Бугарија ја избрка Македонија

Член од
7 јануари 2008
Мислења
93
Поени од реакции
0
Eпа нема тука виситинско лице невиситиско лице тоа е си потпишавме дека на такви собири ке се викаме ФИРОМ и нема тука аздисување..Бугарија може не признала под уставно име и све тоа, ама се разботи за саем за туризам и таму повеќе кошта да немаш штанд на Грција него да ти фали на Македонија штандтот со 3 езера.
Ништо зачудивачки значи
___________________________
:vozbud:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Pa da beshe izostaven delot so 'baniranje', i glupostite shto taa rechenica gi povleche so sebe, mozebi 'diskusijata' ke beshe i po konstruktivna.
Barem na mene, sega mi se chini deka e kasno neshto da se popravi.:toe:

Инаку темава знаеш зошто ја отворив...
Зошто читам некои бугари од тука за тоа како сакале да бидат пријатели со нас и незнам си што,ама испаѓа (по којзнае кој пат) дека македонците се во право.. ова е колку да се заќутат....тие....што го зборат тоа....
Значи темава беше отворена за нешто друго........да се заќутат.....беше работава......јас така напишав...зошто цело време зборат за тоа како сакале да ни бидат пријатели, и викаат дека ни помагале за да влеземе во НАТО и во ЕУ, ама гледам некако дека не е така како што они викаат..дека лажат....(ова само го потврдува тоа што го викам јас)
Они си се пример дволични....
Нема за што да се разговара со бугарите, они си се такви во душа....секогаш лошо ќе ти мислат.....всадено им е во глава дека ние сме бугари......


П.С.

Има исклучоци не викам не, ама повеќето си се такви.....
А сега ако сакаат администраторите може да ја затворат темата....
:)
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ако збереа обратното, по-убаво ли ке бидеше ? :toe:
Па ете се гледа вашата поддршка што ни ја давате...
На саемот......сте попуштиле поради "грчкиот притисок" и сте ги истерале нашите претставници....
 
B

Borg_Drone

Гостин
Нали гледаш деко организаторите се извиниле и изразуват сожаление ?! :toe: Сметат дека не е нивна вината ...

Војна ли сакаш да отвориме со Грција за това ? :nenene:
Утепај човек па после тоа извини му се???
Глуп народ жими се.....
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
znaci, nas ne zaebale vodacite, nemame licna odgovornost sho tie, kako Makedonci, ni ja prodavaat drzavata?

a niv (bugarive na forumot) gi "zaebale" vodacite (sho ni ja izbrkale delegacijata), zatoa sho NASH predsedatel i premier podpishuvaa nekakvi dogovori, pa zato isturi go gnevot na nekolku clenovi na nekoj forum?

a nie Makedoncite sho ziveeme malku nastrana, da ve geldame vas nedomakjinite sho ni ja rasturate drzavata kako... ?

kako sho?

kako bugarasi?
kako srpcici?
kako bUCKovci?
kako prodaeni ebani gazoj necii?

ili samo kako nedomakjini, nesposobni, nedokvakani mockovci?

i, borg, bidi srekjen sho ne sum vo raspolozenie za teranje negde, ke te oterav u 3 pm...

mene me prasvas dali mi e pomila "maika bґlgaria"?

ti ne si normalen...

p.s.

nemoj nekoj vo vrska so "gurbetlako" da pocni deka vie sho ste "dolu" vo MK ja sakate pokje drzavata od nas, ili ste napravile pokje, posho odma gubite 3:0...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.495
100 пати ти се кажа дека Грците имаат формално право и са дале нота на протест против штандот на МК ! :toe:
И зошто БГ мора да оди против мегународното право во ваква ситуација ? :nesvest:
Ооо Чуваш еден неискастрен!

Многу селективни сте кога доаѓа до “меджународното“ право њали???

Што не почитувате одлуката на судот во Стразбур во врска со Македонското малцинство хмм??

Вие терате како ви одговара... а Грчката политика ви е солиден бекап за да ни загорчувате животов.

Како можевте на саемот за книга да немате проблем со меѓународното право да не викате МАКЕДОНИЈА а на овој саем за туризам.. живот давате за принципите на “меѓународното“ право.

Дебело ве кеширале Грциве, како не ви е срам бе “браќа“?:kesa:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Силен, добре знаеш дека и Обединените нации и ЕУ користат "Поранешна југо-република ..." и "ФИРОМ", независимо дека повекето земи го признаа уставното име на РМ ...

Сега војна ли да отвориме со Грците за кефа на Борг и сличните ? :toe:
Публикацијата на "Вест" кажува дека самите организатори д'лбоко с'жалјават и се извинјават за случилото се, което не е по нивна вина ....

Добре е, че БГ медиумите не се замарат много да пишуват за сите навреди, кои што БГ ги получава од некои луге во МК .... Г'рците барем това не го прават и навистина БГ јавността ке почне веке да симпатизира на нив ?! :nesum:
Јас само сакав да ти посочам дека не постои потпишан докумант каде Македонија се обврзува дека ќе ја користи референцата надвор од телата на ОН!

Секое друго користење на референцата е по лична желба на самата организација или под притисок на Грција!

Во овој случај Блгарија ги згазила добрите односи со Македонија за да и удоволи на Грција и само сакав тоа да е јасно!

Грците немаат со вас отворени прашања затоа што се што сакаа веќе добија! Не заборавај како завршија балканските војни! Да беше обратно мислиш ли дека ќе ви беа пријатели?

доволно е што смрдиш на форумов, губи се бре
ко на дрво да збориш
марш!!!!
и да се банираат сите татарски IP
Вас не ве разбирам која ви е целта со вакви постови?

Да се изживеете, да створите уште еден непријател или нешто трето? Или пак мислите дека така некој повеќе ќе ве засака :wink:?

Сердар, алал да ти е името!

Доста чудна работа. Русија не признава како Македонија, а воглавно непријателски коментари на форумиве за нивната политика. Кина не призна како Македонија, и Тупурко веднаш потрча во Тајван, да го признае како вистинска престолнина на Кина.

Од друга страна, за НАТО и земјите од ЕЗ сме ФАЈРОМ, ништо повеќе, ништо помалку. Е, за нив, има колку што сакаш вљубеници. Николче вели “ние си го сакаме НАТО“!

Koj e ефектот кај оние што со респект ја признаваат Македонија, додека го гледаат овој мазохизам? Едноставно, сакале или не, и кај нив се будат садистичките пориви. Еден ден, порано или подоцна ќе им светне: штом овие толку се палат и сакаат да им го дудлаат на оние што ги нарекуваат ФАЈРОМ, зошто и ние да не им го дадеме тоа што си го сакаат?

Плукањето по Бугарија му доаѓа како замена за неизживеаните фрустрации...
Македонците имаат една „убава“ особина да лајат таму каде што нетреба (и по тие по коишто не треба) а да молчат каде треба да вриштат на цел глас!

Ама тоа последното ќе да е, неизживеани фрустрации!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.495
Вопросот за малцинствата не е релевантен овде, нито судот во Страсбург ....

Ами това е то - на саемот за книга е немало гр'чки протести, па на този за туризам е имало ... Што да праиме сега ? :toe:

Некој дали благодари на БГ односно доброто организиране на панаирот на книгата (и користенето на уставното име на МК на него) ? Не, нели ?
Ама сега не изпуштате возможността да плјукате ! :nenene:
Da si go piknes prsteto u gaz i rotiraj!

Pa ti neli bese tuka koga bese otvorena temata za saemot na knigata na forumov?? Sto se pravish na lud...

Lazgovci,licemeri smrdlivi!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
877
Сердар, алал да ти е името!

Доста чудна работа. Русија не признава како Македонија, а воглавно непријателски коментари на форумиве за нивната политика.
Македонија е проАмерикански настроена
Кина не призна како Македонија, и Тупурко веднаш потрча во Тајван, да го признае како вистинска престолнина на Кина.
Македонија е проАмерикански настроена
Од друга страна, за НАТО и земјите од ЕЗ сме ФАЈРОМ, ништо повеќе, ништо помалку. Е, за нив, има колку што сакаш вљубеници. Николче вели “ние си го сакаме НАТО“!
Македонија и сеуште остана проАмерикански настроена
Koj e ефектот кај оние што со респект ја признаваат Македонија, додека го гледаат овој мазохизам? Едноставно, сакале или не, и кај нив се будат садистичките пориви. Еден ден, порано или подоцна ќе им светне: штом овие толку се палат и сакаат да им го дудлаат на оние што ги нарекуваат ФАЈРОМ, зошто и ние да не им го дадеме тоа што си го сакаат?
Македонија е....чекај...а што сакаат? :)
 
B

Borg_Drone

Гостин
zatoa sho NASH predsedatel i premier podpishuvaa nekakvi dogovori, pa zato isturi go gnevot na nekolku clenovi na nekoj forum?[/b]
Кога веќе не признале под уставното име тогаш логички е да се со нас така???
Кое е тоа објаснување, поради грчкиот притисок?
Грција ја контролира Бугарија???
Да те прашам сега ја тебе нешто..
Како бе на саемот на книгата можеа да не примат под името Македонија????
Како сега не не примија под тоа име, ги избркале.........што наеднаш им текнало да ги избркаат......
Зошто...
Заради "грчкиот притисок".....абе ајде......
А еден месец по ред истиве овие зборат глупости за нас во европарламентот.....
За тоа како крадеме историја, па уште и делат флаери и прават книги за "Вистината за ФИРОМ"..........


@Challenger
Значи сега овака нели, сте ги избркале на клоци од таму нашите претставници, и сте им рекле извини а????
Типично бугарски нема што.....
Ќе убијам човек на улица и откога ќе биде мртов ќе му речам извини:pos2::kesa:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Бугарија досега требаше јавно да се изјасни дали останува на ставот дека ја признала Македонија како таква или под референцата фиромска со што би знаеле кој и колку ни е пријател,или кој и колку не ни `е баш пријател како што сака да ни се представува.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
Македонија е проАмерикански настроена

Македонија е проАмерикански настроена

Македонија и сеуште остана проАмерикански настроена

Македонија е....чекај...а што сакаат? :)
cekaj... Makedonija? ili nekolku politicari i ostanati gazolizaci?

i, ako sme nekako "nastroeni", sigurno ne e nisto "pro", sve amateri :)

Inace, forumov stana slika na realnosta, koj stigna siri nesoglasie i omraza...

a nekoj se palat ko fitlji...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Бугарија досега требаше јавно да се изјасни дали останува на ставот дека ја признала Македонија како таква или под референцата фиромска со што би знаеле кој и колку ни е пријател,или кој и колку не ни `е баш пријател како што сака да ни се представува.
А зашто да треба јавно да се изјасни? Кој ќе ги натера?

Ако ти не знаеш кој ти е пријател тоа е најмалку бугарски проблем туку пред се исклучиво македонски!

Македонците не се способни 17 години да изградат една конзистентна внатрешна и надворешна политика која би важела и за нашите сојузници.

Треба ли Бугарија заради нас да се замерува со Грција во момент кога ние со цел памет преговараме за нашето име и веќе ЈАВНО сме прифатиле дека прифаќаме друго име а не РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА за меѓународна комуникација!

Како сакаш некој друг да ги „брка“ нашите интереси кога ние самите не сме свесни КОИ се тие интереси?
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Очигледно темава е отворена со цел за разправии ! :nenene:

Докато се карате со БГ, Г'рција и САД убаво ке ви подредат !
Па и албанците си го чекат нивниот час .... :toe:
абе си имате форуми да ги засмрдувате.
ова е македонски форум и тука татари се форумџии од втор ред.
почитувајте што ви даваат мод. да пишувате ,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom