Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Дечки од колку до колку саат примаат документи за дополнителна проверка во министерството за правосдие во Софија за приложување дополнителни документи???
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
дечки успеал ли некој да земи бугарско државјанство со помош на југословенска воена книжка како дополнителен документ, во кое се нагласува дека бил војник?
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Дечки од колку до колку саат примаат документи за дополнителна проверка во министерството за правосдие во Софија за приложување дополнителни документи???
Од 9 до 4 мислам така нешто беше не ми текнува точно и пауза имаат кај 12 негде
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
969
Поени од реакции
826
дечки успеал ли некој да земи бугарско државјанство со помош на југословенска воена книжка како дополнителен документ, во кое се нагласува дека бил војник?
Eden drugar zemase taka. Samo koga ke ja predavas treba da naglasis deka voenata kniska e od jugoslovenskata narodna armija.......
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
ormacija kade mo

дали имаш информација кади може да се прочита каде е таа изјава на Борисов (дека е апсурдно да се бара докажување на македонците) ако ја имаш пусти линк???
дно с=
Немам линк, посредникот ми ја спомна.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
Немам линк, посредникот ми ја спомна.
Сигурен си ? Законот сега за сите што поднесуваат е ист. Порано македонците беа привилегирани пред другите.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Сигурен си ? Законот сега за сите што поднесуваат е ист. Порано македонците беа привилегирани пред другите.
А кој ти кажал дека е променет законот за бугарско државјанство??? Македонците не биле привелигирани, туку сите што имаат бугарско потекло се привилигирани да земат БГ државјанство, независно каде живееш..... Само начините на докажување на истото беше по реално, по возможно, сега со новиот начин на работа процесот е ископлициран... Значи во законот пишува секој оној кој нема бугарски докумен т.е. неможе на друг начин да го докаже бугарското потекло бара потврда од ДАБЧ, е сега тие се доплжни преку нивниоте архиви, имената система, крајот од кај што потекнува фамилијата итн. да ти кажат ДА или НЕ, а сега тие што прават бараат документ за потекло.....
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
А кој ти кажал дека е променет законот за бугарско државјанство???
Законот не е. Само постапката е изедначена со другите што бараат од повеќе држави. Може и од Тунгузија да земеш бугарски пасош ако имаш документ за потекло. Јасно е тоа. Затоа и треба да побараш документ и ќе ти дадат во соодветна институција.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Законот не е. Само постапката е изедначена со другите што бараат од повеќе држави. Може и од Тунгузија да земеш бугарски пасош ако имаш документ за потекло. Јасно е тоа. Затоа и треба да побараш документ и ќе ти дадат во соодветна институција.
Така е, и сега ако они давале удостоверение за происход на секој втор косовар, не се виновни другите луге, тое ми е муабетот.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
Така е, и сега ако они давале удостоверение за происход на секој втор косовар, не се виновни другите луге, тое ми е муабетот.
Значи да имам роднини во Благоевград. Кај нив живееше еден Косовар (Агрон) се викаше. Заврши некој факултет и сега има бизнис во Бугарија. Човекот има Бг пасош. Се видовме пред неколку години. Лично видов. Така да ако докажеш дека дедо, мајка, татко ти се Бугари земаш пасош. Јас ете си имам. Кога имавме визи јас патував само еднаш за грција и германија со него.
Сега и македонскиот пасош го нуди истото. Плус македонците се далеку попичитувани на запад од бугарите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom