Бугарското влијание и окупација на Македонија

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Oва добро ли е напишано?

Прегледај го приврзокот 372493

Прегледај го приврзокот 372492

Зошто јазикот на Македонските Словени сте го нарекле бугарски и кој е одговорен за тој фалсификат? Туркобугарите, Византијците, Србите или некој друг и кој поточно?

Со ова се сложуваш ли? Особено со подвлеченото жолто?

Прегледај го приврзокот 372495

Прегледај го приврзокот 372494
offtopic
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Бугарската пропаганда и фалсификати се офтопик, онтопик или нуспојава?
Темата е за бугарското владеење со Македонија за време на Втората светска војна. Ако сакаш да разговараме за нешто друго, отвори соодветна тема.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Неодамна имавме смртен случај при што умре баба ми на 96 год.возраст која беше партизанка од 1943 на нејзини 16 години влезе во одредот каде што во 1944 го запознала дедо ми па после ратот се земале како battlefield sweethearts :) Нејзиниот брат, 18 годишен, загинува при повлекување на германците 1944 од последици на минофрлачка мина и шрапнел кој го погодува во глава. Тоа му бил трет ден буквално на фронт.
Дедо ми имал гелери по тело кои тогаш без рентген не се наоѓале па тие рани ќе му дојдат и до глава некаде 60-ти години на негови 40-тина години. Баба ми не се премажи никогаш, тој бонд изграден низ крв, пот, солзи, мирис на барут, стаорци кои ги јадат телата на загинатите комради, тоа е бонд за навек.
Другиот дедо од страна на татко ми учествувал во заговорот кој резултирал со ликвидација на бугарскиот гаулајтер за Битола (Стив Наумов) оперирајќи како сејф хаус за складирање на оружјето со кое ќе се изврши атентатот. Подоцна морал да бега и да напушти урбана герила со цел да се спаси, па бил осуден на смрт ин абсентиа од страна на клетиот бугарски фашизоиден окупатор!

И сега дојдовме до тоа да се отвараат "клубови" како Борис трети и скраја било, Иван Михаилов, едниот крвник а другиот мегапредавник на мак.народ. роден штипјанец кој избрал да работи за туѓи интереси се со цел еден ден да стапи на сцена како лидер на овие територии.

Ова е голем шамар за сите потомци на партизаните, а како се осеќаат сеуште живите борци е прашање.
Срамотното молчење на власта за овие провокации е показател дека власта се претвори во клептократски режим кој нема ниту грам државност. Неодамна се појави директорот на центарот Симон Визентал кој јасно ги посочи бугарите како виновни за учество во геноцидот со испораката на 11,500 евреи во Треблинка (7,500 од тука, останати од Тракија и Пирот)
Со овие срања кои ги прават бугарите се местат на волеј, ама нема кој да го залепи тој волеј до даска.
Еееј во 2023 некој да релативизира фашизоидна власт. Срам и блам.

Мака ми е за моите претци, низ сите тие голготи и на крај за што????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom