Бугарски академик ги побугарчи Македонците од Албанија

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.797
Бугарски академик ги побугарчи Македонците од Албанија

Четврток, 21.01.2010 |
Скандалозни тврдења на Веселка Тончева, член на бугарската академија. Во својата најнова книга тврди дека Македонците од Голо Брдо, Албанија, се Бугари.
Нивните традиции, говорот, обичаите... сето она што е карактеристично на жителите на Голо Брдо, било бугарско.

- Јасно е дека денешна Република Македонија е во процес на формирање на својот национален идентитет и не би можела да признае дека жителите на Голо Брдо се Бугари, бидејќи тоа на одреден начин ќе го дискредитира македонскиот идентитет - вели бугарскиот академик Тончева.

Ваквите тврдења освен што се скандалозни, немаат никаква основа со реалноста, одговара градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко. Ова, вели тој, не е единствениот обид за бугаризирање на македонското малцинство во Албанија.

Голо Бродо е област во Албанија, каде живеат околу 8.000 Македонци, претежно во услови на сиромаштија.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Бугарски академик ги побугарчи Македонците од Албанија

Четврток, 21.01.2010 |
Скандалозни тврдења на Веселка Тончева, член на бугарската академија. Во својата најнова книга тврди дека Македонците од Голо Брдо, Албанија, се Бугари.
Нивните традиции, говорот, обичаите... сето она што е карактеристично на жителите на Голо Брдо, било бугарско.

- Јасно е дека денешна Република Македонија е во процес на формирање на својот национален идентитет и не би можела да признае дека жителите на Голо Брдо се Бугари, бидејќи тоа на одреден начин ќе го дискредитира македонскиот идентитет - вели бугарскиот академик Тончева.

Ваквите тврдења освен што се скандалозни, немаат никаква основа со реалноста, одговара градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко. Ова, вели тој, не е единствениот обид за бугаризирање на македонското малцинство во Албанија.

Голо Бродо е област во Албанија, каде живеат околу 8.000 Македонци, претежно во услови на сиромаштија.


поздрав до акамедик Тончева..излегува Бугарските традиции, говорот, обичаите... сето она што е карактеристично на жителите Бугарија, било Македонско.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.359
Поени од реакции
21.878
Бугарин или во овој случај Бугарка и наука се научна фантастика :toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кога се бугариштата во прашање ништо не ме изненадува, ова тврдење и не е баш ново.:toe:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
У Аватар(филмот)...вонземјаните се бугари.:toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Постојат Македонци у земја кај што немало Србо-комунисти да им го исперат паметот на "тамошните Бугари"... OMFG.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
На престојниот попис нека се заложат кај Бериша да ги стави во графата па ќе видиме колку ќе се осознаат дека се бугари... тогаш нека јаде празна слама!
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
448
Поени од реакции
165
Абе сите на светов се бугари ама некој уште не се освестиле:pos2::pos2::pos2::pos2:
 
H

^HITMAN^

Гостин
Незнам зошто се замарате со изјави на Бугари. Па добро бре луѓе тоа се Бугари, обични бедни Бугари.
 
?

..........

Гостин
Ето какво кажуват самите хора тамо
Добро зошто тогаш се декларилат како македонци, зошто го веат македонското знаме,

или сега оваа ваша кучка ќе кажува дека се со испран мозок. го допревте дното на глупавоста ако воопшто има дно.:toe:
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
42
Незнам зошто се замарате со изјави на Бугари. Па добро бре луѓе тоа се Бугари, обични бедни Бугари.
obicno sekogas gi ignoriram. ama eve, bash kako i ti se ogreshivme pa iskomentiravme neshto vo vrska so niv. vetuvam povtorno gi stavam na ignore. :pipi:
pozdrav
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
fmi, edinstvenoto opravduvanje za ova tvoe glupiranje ovde go naogjam vo toa shto ti za toa dobivash odreden finansiski nadomestok.
a zoshto moderatorite dozvoluvaat vakvi dosadni shpanski serii kako tebe ovde na forumot ja naogjam vo ubedenosta deka degenerici kako tebe ushte povekje doprinesuvaat kon zacvrstuvanje na ona shto vekje go znaeme:Makedonija-Makedonec-Makedonsko.
Можеш да спиеш спокоjно,заштото не полочувам ништо.
А jас бив замолил модераторите да следат повеке за лични навреди като тази тук.

Добро зошто тогаш се декларилат како македонци, зошто го веат македонското знаме,

или сега оваа ваша кучка ќе кажува дека се со испран мозок. го допревте дното на глупавоста ако воопшто има дно.:toe:
Може да си има и македонци :toe: но както сам видиш си има и бугари.Какво пречи да има и хора които се чувствуват и македонци други хора които се чувствуват и бугари.Не мора сите да се чувствуват едни и исти.
Аjде оставете и приемете хората такви,каквито се чувствуват.Нали вие за това се борите-това е човешто право,а некои от вас са баш како грците.Не не може да са бугари,мора да са македонци......е баш како грците правите,а се борите против нив-Евала!
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Бугарите и Грците би биле најсреќни ако Македонци не постојат.:toe:
 
E

emission

Гостин
Што е толку во мода кај бугарите и грците да имаат фашистички ставови не ми е јасно. А тие неколкумина „бугари“ од Албанија (што ги покажа фми) се веројатно исти како оние „бугари“ од Македонија кои изникнаа во последните неколку години за пасоши и мораат да си го одработат своето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom