Бугари : Етнос (турко-алтајски) и Етноним (исто)

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Просто монетата има името Аспар и монетата датира от VII век и се намира в Добруџа.
Германски племиња на Балканот никогаш немало.
Монета е копија од монетата на римскиот император Константин IV (668-685). И нема докази за постоење на германски лидер на име Аспар.
И едно од имињата на Аспарух е Испор.
Колку повеќе докази сакате?
Како прво, покажи каде пишува Аспар.
Второ, Mонетата наводно е "најдена" во Добруџа:

"За пр'в п'т видјах тази монета преди повече от осем години. Показа ми ја човек, којто имаше и други монети. Објасни ми, че са намерени в Добруджа. Какво ли не му предлагах, за да ми ја продаде, но не се споразумјахме" - Митко Станков (го сметаат за преварант дури во Бугарија)

Како трето, има Германски племиња на Балканот но тоа не е битно во овој случај, битна е ТОЧНАТА локација каде е пронајдена монетата.

Четврто, каде пишува Аспар?
Петто, Аспарух христијанин е па на реверсот од монетава да е представен крст на четири скалила ?

Типичен пример на Бугарски фалсификатор.
 
Член од
2 август 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Како прво, покажи каде пишува Аспар.
Второ, Mонетата наводно е "најдена" во Добруџа:

"За пр'в п'т видјах тази монета преди повече от осем години. Показа ми ја човек, којто имаше и други монети. Објасни ми, че са намерени в Добруджа. Какво ли не му предлагах, за да ми ја продаде, но не се споразумјахме" - Митко Станков (го сметаат за преварант дури во Бугарија)

Како трето, има Германски племиња на Балканот но тоа не е битно во овој случај, битна е ТОЧНАТА локација каде е пронајдена монетата.

Четврто, каде пишува Аспар?
Петто, Аспарух христијанин е па на реверсот од монетава да е представен крст на четири скалила ?

Типичен пример на Бугарски фалсификатор.
1. Јас сум Русин, не бугарин
2. Таткото на Аспарух е Христианин според римските хроничари. Неговиот син Тервел исто е христианин, на негова монета е пронајден натпис "Богородице чува цезарот Тервел". Штом неговиот татко и неговиот син се христијани, како самиот Аспарух да е различно? А и на Шестиот црковен собор во Константинопол во 681г. императорот Константин IV вели "иако и денес еретиците да ни победија, тогаш на утрешниот ден победата ќе биде наша" и за дополнување пред тоа изавление на императорот, старешина Константин од Апамеја искажува дека ако бил сослуша пред почетокот на војната, Римската империја немало да загуби војната со БУГАРИЈА и дека немало да се мачат ниту монотелите (бугарите) ниту монофизитите (Римјаните).
Во Богатство на Аспарух на златни садови и на еден орел е најдено името на Аспарух како Еспор.
На самиот сакровиште на неколку места германски архелози и лингвисти потпираат дека богатството е принаслежало на "Еспор - царот на Бугарите".И христијанскиот крст во ова богатство беше пронајден многу пати. Дека не ви се допаѓа тоа е друго прашање.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
1. Јас сум Русин, не бугарин
Мило ми е, јас сум Ерменски Евреј.[DOUBLEPOST=1503734396][/DOUBLEPOST]
2. Таткото на Аспарух е Христианин според римските хроничари. Неговиот син Тервел исто е христианин, на негова монета е пронајден натпис "Богородице чува цезарот Тервел". Штом неговиот татко и неговиот син се христијани, како самиот Аспарух да е различно? А и на Шестиот црковен собор во Константинопол во 681г. императорот Константин IV вели "иако и денес еретиците да ни победија, тогаш на утрешниот ден победата ќе биде наша" и за дополнување пред тоа изавление на императорот, старешина Константин од Апамеја искажува дека ако бил сослуша пред почетокот на војната, Римската империја немало да загуби војната со БУГАРИЈА и дека немало да се мачат ниту монотелите (бугарите) ниту монофизитите (Римјаните).
Никој неможе со сигурност да каже дека биле христијани.
Исто, дај да ја видиме монетата на Тревел неможам да ја најдам.[DOUBLEPOST=1503734700][/DOUBLEPOST]
Во Богатство на Аспарух на златни садови и на еден орел е најдено името на Аспарух како Еспор.
Мислиш на богатството од Мала Перешчепина, остава која се смета дека гробница на Кубрат. (нема човечки останки)[DOUBLEPOST=1503734931][/DOUBLEPOST]
Во Богатство на Аспарух на златни садови и на еден орел е најдено името на Аспарух како Еспор.
На самиот сакровиште на неколку места германски архелози и лингвисти потпираат дека богатството е принаслежало на "Еспор - царот на Бугарите".И христијанскиот крст во ова богатство беше пронајден многу пати. Дека не ви се допаѓа тоа е друго прашање.

Тоа што има артефакти од различни култури кои датираат пред, за време на и после Кубрат тоа е друго.

Туку да не одиме оф топик (непотребен), дај прочити ми на монетата тоа Аспар каде е, не го гледам, не виждам стар сум.
 
Последно уредено:

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Член од
4 август 2017
Мислења
40
Поени од реакции
22
Абе момчета - КОИ б'лгари и кој етнос?
Тие, които са живеели на река Волга, тие които са дошли с Аспарух и Кубер, тие които живејат сега в Татарстан и Чувашија?
Или тија които живејат сега в Добруджа, Мизија, Тракија, Софијско?
Ако тр'симе етнос - да тр'симе во етносите, кои са тука на Балканот - т.е. кои са ТУКА и СЕГА.

Сегашните б'лгари не са онези б'лгари, сегашните са славјанофонни со смесен генотип, формиран от протобулгари и други тјурки, траки, власи, германски племена, славјанизирани елини, старомакедонски славјани, други славјани, викинги и оште и оште.
Некои наши "умни историци" "намират" потекло в хуните, други в траките, трети в пелагонијците, четв'рти и пети в Пакистан, Афганистан.
Това вече е повече журналистика, отколкото историја.
Колко е безумно това се вижда от следното.
Наши археолози откриха един зуб и го датираха на 3 млн. години. Как го датираха, в која лабораторија - не е јасно.
Обаче "историческијат извод" е - Б'лгарија е вратата, през којато е дошла европејската цивилизација.
ДР'Н, ДР'Н та ПР'Ц. јако Европа е немала други врати.
Ама сме "ГОЛЕМА РАБОТА" - открихме един зуб и станахме лјулка на еврпејската цивилизација.
Ами, ако беха открили не един зуб, а два?

С'штото е и в Македонија - Ристо Поповски, Маргарита Ивановска - Китин и т.н.
Един открил женското начало МА и мажкото ИЛЬ.
Заштото се казва Васил ИЛЬов?
И заштото е прочел на "коска от северен елен, открита во Франција" некакви чертички и резки на старомакедонски език.
Б'лгарите(или македонците) потоели от неколко десетки хилјади години?
Т.е.б'лгарите(или македонците) са се појавили на света преди да се е појавил човека?
Като гледам некои БГ и МК историци, мај това ште да е верно - а, кој се е појавил преди човека, не мога да се сетја.

Всјако малко народче со скромна историја бара да се отр'ка от некој голем от миналото - и целијат свјат му се смее(другарски).

Кои сме ние ТУКА и СЕГА - това, според мен, е поважното.
Тази дискусија има смис'л.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
ите е исто толку контроверзно како и кај Бугарите.
Некои историчари се сомневаат во готското потекло на Готите, бидејќи на многу места Готи се споредува со Гети или со Склавени.
Како пример, ви велам дека еден римски хроничар пишува дека пред "Склавени се викале Готи, а пред тоа, Гети" и "Паметните луѓе велат на Гети - Готи". Но, подобро да не отстапуваме од темата за Бугарите.
Библијата на Вулфила (односно неговата копија) е најстар документ на готски/германски јазик.
Вулфил е готски епископ во Мизија во 4 век.
Да Готите не живееле таму немаше да има ни епископ (од аријанската сорта) ни библија.
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Погребна маска, Tashtyk culture, Оглахты, Хакасиja, Красноjaрска област.


В 3–2 вв. до н. э. на смену тагарској культуре приходит таштыкскаја культура (на севере её памјатники доходјат до Ачинској лесостепи); возможно, именно её создатели известны в кит. письм. источниках как динлины («рыжеволосые и голубоглазые кочевники»).
https://bigenc.ru/geography/text/2107466


Real face of mummified warrior revealed at British Museum

The real face concealed by a clay mask on the mummified head of a Scythian warrior has been revealed for the first time in almost 2,000 years. The head is on display in an exhibition opening at the British Museum this week along with the scan, made in a St Petersburg hospital, which reveals that he had fine teeth, a ginger moustache, a pierced ear, a hole in his skull where his brains had been removed, and a savage wound, beautifully stitched and healed, which originally ran from the corner of his eye socket to the point of his jaw.
https://www.theguardian.com/culture/2017/sep/12/real-face-mummified-warrior-revealed-british-museum-scythians
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Самиот наслов на темата има за цел да ги презентира протобугарите како турко-монголи (Татари) Но работите не се толку едноставни колку што можете да ги видите од горниот пост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom