Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Дечки што расправате филозофија каде што нема филозофија.... Едноставно е ако одиш во грчка на македонска граница го покажуваш македонскиот, на грачата граница го покажуваш бугарскиот.... нема проблем, исто и на аеродром ако оди некој пример за Лондон, го покажува македонскиот пасош на граница, цајканот и да те праша дали имаш виза, нема никакво право да те праша, не е негова работа ти што ке правиш у Англија... После стигаш у лондон го вадиш бугарскиот пасош, влегуваш шо има да оди некој од Софија или Атина да фака авион за Лондон не тресете зелени....
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
pa valjda mi se razjasni malku, a znaes li za bugarskita vozacka kako ide procedurata?? imam mkd ama za u uk ke mi treba eu t.e bugarskata
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Дечки што расправате филозофија каде што нема филозофија.... Едноставно е ако одиш во грчка на македонска граница го покажуваш македонскиот, на грачата граница го покажуваш бугарскиот.... нема проблем, исто и на аеродром ако оди некој пример за Лондон, го покажува македонскиот пасош на граница, цајканот и да те праша дали имаш виза, нема никакво право да те праша, не е негова работа ти што ке правиш у Англија... После стигаш у лондон го вадиш бугарскиот пасош, влегуваш шо има да оди некој од Софија или Атина да фака авион за Лондон не тресете зелени....
како авионот ке застанува на граница кај облаците ? и таму ке го вади бг пасош хахахахааа
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
како авионот ке застанува на граница кај облаците ? и таму ке го вади бг пасош хахахахааа
А??? Ту бе друже немој вака, па и на аеродром има граница, и од македонска страна и од англиска.... ти кога си во авион си во меѓуграничен простор...
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
А??? Ту бе друже немој вака, па и на аеродром има граница, и од македонска страна и од англиска....
Па има.
Немој да ме сватиш погрешно но тука како што го кажа ти не штима се.
Граничникот има право да те праша кај одиш и без виза не те пушта 10000% .
До Тука може би сум јасен.
А да тргнеш со бугарскиот од тука, тебе или било кој го нема во системот на МВР.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Па има.
Немој да ме сватиш погрешно но тука како што го кажа ти не штима се.
Граничникот има право да те праша кај одиш и без виза не те пушта 10000% .
До Тука може би сум јасен.
А да тргнеш со бугарскиот од тука, тебе или било кој го нема во системот на МВР.
Законски нема право да те прашува, ама во МКД може ем да те праша и ем да не те пушти тоа е точно...пошо полициска држава и полицаецот е пред се.... Но знаеш ли колку држави имаат воведено електронска виза каде нигдека во пасошот не пишува дека имаш добиено виза?? така да ако објасниш немаш гајле те пуштаат 100%
Ке му кажеш дека имаш БГ/ЕУ пасош, но му до даваш македонскиот за излез од македонија. Ја ти гарантирам 99,99% нема да имаш пробле.... па колку гастербајтери има македонија со амерички, австралиски, канатски пасоши, голем дел искачаат со македонски па шо визи да им гледаат дали имаат???
А тоа за системот на МВР што има врска кога ти искачаш со МК пасош...и си чист пред македонската државата, за Англија ќе се грижи Scotland Yard не мвр.... но точно дека неможеш со БГ пасош да искочиш на МК граница ако предходно не си влегол со истиот...
Значи практиката по светот е кога влегуваш (ако не си државјанин на таа држава) да те прашуваат кај одиш, а не кога излегуваш... само кај нас се прават нешто на граница демек... каде бе дечки?? :) Па јас кога сум искачал од англија не ми го ни проверија пасошот, освен тие во авионот ама тие не се од државата...
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
da , da fala ima logika, pa togas do atina so mkd pasos a od tamu do uk so bugarskiot taka ke nema problem??
Zaci samo kaj nasata kontrola go davas mk. pasos a na grckata go davas bugarskiot znaci od mk moras so makedonski da izlezes a vleguvas u grcija so bugarski i ponalku ke te trmozat grcistata :)
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
Zaci samo kaj nasata kontrola go davas mk. pasos a na grckata go davas bugarskiot znaci od mk moras so makedonski da izlezes a vleguvas u grcija so bugarski i ponalku ke te trmozat grcistata :)
lud e... zbunet havarija ama fala vi mnogu na site za na sovetive, drago mi e sto ste taka ljubezni
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Доволни беше, отидовте offtopic пишете некоја корисна информациија во врска со темата....
 
S

simpleman

Гостин
Dobro znaci taa potvrda od zdruzenie moze da posleuzi kako dodaten validen dokument neli?
A dali do sega nekoj pominal i dobil drzavjanstvo so toj dokument ?
Според прописите на ДАБЧ и според законот за бугарите од чужбина може да послужи при добивањето на удостоверение за произход,но само ако организацијата ја има во регистарот на ДАБЧ,но во праксата не може да послужи бидејќи нема да го признаат од правосудие.До лани немаше потреба за такви потврди,можеби од Албанија да доставувале, а сега нема добиено со таква потврда никој државјанство,бидејќи целта е да издаваат најмалку што може државјанства.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Со статистиката од Кнчов пробал некој да добија државјанство?
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Според прописите на ДАБЧ и според законот за бугарите од чужбина може да послужи при добивањето на удостоверение за произход,но само ако организацијата ја има во регистарот на ДАБЧ,но во праксата не може да послужи бидејќи нема да го признаат од правосудие.До лани немаше потреба за такви потврди,можеби од Албанија да доставувале, а сега нема добиено со таква потврда никој државјанство,бидејќи целта е да издаваат најмалку што може државјанства.[/qu

Ne znam mene mojot posrednik me ubeduva deka toa tak ke profunkcionira bidejki nemam jas nikakov dokument,znaci i od toa nisto!
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
За секого не е пасош. Некои дури незнаат и за што служи.
dejan_kav како што кажува пасош има од 2000 година а не знае дека Македонија може да ја напушти само со МК пасош. Исто е со влегувањето во Македонија мора со мк пасош. Што се однесува за Англија овој месец заминаа преку 150 мои сограгани во околината на Манчестер на една огромна фарма и сите отидоа со авион и никого не вратија од аеродромот.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
За секого не е пасош. Некои дури незнаат и за што служи.
dejan_kav како што кажува пасош има од 2000 година а не знае дека Македонија може да ја напушти само со МК пасош. Исто е со влегувањето во Македонија мора со мк пасош. Што се однесува за Англија овој месец заминаа преку 150 мои сограгани во околината на Манчестер на една огромна фарма и сите отидоа со авион и никого не вратија од аеродромот.
радовиш?


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
За секого не е пасош. Некои дури незнаат и за што служи.
dejan_kav како што кажува пасош има од 2000 година а не знае дека Македонија може да ја напушти само со МК пасош. Исто е со влегувањето во Македонија мора со мк пасош. Што се однесува за Англија овој месец заминаа преку 150 мои сограгани во околината на Манчестер на една огромна фарма и сите отидоа со авион и никого не вратија од аеродромот.
a ti pismen li si ili samo neznais da citas latinica znaci toa sakam da mu kazam na deckoto deka samo so makedonski pasos mozis da vlezis i izlezis od makedonija ( ako imas makedonsko drzavjanstvo voa e objasnuvanje za glupite kako tebe) a za pasos imam uste kaa tebe ti ja izdadile prvata ucenicka kniska a uste dve nedeli ke imam i evropski
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom