Бугарското влијание и окупација на Македонија

Член од
9 декември 2012
Мислења
810
Поени од реакции
873
Од мисленето сигурно сте на тоа дередже :vozbud:
Аиии ме заеба УПМ. Браво. Ова финтава од 1941 ќе да е. Нова.
Гледај си во Бугарија, најслаба земја членка сте. Ние можеме да се споредуваме со кандидати за членство во ЕУ. Србија, Албанија, црна гора, Украина, Турција, вие споредба да правите со Германија, Шведска, Франција, Холандија, ама неможете со една Словенија, Хрватска, Романија да се споредите. Хрватска евро во 2023 ќе уведе. Ама важно пред Македонија сте ви ебам неписмената нација да ви ја ебам. Слепци.
Ние кога ќе влеземе во ЕУ, пак последни ќе бидете, затоа што сте неписмени.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
550
Поени од реакции
1.112
Аиии ме заеба УПМ. Браво. Ова финтава од 1941 ќе да е. Нова.
Гледај си во Бугарија, најслаба земја членка сте. Ние можеме да се споредуваме со кандидати за членство во ЕУ. Србија, Албанија, црна гора, Украина, Турција, вие споредба да правите со Германија, Шведска, Франција, Холандија, ама неможете со една Словенија, Хрватска, Романија да се споредите. Хрватска евро во 2023 ќе уведе. Ама важно пред Македонија сте ви ебам неписмената нација да ви ја ебам. Слепци.
Ние кога ќе влеземе во ЕУ, пак последни ќе бидете, затоа што сте неписмени.
Незнам но вашите се срамјат дека са македонци. На Халкидики еднин од вашите беше ставил налепница на NМК на табличка,за да скрие дека е Македонец. А беше со нова кола :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
810
Поени од реакции
873
Незнам но вашите се срамјат дека са македонци. На Халкидики еднин од вашите беше ставил налепница на NМК на табличка,за да скрие дека е Македонец. А беше со нова кола :facepalm:
А знаеш дека ти си еден од најинтелигентните, најпаметни Бугари.
И сите во Македонија се срамат затоа што се Македонци, и купуваат нови коли со нмк таблици.
Како е да се живее во 1941, убаво ли е?
 
Член од
14 јули 2022
Мислења
16
Поени од реакции
13
Аиии ме заеба УПМ. Браво. Ова финтава од 1941 ќе да е. Нова.
Гледај си во Бугарија, најслаба земја членка сте. Ние можеме да се споредуваме со кандидати за членство во ЕУ. Србија, Албанија, црна гора, Украина, Турција, вие споредба да правите со Германија, Шведска, Франција, Холандија, ама неможете со една Словенија, Хрватска, Романија да се споредите. Хрватска евро во 2023 ќе уведе. Ама важно пред Македонија сте ви ебам неписмената нација да ви ја ебам. Слепци.
Ние кога ќе влеземе во ЕУ, пак последни ќе бидете, затоа што сте неписмени.
Неписмената нација има десетици илјади световно признаени уметници, инженери, доктори, научници, музичари, децата на неписмените печелаат медали од училиштни олимпиади..Разликата е огромна...
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
810
Поени од реакции
873
Неписмената нација има десетици илјади световно признаени уметници, инженери, доктори, научници, музичари, децата на неписмените печелаат медали од училиштни олимпиади..Разликата е огромна...
Знам кој и што има. Ти адвокат ли си му на овој Тракија или медицинско лице за давање помош на лица со посебни потреби?
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
550
Поени од реакции
1.112
Знам кој и што има. Ти адвокат ли си му на овој Тракија или медицинско лице за давање помош на лица со посебни потреби?
мачи се да одговори на твоите целосно неадекватни пишувања човекот. Бил си интимен со Арнаут та и пишуваш такви неадекватни одговори, што се дешава со тебе? :vozbud:
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
810
Поени од реакции
873
мачи се да одговори на твоите целосно неадекватни пишувања човекот. Бил си интимен со Арнаут та и пишуваш такви неадекватни одговори, што се дешава со тебе? :vozbud:
Најпаметниот Бугарин си. Браво.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Ако немаше б'лгарска окупациjа на географската област Македониjа 41-44 ќе бевте Вардарска Бановина сеуште со генерално србизирано население.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.223
Поени од реакции
5.443
Неписмената нација има десетици илјади световно признаени уметници, инженери, доктори, научници, музичари, децата на неписмените печелаат медали од училиштни олимпиади..Разликата е огромна...
Никој не ви ги спори научниците, уметниците, писателите...
Словенија, Хрватска, БиХ Србија, Црна Гора, Македонија и Бугарија сите имаат нешто заедничко. Во основа е јазикот кој е старословенси. По бугарска логика тој е старобугарски, ме чуди како и српскиот не е бугарски дијалект. Хрватскиот, босанскиот, црногорскиот и српскиот се многу слични. Никој нивни политичар не излегол и не кажал дека хрватскиот е српски дијалект. Потеклото на јазикот не е предмет на историчарите и политичарите туку на лингвистите. Бугарскиот и македонскиот јазик се слични но се различни лингвистички и граматички. Мене лично не ми треба превод кога читам книга напишана на српски јазик, за разлика ако е напишана на бугарски. Вашето проучување на јазикот во основа се бугарски историчари, за лингвистите не станува ни збор.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
810
Поени од реакции
873
Ако немаше б'лгарска окупациjа на географската област Македониjа 41-44 ќе бевте Вардарска Бановина сеуште со генерално србизирано население.
Како можеш за најголемото зло што се случило да кажеш нешто добро.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Како можеш за најголемото зло што се случило да кажеш нешто добро.
Не сум кажал ништо за добро или зло. Без окупациjа мислам немаше уопшто да има ни причина ни легитимитет за свикување АСНОМ, ќе бевте дел от србскиот отпор против германците и толку.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
810
Поени од реакции
873
Не сум кажал ништо за добро или зло. Без окупациjа мислам немаше уопшто да има ни причина ни легитимитет за свикување АСНОМ, ќе бевте дел от србскиот отпор против германците и толку.
Да, ама не било толку лесно. Имало притисок да биде српски отпор, ама не успеале.
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Бугаризам ви е многу одамна. Вашето име потекнува од волгарите кои го покориле словенското население и го нарекле Бугари. Потомците на Волгарите се чувашите кои живеат денес во Чувашија некаде таму во Русија. Немат никаква генетскса, јазична и културна врска со вас бугарите. Единствено што ви оставиле во наследство е да присвојувате се што не е ваше.
Ова се неколку вистински примери во врска со македонизмот кој вие го измислувате и вие така го натекувате, нас не не ставај во тој кош.
Моето потекло по мајка и татко е од едно велешко село Војница. Името е добиено затоа што тоа село плаќало само еден данок на турците, данок во крв. Еднаш годишно едно машко дете оди во турскиот аскер, но турчин не смее да влезе во тоа село. Договорот го почитувале и селаните и турците. Оваа приказна е од мојот дедо, а ја слушал од неговиот дедо кој бил роден некаде 1850 година. Гласи вака:
Еднаш годишно ние македонците треба да даваме едно македонско машко дете за турски аскер и со тоа ќе бидеме поштедени од зулуми.
Мијаците се словенско племе кое за време на турско побегнале во планините. Таму турчин не смеел да згази, ниту пак било кој странец да шири србизам, грцизам или бугаризам. Оди кажи им на мијаците дека се бугари :).
Прочитај го крушевскиот манифест, напишан од Никола Киров Мајски братучед на Никола Карев. Инаку и двајцата не се ни македонци ни бугари, тие се власи.
Еве ти ја последната реченица од крушевскиот манифест:

Ќе ти стане многу појасно во врска со "вашето илинденско-преображенско востание" како го нарекувате. Крушевскиот манифест нема никаква допирна точка со поим бугари и бугарско. Како овие ваши историчари ќе го побијат крушевскиот манифест или тој не се важи? Така го напишал некој кој тогаш така му текнало да напише!
Овој ист Мајски во врска со ултиматумот што го е поставен од балканските држави кон Турција по кој почнале балканските војни, напишал вака:

Рзултатот не го знаел но е видлив сега. Балканските војни се погубни за македонската автономија.
Пример кога еден селанец своите синови ги пишува, првиот србин, вториот грк, третиот бугарин. Што е тој, србо-грко-бугарин :). Се надевал дека барем еден син ќе остане жив без разлика која војска ќе дојде. Не постои народ на балканот кој е поугнетуван и омаловажуван од македонскиот народ.
Во очи ве боде изрекарта на "вашиот голем бугарски револуционер" Гоце Делчев - Македонија на македонците. Ова е табу тема во бугарскате селективна историја. Уште една позната изрека - јас го разбирам светот како културен натпревар меѓу народите. Културен натпревар но каде, таму во скандинавија.
Скандинавците се еден ист народ и сите потекнуваат од Данска. Не сум слушнал досега термин како норвешки данец шведски данец, за разлика од македонски бугарин. Делува патетично и смешно. Ниту еден дански политичар или данец не изјавила дека норвежаните се данци и зборуваат со дански дијалект.
Со културен и цивилизиран човек лесно може на крај да се излезе. Како на некој да му докажеш дека белото е бело, а тој упорно трди тоа е црно.
Македонскате свест влече длабоки корени, тоа го знае секој македонец. Не е од 1944 па наваму, отпор немало и зошто?. Отпорот против насилно преименување во грк, бугарин и србин е одамна изразен. Никој не сака да биде со сила наречен тоа што не е, како што е вашиот пример кога со сила некој ве нарекол бугари.
Вие господа браќа - небраќа заглавени сте некаде во предисторија. Далеку сте од цивилизираност и култура.
Nikola Kirov e od ohridako selo recica i ne e vlav, vo ohridski sela nema vlasi, i Nikola Karev e po poteklo od ohridsko
 
Член од
15 март 2020
Мислења
6
Поени од реакции
2
проблемот во бугарија е после 89та година станале про европа и нато и од тогаш почанале да растурат партизански споменици и мемориали од советскиот сојуз и како што го кутнале гробот на Ѓеорги Димитров во 1999 година и тогаш веќе почнале да прават пропаганди демек ние Македонците сме измислени и создадени од Тито и Од Србите Плус во Бугарија за време На Тодор Живков на сила се ги терарле малцисвата во Бугарија да бидат Бугари особено на Турците кој не се крстил Бугарин бил депортиран или во затоврен камп во Бургарс плус бугарите давале бугарски пасоши кога влезеле во европска унија 2007 давале пасоши на македонците во албанија демек албанија има бугарско малциство а во албанија не постои бугарско малциство само Македонско Грчко Влашко и српско и црно горско плус Бугарија Треба да престани со овие фашистички клубови во Маќедонија што промовират омрази расизам против србите и други народи замислете се Германија во Израел да отвори клуб да се вика хитлер дали тоа ќе биде убаво јок а во Русија е строго забрането да отвараш фашстички клуб во пиринскиот дел треба да се отвори Маќедонски клуб да се вика Михајло Апостолски или Блаже Коневски
 

Kajgana Shop

На врв Bottom