Бугарското глупирање меѓу Македонците во Гора - со засилено темпо

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Misirkov, 20 февруари 2013.

 1. Misirkov

  Misirkov Модератор

  Член од:
  17 март 2005
  Мислења:
  11.516
  Допаѓања:
  1.519
   
  На Goran Bt и Nikolov82 им се допаѓа ова.
 2. Michael Myers

  Michael Myers

  Член од:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  477
  Допаѓања:
  608
  Со тоа што бугарија е влезена во ЕУ и тоа што го нуди бугарскиот пасош, а Македонија не, бугарите гледаат да го искористат тоа за присвојување на Македонската нација. Поодбивен, погнасен, поглуп народ од ова бугариве намам видено. Озбилно.
   
  На kalimer0, Drettica, Smirnoff и уште 9 други им се допаѓа ова.
 3. Македонеро

  Македонеро Домаќин

  Член од:
  15 декември 2008
  Мислења:
  2.844
  Допаѓања:
  913
  Бугарката Тончева музиколог.

  Каква компетентна личност. :facepalm:

  Ај што е глупа ама и грда габорчина е.
   
  На Drettica, тапа фраер, Smirnoff и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. PewDiePie

  PewDiePie Гостин

  Добро зар е можно олку да се ретрдирани бугарве? Дали е можно?

  Значи човеков и вика, јас бре живеам таму како можеш ти да кажеш кој како се чувствува таа како кокошка кокодака. :tapp:

  Не можам да сфатам како може еден народ толку да биде МЕНТАЛЕН. Најсериозно.
  Ова што циганиве го прават и зборуваат се граничи со шизофренија.
   
  На Smirnoff, Infectious honey, ALoTt и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. khz777

  khz777

  Член од:
  26 октомври 2012
  Мислења:
  2.469
  Допаѓања:
  3.304
  Зимајте си пак бугарски пасоши , малце ни е .
   
  На Smirnoff, ALoTt и тапа фраер им се допаѓа ова.
 6. ViktorDi

  ViktorDi

  Член од:
  4 јули 2009
  Мислења:
  4.791
  Допаѓања:
  3.490
  Не земаме,ќе седиме тука и ќе јадеме со глувците буџав патриотски леб,додека државата ни ја брани Талат Џафери.
  п.с.немам бугарски пасош
   
  На iSiktir, Smirnoff, Pat Bateman и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. boki_mkd

  boki_mkd

  Член од:
  26 декември 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  129
  Какво прекрасно вербално шамарање од страна на Васил Стерјоски.
  „Јас тука живеам, ти кучко татарска, дојдена предку 7 планини ќе ми кажуваш
  што сум!“

  ПРЕКРАСНО!!!
   
  На Drettica, Smirnoff, Infectious honey и уште 6 други им се допаѓа ова.
 8. Darling

  Darling

  Член од:
  5 јуни 2009
  Мислења:
  6.636
  Допаѓања:
  8.497
  Адам и Ева биле бугари. Тука нема ништо чудно. :D
   
  На Drettica и тапа фраер им се допаѓа ова.
 9. boki_mkd

  boki_mkd

  Член од:
  26 декември 2012
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  129
  varg
  зар навистина мислеше дека поракава твоја ќе има некаков ефект?
  васил е во право 200%. а ти продолжи да си р‘жиш. ав, ав, ав... така р‘жи татарски пес

  [​IMG]
   
  На Ч Е Н Т О и leandra им се допаѓа ова.
 10. langelina

  langelina

  Член од:
  6 јули 2011
  Мислења:
  3.726
  Допаѓања:
  7.576
  Не сум чула некој поубаво да зборува македонски од Македонците во Албанија.Секоја чест за Стерјоски (y)
   
  На Drettica, @cool@, PewDiePie и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  12.218
  А бе, да не знај некој,кога друг пат ќе доваѓа наваму оваа татаркава, Тончева, имам да и дам нешто важно,, некој јак документ-факт за идентитетот на нас Македонците (дека сме исти хора,де). :D

  A може ќе добие и нешто гратис -- Мade in Macedonia -- да го проба де колку да не и биде џабе доаѓањето. A тоа зошто ќе накривнува после тоа не мора да ја кажува на границата вистина, се лизнала на Голо Брдо, ама ај она си знае.
   
  На sankerce, Мезнаеш и Ч Е Н Т О им се допаѓа ова.
 12. Ч Е Н Т О

  Ч Е Н Т О Методија Андонов

  Член од:
  3 јули 2008
  Мислења:
  1.699
  Допаѓања:
  1.586
  Anco, спремај "микрофонот" за гоЉамо-блгарскава музиколог шмизла!

  Само пази се да не ти се навикне на аудицијата, па после нон-стоп да ти иде на концерти.:icon_lol:
   
  @cool@, boki_mkd, Anco и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. emission

  emission Гостин

  Овој изманипулиран и потпросечно интелигентен трол изгледа цело време пишува приватни пораки на сите. Му држам лекции по историја по пораки кога имам време ама тој се прави слепец. Нормално го боли душичката што го лажат неговите и не сака јавно да признае :) .

  Инаку браво за човекот Македонец од Албанија, нема да и текне на оваа да се врати да измислува бугари каде што ги нема.
   
 14. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.375
  Новата мисија на бугарските експерти за докажување на бугарските корени на македонското население во Албанија овојпат заврши неславно.

  На меѓународната научна конференција во Тирана ,,Албанија и националните и културните малцинства‘‘, од која дел поставена на јутјуб, музикологот Веселка Тончева од Институтот за фолклор при Бугарската Академија на Науките се најде во небрано по тврдењата дека со формирањето на албанската држава и се дадени чисти бугарски делови, како Мала Преспа, Голо Брдо и Поле, јазикот што го зборуваат е бугарски и тоа најзападниот македонски дијалект, а песните на ова заедница се чисто бугарски.

  Провокативните тврдења на Тончева наидоа на остра реакција на Васил Стерјовски од партијата на Македонците во Албанија и Претседател на здружението Гора.

  ТОНЧЕВА: Знаеме како се случува. Кога јас одам во Голо Брдо тие се Бугари. Кога Васил Стерјовски оди, тие се Македонци.

  СТЕРЈОВСКИ: Но, јас живеам таму, јас не одам таму. Јас живеам во ова место. Различно е, ти доаѓаш од Бугарија во моето место и велиш Вие сте Бугари. Но, јас живеам тука, голема е разликата.

  ТОНЧЕВА: Ти живееш во Мала Преспа.

  СТЕРЈОВСКИ: Но, ти велиш Мала Преспа, Гора и Голо Брдо.

  ТОНЧЕВА: Да, различно е, тоа се различни области.

  СТЕРЈОВСКИ: Госпоѓата доаѓа во Преспа и вели: ,,Јас сум туристка, не ме интересира политика. Какви песни пеете? Чекај да ги запишам‘‘. И после оди во Софија и објавува книги, еве ги Бугарите во Преспа.

  Стерјовски додаде дека Македонците од Албанија имаат има ист јазик и фолклор со Македонците од другата страна на границата.

  Бугарија вештачки се обидува да направи бугарско малцинство во Албанија, Косово и Грција, за да докаже дека не може да постојат Македонци во Република Македонија, затоа што самата држава е оградена со Бугари.

  Валентин Николоски
  линк

  Бугаркава најде бугари и во Мала Преспа. Искрено, Македонци, не ви е вака жал да ги гледате како се бламираат? Прво ми беше смешно, после жал ме фати за нив, најсикрено.

  Ја поканувам експерткава да дојде и кај мене дома да провери дали пеам бугарски песни и дали сум Бугарка.
   
  На Drettica, Scirea, Infectious honey и уште 8 други им се допаѓа ова.
 15. Sheldon Cooper

  Sheldon Cooper Гостин

  Хахаха Леандра, да доjде оваа каj тебе дома има да зажали :D Шамари ќе летаат
   
  На @cool@ му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: