Бугарското влијание и окупација на Македонија

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Од една страна ја критикувате бугарската историографија и историчари, а најчесто цитирате маргинални теории и неисторичари.
Не само да видите колку сте отидени со паметот онака баш рандом како лупате ко максим по дивизија
Ваков народ ако не постоеше ке требаше да измислиме
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Не само да видите колку сте отидени со паметот онака баш рандом како лупате ко максим по дивизија
Ваков народ ако не постоеше ке требаше да измислиме
Зборувате за единици, но генерализираш. Тоа е како да одите во Париз, да фотографирате канта за ѓубре и да кажете дека Париз е највалканиот град на светот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Зборувате за единици, но генерализираш. Тоа е како да одите во Париз, да фотографирате канта за ѓубре и да кажете дека Париз е највалканиот град на светот.
Па генерализирам нормално кога само бугари има пто тврдат дека Исус и кој ти не дека уствари се бугари, ниедна друга нација нема со вакви бламови
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Па генерализирам нормално кога само бугари има пто тврдат дека Исус и кој ти не дека уствари се бугари, ниедна друга нација нема со вакви бламови
Не се само Бугари. Секој народ има луѓе кои тврдат дека Исус Христос е од нивната народност.

А кај некои народи има уште поинтересни тврдења на националната телевизија: https://www.youtube.com/shorts/gBeDb4rGRc8
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
550
Поени од реакции
1.113
РСМ е прекрасна земја, нема да се расправаме, богата, стабилна со прекрасна иднина...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.283
Поени од реакции
45.747
Убаво и братски би било да има некоја размена на студенти при што би имало запознавања, дружби па и бракови. Ова си има друг назив.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Убаво и братски би било да има некоја размена на студенти при што би имало запознавања, дружби па и бракови. Ова си има друг назив.
Се би било вештачки, бугарите толку не одалечија што во блиска иднина тешко дека би гледале пријателски на нив
Од позиција на моќ можат они сеа се да направат, учебници да сменат и да не казнуваат татари ако ги викаме ама никад нема да натераат некој да ги засака ко братски народ
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Се би било вештачки, бугарите толку не одалечија што во блиска иднина тешко дека би гледале пријателски на нив
Од позиција на моќ можат они сеа се да направат, учебници да сменат и да не казнуваат татари ако ги викаме ама никад нема да натераат некој да ги засака ко братски народ
А зошто мислиш дека Бугарите сакаат да ги засакате како братски народ?

Вие сте различна нација од друга земја. Она што се бара е да не присвојувате исклучиво историја што не е само ваша. Кога некој рекол дека е Бугарин, признајте дека е така. Толку ли е тешко да не се фалсификува историјата?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
А зошто мислиш дека Бугарите сакаат да ги засакате како братски народ?

Вие сте различна нација од друга земја. Она што се бара е да не присвојувате исклучиво историја што не е само ваша. Кога некој рекол дека е Бугарин, признајте дека е така. Толку ли е тешко да не се фалсификува историјата?
Јас не го измислив она еден народ две држави, вие форсирате дека сме исто не ми глумило лидило сега, цело време по потребите си ги менувате ставовите
Сега ви се може затоа се ке добиете, трагичното е што ке биде така запишано во историја што по 100год некој изрод татар ко тебе ке ми го замара внучето дека сме исто, па ке му вади документи као еве што сте учеле, колку има од кај вас со бугарски итн итн
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Јас не го измислив она еден народ две држави, вие форсирате дека сме исто не ми глумило лидило сега, цело време по потребите си ги менувате ставовите
Сега ви се може затоа се ке добиете, трагичното е што ке биде така запишано во историја што по 100год некој изрод татар ко тебе ке ми го замара внучето дека сме исто, па ке му вади документи као еве што сте учеле, колку има од кај вас со бугарски итн итн
За 100 години може многу да се случи. Може твој внук да не убеува дека е Илирче и дека неговите предци биле Илири стотици години назад, но биле притиснати од странска пропаганда да пишуваат Бугари, Србу, Македонци, Грци итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom