составена од никакви народи, таа всушност е тракиска (Бугарите се Тракијци), Тракијците 200-300пр.н.е. тргнале на 2 групи, едни на исток (Словени или како вие викате "татари"), и другите на запад итн (гети / готи), кои сега ги претстават за германско племе, а тие всушност се тракиско племе .. . историјата е многу долга. За Македонците само да кажам имало навистина, некакви антички македонци, македонска династија, но сега во денешниот ген на македонскиот народ има многу малку од овие вистински Македонци, така што тоа е целиот проблем. И само за Бугарите, ако беа монголци требаа да имаат монголоидни црти, а јас не гледам такви. Проблемот не Македонците, а она што се пишува во Македонија за бугарија и Бугарите.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Бугарската нација не е составена од никакви народи, таа всушност е тракиска (Бугарите се Тракијци), Тракијците 200-300пр.н.е. тргнале на 2 групи, едни на исток (Словени или како вие викате "татари"), и другите на запад итн (гети / готи), кои сега ги претстават за германско племе, а тие всушност се тракиско племе .. . историјата е многу долга. За Македонците само да кажам имало навистина, некакви антички македонци, македонска династија, но сега во денешниот ген на македонскиот народ има многу малку од овие вистински Македонци, така што тоа е целиот проблем. И само за Бугарите, ако беа монголци требаа да имаат монголоидни црти, а јас не гледам такви. Проблемот не Македонците, а она што се пишува во Македонија за бугарија и Бугарите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom