Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
И гледам многу луѓе се "радуваат" дека "побрзо" враќале на дополнителна проверка.... Ако нека враќаат многу поскоро одколку што мислите Брат Бојко ќе ја среди ситуацијава во еден потек, за да им покаже на сите како се прави тоа.....
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Да ја лежев робја 20 години за убиство, и после поднесов барање до судот и ми ја избришаа казната и после земав уверение дека никад не сум бил осудуван... топ работа е тоа да поднесеш "барање до судот да ти го избришат досието".... чиста работа :pos:
Не се зафркавај другар бришење на осудата посотои во кривичен законик глава деветта рехабилитација види член 104 и 105 ќе ги видиш условите. За 20 години да си лежал и да ти ја избришат треба 20 години да поминат од кога ти завршила казната и за тоа време да не си направил друго кривично дело. И послем ќе си бидиш чист хахахах ти сигурно имаш минимум 55 години кога си го поминал сето ова хахахах:pos: мајтап прам
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Не се зафркавај другар бришење на осудата посотои во кривичен законик глава деветта рехабилитација види член 104 и 105 ќе ги видиш условите. За 20 години да си лежал и да ти ја избришат треба 20 години да поминат од кога ти завршила казната и за тоа време да не си направил друго кривично дело. И послем ќе си бидиш чист хахахах ти сигурно имаш минимум 55 години кога си го поминал сето ова хахахах:pos: мајтап прам
Старо куче сум ја и вака и така ;)
 
S

simpleman

Гостин
И гледам многу луѓе се "радуваат" дека "побрзо" враќале на дополнителна проверка.... Ако нека враќаат многу поскоро одколку што мислите Брат Бојко ќе ја среди ситуацијава во еден потек, за да им покаже на сите како се прави тоа.....
Најсмешни од се се упорните тврдења дека работата тргнува на подобро, а луѓе по 9 месеци се на дополнителна веќе,косите им обелеа чекајќи.
veke 4 meseci sum na dopolnitelna.Pred 3 meseci dostaviv dokumenti i takvi od bugarska egzarhija no nema nikakva promena na statusot.Dali nekoj znae sto tocno se slucuva i tie sto go dobile ukazot kako go dobile.
Би требало да поминеш со таа венчаницата од 1909 г. што ја имаше ставено на форумов,но со сегашниве главни во правосудие ништо не се знае.И да те прашам уште што точно документи достави и дали и другите ти се од периодот пред 1912?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Тоа е исто првото е филтер во мин за правосудие а второто комисијата на председателот на Бугарија. За отфрлање на документите најчести причини се уверенијата за неосудуваност посебно за осудени лица кој не поднеле барање казната да им биде избришана од судот, фалсификуфани докумети повреда на безвизниот режим и во оваа година доста што биле на интервју а не успеале да докажат дека се Бугари. Посебно е ова важно за новите апликанти кој допрва треба да одат на интервју да обрнат внимание бидејки сега е доста строго и интервјата траат по 15-20 мин бидејки имав прилика да го видам тоа кога бев да го земам државјанството пред некое време
Pa neli bese vraten na dopolnitelna proverka? Kako sega vikas si go zemal drzavjanstvoto????? Pred tri dena bese na dopolnitelna a denes si go zel:) bravo:)
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Најсмешни од се се упорните тврдења дека работата тргнува на подобро, а луѓе по 9 месеци се на дополнителна веќе,косите им обелеа чекајќи.

Би требало да поминеш со таа венчаницата од 1909 г. што ја имаше ставено на форумов,но со сегашниве главни во правосудие ништо не се знае.И да те прашам уште што точно документи достави и дали и другите ти се од периодот пред 1912?
vencanicata e od moj prababa i pradedo taka da gi spojv so izvodi i vencanici do samiot sebe. inace imam uste dokumenti za zavrseno obrazovanie od toa vreme no posrednikot mi rece deka nema potreba od drugite.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
ne gi dadov na posrednik no mislam deka gi dostavil na salter i plativ 60 evra
E pa si ja stavil sudbinata vo tugi race mene otkoga gi podadov za mesec i ja vratija vo zadolzitelna procedura i plus dostaviv vo doc. Kopija od pasosot deka sum ja pominal granicata za da dostavam dop. doc.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Ова со изборите е како избор меѓу змијата и магарето. Ако типуваме на Бојко, не чека техничка влада до ноември-декември,со нов застој, и потоа релативно брзо решавање на сите заостанати молби. Ако типуваме на останување на Станишев, не чека континуирано но споро решавање, со многу нервоза. Јас типувам нула, терање вака до септември, и потоа вот за недоверба, и за брзо време избори.[DOUBLEPOST=1402003036][/DOUBLEPOST]
Најсмешни од се се упорните тврдења дека работата тргнува на подобро, а луѓе по 9 месеци се на дополнителна веќе,косите им обелеа чекајќи.
Па и иде на подобро. Од апсолутна нула, сега сме на позитивна нула.;)[/quote]
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
E pa si ja stavil sudbinata vo tugi race mene otkoga gi podadov za mesec i ja vratija vo zadolzitelna procedura i plus dostaviv vo doc. Kopija od pasosot deka sum ja pominal granicata za da dostavam dop. doc.
i sega care sto mi predlagas da napravam i sto mislis dali tie documenti nekoj ke gi razgleda ili da odam vo Sofija i da baram da se razgledaat za da go dobijam ukazot.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
i sega care sto mi predlagas da napravam i sto mislis dali tie documenti nekoj ke gi razgleda ili da odam vo Sofija i da baram da se razgledaat za da go dobijam ukazot.
Посредниците не ги доставуваат документите во определениот рок, прво чекаат да соберат повеќе документи па ги преведуваат и легализираат затоа чекаш повеке време изглеа.... Но дополнителен документ може да се приложи и после рокот така да немај гајле најверојатно ги приложил само после рокот.. што ќе те кошта само повеќе време... Многу посредници пазат на репутација така да најверојатно ги има однесено немај гајле...
Што точно ти пишува на странава на правосудие???
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
i sega care sto mi predlagas da napravam i sto mislis dali tie documenti nekoj ke gi razgleda ili da odam vo Sofija i da baram da se razgledaat za da go dobijam ukazot.
Ako se dostaveni sigurno se razgledani ako ti fale nesto vo doc treba na mail da dobiis ako imas ostaveno na molbata ako nemas vidi so posrednikot posto na sekoja molba mora da ima mail za kontakt i kraj na kraj prasaj go dali on licno gi dostavil ili gi dal na nekoj posto jas koga dostavuvav mojor posrednik mi dade za uste 6 lugje da dostavam i na site mojot mail go pisav toa e moli boga da se podadeni da ne gi frlil nekoj oti to izgorea i orginalite a ako imas uste bg stari doc ne ke ti bide loso da dostavis uste ednas ama licno.
Ps. Ako se dostaveni u ambasada ne znam kolku vreme treba jas moite gi odnesov u sofija u ministerstvoto za pravosudie
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
E pa si ja stavil sudbinata vo tugi race mene otkoga gi podadov za mesec i ja vratija vo zadolzitelna procedura i plus dostaviv vo doc. Kopija od pasosot deka sum ja pominal granicata za da dostavam dop. doc.
Зошто си морал да докажуваш дека си ја минал границата?
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Не се зафркавај другар бришење на осудата посотои во кривичен законик глава деветта рехабилитација види член 104 и 105 ќе ги видиш условите. За 20 години да си лежал и да ти ја избришат треба 20 години да поминат од кога ти завршила казната и за тоа време да не си направил друго кривично дело. И послем ќе си бидиш чист хахахах ти сигурно имаш минимум 55 години кога си го поминал сето ова хахахах:pos: мајтап прам
Бришење на евиденција на казна во суд. за помали казни. Прочитај во тримесечните извештаи на комисијата за државјанства и ке ти биде јасно. Комисијата точно дава образложување зошто е одбиена преписката.[DOUBLEPOST=1402038156][/DOUBLEPOST]
Pa neli bese vraten na dopolnitelna proverka? Kako sega vikas si go zemal drzavjanstvoto????? Pred tri dena bese na dopolnitelna a denes si go zel:) bravo:)

Јас го имам државјанството и во понеделник сум во Благоевград на сликаше а тебе дали ти се верува или не тоа е твој проблем. Место да пишуваш глупави реплики решавај си го проблемот тоа ти е совет од мене.[DOUBLEPOST=1402039009][/DOUBLEPOST]
Ова со изборите е како избор меѓу змијата и магарето. Ако типуваме на Бојко, не чека техничка влада до ноември-декември,со нов застој, и потоа релативно брзо решавање на сите заостанати молби. Ако типуваме на останување на Станишев, не чека континуирано но споро решавање, со многу нервоза. Јас типувам нула, терање вака до септември, и потоа вот за недоверба, и за брзо време избори.[DOUBLEPOST=1402003036][/DOUBLEPOST]

Па и иде на подобро. Од апсолутна нула, сега сме на позитивна нула.;)
[/quote]

Потполно се согласувам со тебе. Јас предходно пишував дека со избори ке се изгубат од 3-6 месеци.Бидејки ке се менуваат и зам. министри а и директорката на агенцијата за државјанства,што знаци ке има застој. Со доагањето на новиот зам. министер работата е тргната. Видете само во мај колку протоколи има за доделени државјанства и вратени на доп. проверка а има 4 протокола за одобрени Броеви од вратетените на доп.проверка.
Дали е подобро да преписките стојат во место или да се вратат на доп. проверка?
Мое мислење е второто.Дај боже да дојде Борисов ама без Божидар Димитров работа ке биде иста зато што тој го иницираше законот да се издаваат пасоши за една година и во негово време се решиа многу заостанати а богами и нови преписки.[DOUBLEPOST=1402042481][/DOUBLEPOST]
Да ја лежев робја 20 години за убиство, и после поднесов барање до судот и ми ја избришаа казната и после земав уверение дека никад не сум бил осудуван... топ работа е тоа да поднесеш "барање до судот да ти го избришат досието".... чиста работа :pos:
Наполеоне изгледа ти си најпаметниот на форумот. Не сум правник но некој што има помала казна поднесува барање до судот за бришење на казната од евиденција.бидејки ако не се поднесе барање до судот казната по автоматизам не се брише. Не ги мешај бабите и жабите. Изигруваш некој паметњакович на форумот а освен што го величаш Борисов и контрираш на секој друго паметно не си напишал. Земи и ти ако стварно чекаш државјанство, и ти прочитај ги тримесечните извештаји на комисијата па ке видиш колку луге се одбиени баш поради тоа.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom