Бугарски академик ги побугарчи Македонците од Албанија

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
fmi...ve zalam...vashite akademici baraat bugari vo Albanija od ocaj.

Da barash bugari vo Albanija toa e isto kako da barash zivot na Mars...apsurdno.:toe:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Мене не ми смета и да има другар ..
Но , каде што се водени како македонци од кога постои Албанската држава 29 ноември 1912 година , се водат како македонци , а не како Бугари .
И не ми е целта да бранам некого , дека секој-секого псује во оваја околина .
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Nashiot zbor e da kazeme deka t.nar.,,bugari vo Albanija,, se fakticki potkupeni od bugarskata vlada so skromni 100 evra,samo i samo da se kazat ,,bugari,,...

100 evra za tie luge se golema para fmi...no ne ste edinstveni...grckata vlada na tie luge pak im dava po 300 evra so cel da se pisat ,,grci,,...

Znaeme kako funkcioniraat tie raboti,ne sme od vcera.

Zatoa tie ,,bugari, vo Albanija se brojat nma prsti za razlika od makedonskata zaednica vo Albanija.Eve i covek Albanec (Genti imenno) ti go objasnuva istoto sto jas nadrobeno ti go simplificiram.

Ili najkratko kazano,na tie ,,bugari i grci,, vo Albanija na vestacki nacin im e vnusen bugarskiot t.e. grckiot identitet.

Za razlika od tamoshnite Makedonci,koi po pririden pat imaat makedonski identitet.Toa sakame jas i Genti da ti go kazeme.

A,inace ubavo e da sonuvate za bugari vo Albanija...kako sto nie sonuvavme za makedonci vo Pakistan de.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
тампон зоната од голо брдо до софија...никој не ја објасни

градоначалниците партијата и школите на македонски па ич....
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Абе хора,никоj не оспорува постоенето на македонци во Албаниja.:toe:
Станува збор за постоене на бугари тамо.Хората посакали бугарски колеж,бугарска црква...
Еве ви и двете невладини организации во Албаниja за бугари-
Во Голо Брдо е "Просперитет Голо Брдо"
Во Тирана е културно дружство "Иван Вазов"
http://www.aba.government.bg/obshtnosti.php?cid=83
Навистина не разбирам каде е проблема :toe:
jas imam drugar od golo brdo i kako so zboruva toj poblizok jazik moze da bide kineskiot otkolku bugarski. i kakov koledz bugarski be zboruvas i kakva crkva ko drugarmi vika deka tamu se poveke se muslimani zivat i zbor nesmeat da kazat a ne crkva bugarska ke barale pa i koledz
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
посакали бугарски колеж
Е ова да, имало бугарски колежи, но никој не ги посакувал.

Многу пари давате на вакви ствари бе, дај малку со усул-смисолот на живот ви е сите македонци да ги напрајте бугари, а гледам и албанците нешто не ги признавате (според претходните постови) кај вас. Ти изгледа не си бил околу границите Албанија-Македонија инаку друго ќе збориш.

Филмчета Фми не кажуваат што праел бугарот овде, затоа те молам не турај капачиња на секоја реченица кога не ја знаеш историјата на македонецот и кој врз кого вршел колежи. Ко најпаметен си мајката, сегде се мешаш, дури и ќе ми кажеш дека моите и другите македонски дедовци немале проблем од бугарските окупатори. Ај те молам олабави малку.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Филмчета Фми не кажуваат што праел бугарот овде, затоа те молам не турај капачиња на секоја реченица кога не ја знаеш историјата на македонецот и кој врз кого вршел колежи. Ко најпаметен си мајката, сегде се мешаш, дури и ќе ми кажеш дека моите и другите македонски дедовци немале проблем од бугарските окупатори. Ај те молам олабави малку.
Коj бугарин и каде овде?!
Види сега,не знам коj со коj имал проблем,но днес во 21 век има хора во Албаниja,които се самоопределат како бугари.
Много пати тук на форума е било велено-основно човеко право е самоопределjaнето.Еве почитуваjте това как се определат тези хора.Много е лесно да реве дека не му почитуват основните права-еве сега вие ги почитуваjте нивните.
Нито ти,нито jaс можеме да им оспориме това нивно права на самоопределjaне.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Коj бугарин и каде овде?!
Види сега,не знам коj со коj имал проблем,но днес во 21 век има хора во Албаниja,които се самоопределат како бугари.
Много пати тук на форума е било велено-основно човеко право е самоопределjaнето.Еве почитуваjте това как се определат тези хора.Много е лесно да реве дека не му почитуват основните права-еве сега вие ги почитуваjте нивните.
Нито ти,нито jaс можеме да им оспориме това нивно права на самоопределjaне.

Да не веруваш што излегува од бугарска уста еј!

Во 21 век Бугарија ја води политиката од 19от век, тоа е проблемот.

Абе вака можеме до бескрај со тебе.

И ти си знаеш што ви е на агендата, а свесен си дека и ние знаеме. Повторување на излишни муабети нема ефект.

Софистицираните методи не ја менуваат политичката агенда.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
во Софија во Националниот музеј беше отворена фотографска изложба за „блгарите “ во Голо брдо.
Основен организатор - здружението „Нашенци".
А зад него стои кој друг ако не дотичната :pos: Веселка Тончева од Институтот по фолклор при БАН
--- надополнето: 5 февруари 2012 во 11:59 ---
Бугарски академик ги побугарчи Македонците од Албанија

Четврток, 21.01.2010 |
Скандалозни тврдења на Веселка Тончева, член на бугарската академија. Во својата најнова книга тврди дека Македонците од Голо Брдо, Албанија, се Бугари.
Нивните традиции, говорот, обичаите... сето она што е карактеристично на жителите на Голо Брдо, било бугарско.
значи за неполна година таа покрај книгата, прави и изложба НЕ СПИЕ упоорно настојува да ги прикаже како бугари
додека овде навлезени се ВО ДЛАБОК СОН и она што е Македонско го распродаваат
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
fmi...ve zalam...vashite akademici baraat bugari vo Albanija od ocaj.

Da barash bugari vo Albanija toa e isto kako da barash zivot na Mars...apsurdno.:toe:
Кога државата ти се намалува за 30 000 луѓе годишно,тогаш мора да бараш Болгари по туѓи држави.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Jaс ти отговорив jaсно и гласно. Не можам да негирам нешто што е факт и има луге тамо,кои се самоопределуват како бугари тамо.
Види, кажи слободно, ветувам дека нема да ти се смеам. Кажи дали ТИ мислиш дека тие луѓе таму се Бугари, без разлика како се самопопределуваат.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Види, кажи слободно, ветувам дека нема да ти се смеам. Кажи дали ТИ мислиш дека тие луѓе таму се Бугари, без разлика како се самопопределуваат.
Не може да не верувам на нешто,што сум го видел со двете си очи... како подобро да ти го кажам?! Кога луге ти велат дека са бугари,што да мислиш,што да кажеш?! - приемаш факта и това е това...
Бугари во Албаниja постоjaт и това може да се види и от невладините организации,които самите те имат.
Можеш да провериш каде има бугари многу лесно. Тамо каде имат невладини организации -тиja постоjaт. А каде има бугарски невладини организации надвор от границите на Бугариja можеш да видиш овде
http://www.aba.government.bg
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Нема борба, џабе е. Цело време истата хипокризија. Вие Бугарите не престанувате да ме разочарувате...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нема борба, џабе е. Цело време истата хипокризија. Вие Бугарите не престанувате да ме разочарувате...
За кое сакаш борба? Ти сакаш на нешто што постои да речиш - не, не постои. Jaс не можам да отрека нешто што постои. Ти ако можеш и твоjaта совест го дозволува - демантираj колкото сакаш.
Нема дилема овде - ако има луге,кои се декларират како бугари - това значи дека бугари постоjaт тамо. Се друго е джабе.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
За кое сакаш борба? Ти сакаш на нешто што постои да речиш - не, не постои. Jaс не можам да отрека нешто што постои. Ти ако можеш и твоjaта совест го дозволува - демантираj колкото сакаш.
Нема дилема овде - ако има луге,кои се декларират како бугари - това значи дека бугари постоjaт тамо. Се друго е джабе.
Нема борба е израз, сленг, нешто во смисла џабе дискутираме во случајов. Ти ЗНАЕШ дека тие луѓе таму не се Бугари. Интелектуалното достоинство не ти дозволува јасно и гласно да кажеш дека тие луѓе таму се Бугари, а задолжителните обиди за индоктринација те обврзуваваат да тврдиш небулози. Угоре високо, удолу длабоко. И потоа верглаш за невладини организации, за кои сам знаеш дека се само смешно алиби во дискусијава.За таа хипокризија ти зборувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom