Бугарска возачка дозвола

Член од
4 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
53
Здраво, имам едно прашање.. сакам да ја сменам Македонската возачка во Бугарска, е сега дали ќе ми ја признаат во Австрија ако отидам да поработам бидејќи во моментот неможам да завршам работа затоа што треба да поминат 6 месеци од кога положив за Ц+Е категорија па да имам право да ја сменам, Фала на разбирањето
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
296
Поени од реакции
280
Здраво, имам едно прашање.. сакам да ја сменам Македонската возачка во Бугарска, е сега дали ќе ми ја признаат во Австрија ако отидам да поработам бидејќи во моментот неможам да завршам работа затоа што треба да поминат 6 месеци од кога положив за Ц+Е категорија па да имам право да ја сменам, Фала на разбирањето
За да ја смениш во БГ, треба да имаш 6 месеци престој во БГ во последната година. Така е веќе 1-2 години, има нов закон.
 
Член од
4 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
53
За да ја смениш во БГ, треба да имаш 6 месеци престој во БГ во последната година. Така е веќе 1-2 години, има нов закон.
За мењање ќе ја сменам не е проблем туку дали ќе важе оти веќе ќе работам во Австрија
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
296
Поени од реакции
280
За мењање ќе ја сменам не е проблем туку дали ќе важе оти веќе ќе работам во Австрија
Како ќе ја смениш? И не, нема да ти важи, затоа што си ја сменил после датумот од кој ти е издадена дозвола за престој во Австрија.

Пример, ако заминеш во Австрија на 15.10, барање за замена возачка треба да бидe поднесено најдоцна до 14.10.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
355
Поени од реакции
1.619
екипо здраво,

да Ве прашам кои документи Ви се потребни за превод на возачка дозвола?

дали треба и диплома од фах/мастер или било каква за завршено најмалко средно образование?
друга документација? леларско?

и доколку се поднесе во мвр согласно општината каде се водиш на адреса дали има можност за експресна посрапка и колку најдолго трае!

однапред благодарам на одговорот и одвоеното време за истиот...

Ве поздравувам...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Здраво,

темава одамна не е активна, ама се надевам дека ќе добијам одговор од некој што во последниов период направил замена на македонска за бугарска возачка.

1. Што значи 6 месеци престој во Бугарија ? Дали ќе ме проверат според пасошот дали сум присутен во Бугарија последниве 6 месеци или доволно е само 6 месеци да има поминато откако ми е пријавена постојаната адреса ?

2. Јас имам постојана адреса на живеење (Општинската во Софија - Леге 6), дали оваа адреса се признава за замена на возачката ?

3. Имам положено само за А и Б категорија, дали ја признаваат А категоријата ?

4. Како се средува документот за образование ? Дали треба да преведувам и нострифицирам диплома за завршено барем средно образование ?

5. Дали има посредници што ги завршуваат овие работи ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom