Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Ок, но мислев друго. Значи немам документ од баба-дедо на бугарски јазик (не можам да најдам толку стари документи, а они учеле во Бг време...но ги немам док. ) ...па да извадам извод од баба-дедо ... па да го преведам на Бг... со тоа ќе докажам дека предок мој бил човек што живеел овде за времето на Бг ропство, што и ти си го докажал, само што крштеничето било напишано на Бг. јазик. Мислам дека на бугариве поентата им е да вршат контрола за неиздавање пасоши за луѓе од трети земји кои немаат врска ни со Бг ни со балканов, имало многу муџахедини, од ирак од секаде... мислам дека тоа им е поентата, а не за македонците....пошто немам друг документ, така ќе направам, на 16ти сум за происход....па ако ми го дадат арно ако не ...јбг.
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Ок, но мислев друго. Значи немам документ од баба-дедо на бугарски јазик (не можам да најдам толку стари документи, а они учеле во Бг време...но ги немам док. ) ...па да извадам извод од баба-дедо ... па да го преведам на Бг... со тоа ќе докажам дека предок мој бил човек што живеел овде за времето на Бг ропство, што и ти си го докажал, само што крштеничето било напишано на Бг. јазик.
Аха, не се разбравме. За жал, колку што знам, документот мора да биде издаден од бугарска институција (влада, општина, војска, училиште, црква и слично).
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
Ок, но мислев друго. Значи немам документ од баба-дедо на бугарски јазик (не можам да најдам толку стари документи, а они учеле во Бг време...но ги немам док. ) ...па да извадам извод од баба-дедо ... па да го преведам на Бг... со тоа ќе докажам дека предок мој бил човек што живеел овде за времето на Бг ропство, што и ти си го докажал, само што крштеничето било напишано на Бг. јазик. Мислам дека на бугариве поентата им е да вршат контрола за неиздавање пасоши за луѓе од трети земји кои немаат врска ни со Бг ни со балканов, имало многу муџахедини, од ирак од секаде... мислам дека тоа им е поентата, а не за македонците....пошто немам друг документ, така ќе направам, на 16ти сум за происход....па ако ми го дадат арно ако не ...јбг.
batka ako odis na 16-ti prv pat vo DABC za proishod da podnesis dokumenti pozelno bi bilo da najdis nekoe dokumentce bugarko po so nema sansa da pominis so makedonski so prevod na bugarski...jas taka cekav 3-4 meseci da izlezi proishodot i nikako ne izleze se dodeka ne odensov krstenici od baba mi i dedo mi bugarski..pa sega za edna nedela treba da odam da zakazam intervju...a an drugar moj so bevme zaedno po so nema bg dokumenti proishodot mu e na status(nikakov) bi trebalo posrednikov da ti go kazi ova ne samo da lapni nekoj denar...vidi si ti najubo si znajs
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.169
Поени од реакции
1.033
Дали некој шо однел преведен извод од баба/дедо на бугарски јазик добил државјанство ?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Дали некој шо однел преведен извод од баба/дедо на бугарски јазик добил државјанство ?
Имало и такви што добиле, а однеле само македонски изводи од родител и баба/дедо...
Исто сакам да напоменам дека секој што има братичед или брат со бугарски пасош (кој го добил по бугарски происход), носи копија од пасошот заедно со изводи назад до заедничкиот предок и ги поднесува документите така...
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
[DOUBLEPOST=1401884683][/DOUBLEPOST]
Имало и такви што добиле, а однеле само македонски изводи од родител и баба/дедо...
Исто сакам да напоменам дека секој што има братичед или брат со бугарски пасош (кој го добил по бугарски происход), носи копија од пасошот заедно со изводи назад до заедничкиот предок и ги поднесува документите така...
Napoleon za toa siguren si deka e taka deka sekoj sto ima brat so bugarski pasosh moze da sluzi kako dokaz... bidejki i jas go mislev istoto do neodamna ama dosta prijateli kojsto cekaa bas teka kako mene so brat ili bratuced gi vratija na dopolnitelna proverka i imaat problemi... jas seuste cekam vo 2013 okolu 8000 brojka sum... i lani koga bev na intervjuto taa sto me intervjuirashe ne me prasha dali imam rodnini tuku vednash me prasha sto ti e toj(ime prezime na brat mi) i i kazav deka mi e brat i tolku... a inaku recisi site bratucedi bratucedki vujkovci i cickovci imaat bg pasosh i do pred nekoe vreme bev siguren deka kje me pustat taka deka nema ni na dopolnitelna proverka da me vrakjaat no vekje ne sum tolku siguren vo toa....
Nekoe mislenje od vas za ovaa konkretna situacija sto bi me ocekuvalo kako bi pominal dali bi me vratile... ke pominam so takvi dokumenti?

http://www.makdenes.org/archive/news/20140604/428/428.html?id=25409661

5та среќа?!? Само мислам дека си играат дрндупки, Турците не сакаат да ја срушат владата, така да џабе што гласаат.

Bojko borisov e mnogu mokjen covek... taka da nisto cudno da se izglasa od peta srekja... tamu se moze da se desi... nikad ne se znae
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
[DOUBLEPOST=1401884683][/DOUBLEPOST]

Napoleon za toa siguren si deka e taka deka sekoj sto ima brat so bugarski pasosh moze da sluzi kako dokaz... bidejki i jas go mislev istoto do neodamna ama dosta prijateli kojsto cekaa bas teka kako mene so brat ili bratuced gi vratija na dopolnitelna proverka i imaat problemi... jas seuste cekam vo 2013 okolu 8000 brojka sum... i lani koga bev na intervjuto taa sto me intervjuirashe ne me prasha dali imam rodnini tuku vednash me prasha sto ti e toj(ime prezime na brat mi) i i kazav deka mi e brat i tolku... a inaku recisi site bratucedi bratucedki vujkovci i cickovci imaat bg pasosh i do pred nekoe vreme bev siguren deka kje me pustat taka deka nema ni na dopolnitelna proverka da me vrakjaat no vekje ne sum tolku siguren vo toa....
Nekoe mislenje od vas za ovaa konkretna situacija sto bi me ocekuvalo kako bi pominal dali bi me vratile... ke pominam so takvi dokumenti?
Bojko borisov e mnogu mokjen covek... taka da nisto cudno da se izglasa od peta srekja... tamu se moze da se desi... nikad ne se znae
ок ама неможат да знаат они за сите кој има роднини бугаркси државјани кој го добиле по происход, и ако си кажал на интервју тоа ништо не значи, треба да биде поткрепено со документи... така да најдобро е секој вратен на дополнителна проверка да приложи такви документи, и изводи каде ќе се гледа роднинската врска до заеднички предок (дедо/баба, прадедо итн.)
Е сега така ми кажале луѓе што се разбиаат, можам да кажам доста релевантна информација, но сепак за секој е посебен случајот, пр. град на потекло, презимиња, имиња на предците дали се во бугарски имен систем итн...
Е сега тоа е тоа, земи или остави, ништо не е 100% сигурно така ми кажале така кажувам...
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
batka ako odis na 16-ti prv pat vo DABC za proishod da podnesis dokumenti pozelno bi bilo da najdis nekoe dokumentce bugarko po so nema sansa da pominis so makedonski so prevod na bugarski...jas taka cekav 3-4 meseci da izlezi proishodot i nikako ne izleze se dodeka ne odensov krstenici od baba mi i dedo mi bugarski..pa sega za edna nedela treba da odam da zakazam intervju...a an drugar moj so bevme zaedno po so nema bg dokumenti proishodot mu e na status(nikakov) bi trebalo posrednikov da ti go kazi ova ne samo da lapni nekoj denar...vidi si ti najubo si znajs
Стар БГ документ немам, па морам алтернатива...ќе носам преведен документ на бугарски (мора да е преведен во Бг зошто не ги признавале нашите преведувачи-можеби зато правеле проблеми)..и + на жена ми сестра и и мажот и имаат бг пасош па и тоа ќе носам и + доказ за жена ми и сестра и дека се сестри , изводи од родителите и моминските презимиња. Посредникот ми кажа се,не е преварант, ми зема 50 еу за одење вкупно за се,а јас се сложив на мој ризик да пробам, 100 еу за мене и жена ми, кај били кај не 100еу подобро да фрлам него да ми е у мисла цел живот оти не сум пробал.
Ако не ми издадат ќе фаќам врски, сум имал братучедка заменик министер за култура на Бг (денес дознав)..мн влијателна била...ќе видиме
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Стар БГ документ немам, па морам алтернатива...ќе носам преведен документ на бугарски (мора да е преведен во Бг зошто не ги признавале нашите преведувачи-можеби зато правеле проблеми)..и + на жена ми сестра и и мажот и имаат бг пасош па и тоа ќе носам и + доказ за жена ми и сестра и дека се сестри , изводи од родителите и моминските презимиња. Посредникот ми кажа се,не е преварант, ми зема 50 еу за одење вкупно за се,а јас се сложив на мој ризик да пробам, 100 еу за мене и жена ми, кај били кај не 100еу подобро да фрлам него да ми е у мисла цел живот оти не сум пробал.
Ако не ми издадат ќе фаќам врски, сум имал братучедка заменик министер за култура на Бг (денес дознав)..мн влијателна била...ќе видиме
Тоа дека не ги признавале нашите преведувачи нема врска, но мора заверката на преведувачот да биде исто заверена од страна на бугарската амбасада во Скопје дека даваат согласност дека АДАПТАЦИЈАТА е согласна, значи МК преведувач не прави превод него адаптација од Официјален јазик на РМ на бугарски јазик...
А за врската не се кажува тоа јавно бе другар можеш да ја заебеш така и неа и тебе :)
Но со среќа бркај работа и ќе биде, сокој што барал начин нашол...
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Тоа дека не ги признавале нашите преведувачи нема врска, но мора заверката на преведувачот да биде исто заверена од страна на бугарската амбасада во Скопје дека даваат согласност дека АДАПТАЦИЈАТА е согласна, значи МК преведувач не прави превод него адаптација од Официјален јазик на РМ на бугарски јазик...
А за врската не се кажува тоа јавно бе другар можеш да ја заебеш така и неа и тебе :)
Но со среќа бркај работа и ќе биде, сокој што барал начин нашол...
нема везе ако е јавно де, а и не фаќам врски за сега,можеби здравје :)...а и јавно се брат да читаат сите колку мк се незадоволни од срањево овде :) нема што да се крие
 
S

simpleman

Гостин
Од околу 10000 вратени на дополнителна досега се одобрени и вклучени во протокол околу 650, а можеби има уште вклучени во указ а необјавени во протокол.Има тука и без документ со оглед колку се блиску броевите во протокол 14А.Дали некој знае дали се одобрени само со изводи на среќа или има и врски и др. работи?
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
929
Ок, но мислев друго. Значи немам документ од баба-дедо на бугарски јазик (не можам да најдам толку стари документи, а они учеле во Бг време...но ги немам док. ) ...па да извадам извод од баба-дедо ... па да го преведам на Бг... со тоа ќе докажам дека предок мој бил човек што живеел овде за времето на Бг ропство, што и ти си го докажал, само што крштеничето било напишано на Бг. јазик. Мислам дека на бугариве поентата им е да вршат контрола за неиздавање пасоши за луѓе од трети земји кои немаат врска ни со Бг ни со балканов, имало многу муџахедини, од ирак од секаде... мислам дека тоа им е поентата, а не за македонците....пошто немам друг документ, така ќе направам, на 16ти сум за происход....па ако ми го дадат арно ако не ...јбг.
за такви како тебе не пасоши туку црн печат,

да нема потоа прашања поради какви луѓе е забавена постапката на сите!
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.804
за такви како тебе не пасоши туку црн печат,

да нема потоа прашања поради какви луѓе е забавена постапката на сите!
Да не не било робство? Песни ни пееле и не галеле бугарите. :rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom