Бугарија се откажува од "Бургас-Александрополис", а "Белене" го замрзнува!

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Совпаѓање. Но целосно откажување од проектот, исто така не е од интерес на народот.
При сегашните услови...нема што да спечели народот.20-30 години за изплата е от интерес на народот? Ако се редуцира цената, намали каматата и се даде достап на Бугариja и трета држава да користат цевката..тогава може и да има интерес.
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Кога има започната казнета процедура за вакво нешто, нормално да запре.Уште повеке,знаеме коj беше кум на коалициjaта сега и зашто таа започна работа.
Можеш да коментираш како гасоводот от 1,5 милиарди стаса на 3,5 милиарди?! :).
Јас како што знам Бугарија едно евро нема да потроши за гасоводот.
Инаку овде се големи корпорциски игри во прашање не е Украина .Вие имавте најефтина струја на балканот и производство половина балкан да снабдите стана Бугарија сојузник на западот цената на струјата во облаци влегоа и кај вас ЕВН ЕОН некои американски компании купија термо електрани и наместо Бугарија и нејзината економија да ги користат придобивките од ефтина енергија плаќате струја како кај нас ,а ние дури и увезуваме енергија.
Треба Русија да ви стопира гас и нуклеарно гориво па Америка да ви помогне енергетски како што ви продават ефтина енергија од таа термоелектраната што ви ја купија како се викаше Марица.
Каков потенцијал имаше Бугарија но некој ја држи веке години во пад позиција најголема придобивка од Еу и е извозот на млада работна сила кон западот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јас како што знам Бугарија едно евро нема да потроши за гасоводот.
Инаку овде се големи корпорциски игри во прашање не е Украина .Вие имавте најефтина струја на балканот и производство половина балкан да снабдите стана Бугарија сојузник на западот цената на струјата во облаци влегоа и кај вас ЕВН ЕОН некои американски компании купија термо електрани и наместо Бугарија и нејзината економија да ги користат придобивките од ефтина енергија плаќате струја како кај нас ,а ние дури и увезуваме енергија.
Треба Русија да ви стопира гас и нуклеарно гориво па Америка да ви помогне енергетски како што ви продават ефтина енергија од таа термоелектраната што ви ја купија како се викаше Марица.
Каков потенцијал имаше Бугарија но некој ја држи веке години во пад позиција најголема придобивка од Еу и е извозот на млада работна сила кон западот.
Само државната компаниja ке се задолжи за тоа.Со два збора,читаj пак државава.
Струjaта е друг проблем,каде се форсира бргуто имплементиране на 20% от струjaта да иде от зелени източници,кои зелене източници се државт от местни олигарси. Тоа направи цената на струjaта поголема,а не нешто друго.
Интересот на Бугариja е диверсификациja както за гас, вака и за нуклеарно гориво,а со тоа и технологиja за новите нуклеарни блокови.
Точно поради проблемите со гасот започнаха изградби со конектори со сите соседни држави и наjвеке со Грциja и Турциja, но исто започна и проучуване на гасните потенциални на Бугариja во Црно Море,кои има голема вероватност да задоволат потребата на Бугариja от гас за долг период.
Jaс ке кажам,дека наjголемата придобивка за Бугариja во ЕУ са прво фондовите, второ увозот на странски инвестиции и технологии,които продолжуват да стимулират икономиката,но со побавни темпови после кризата.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
При сегашните услови...нема што да спечели народот.20-30 години за изплата е от интерес на народот? Ако се редуцира цената, намали каматата и се даде достап на Бугариja и трета држава да користат цевката..тогава може и да има интерес.
При неизградба на проектот дефинитивно нема што да добие.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
При неизградба на проектот дефинитивно нема што да добие.
Сонот на обичниот бугарски десничар е Бугарија да труе земјата и водата си бараjки ф(р)акинг газ или да увезува некоj си хипотетичен американски ф(р)акинг гас во некоjа нејасна, но светла иднина за некоја нејасна, но одлична за Американците цена.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Сонот на обичниот бугарски десничар е Бугарија да труе земјата и водата си бараjки ф(р)акинг газ или да увезува некоj си хипотетичен американски ф(р)акинг гас во некоjа нејасна, но светла иднина за некоја нејасна, но одлична за Американците цена.
А фракинг ли е тоа што се добива сега от црно море или идните сондажи?
А зашто не гас от Азербеjджан, Ирак,а зашто не и во иднина Иран?
Дали Jжен поток променува изворот на гас? - не. Променува само трасата.
Зашто цената на бугарксиот дел, при една равна Дунавска низоравнина е почни два пати, от планинскиот дел на една Србиja например?
Тоа са прашаниja, се кои треба да бидат отговорени от лугето,кои сакат само и едноставно да обслужат руските интереси.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
А фракинг ли е тоа што се добива сега от црно море или идните сондажи?
А зашто не гас от Азербеjджан, Ирак,а зашто не и во иднина Иран?. . . .
Азерски газ сеуште нема. Трасе се гради, Бугариjа ке има цевка кон него. Но не е доволно тоа.
Иран??? Та тие имат ли дозвола од Америте??? Не беха ли терориси???
А на каква цена ке се купува газта знае ли се?
От Аезрите? От Иранците?
Голем срам за Бугариjа е дека денеска бе насилена од Американците.
Голем СРАМ!!!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Азерски газ сеуште нема. Трасе се гради, Бугариjа ке има цевка кон него. Но не е доволно тоа.
Иран??? Та тие имат ли дозвола од Америте??? Не беха ли терориси???
А на каква цена ке се купува газта знае ли се?
От Аезрите? От Иранците?
Голем срам за Бугариjа е дека денеска бе насилена од Американците.
Голем СРАМ!!!
Азерски гас има, прашането е дека толкова години, никоj не беше решил да поврже системите на Бугариja со тези на Грциja,Турциja,Романиja и така натаму...
Иран, да ... рано или касно, ке се купува гас от нив ,ке се купува и гас от Ирак.
Нема срам овде, има една голема победа, за да не биде ограбен и заробен за пореден пат данакоплатецот.
Бугариja е дел от ЕУ и тоа е нашето место.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Азерски гас има, прашането е дека толкова години, никоj не беше решил да поврже системите на Бугариja со тези на Грциja,Турциja,Романиja и така натаму...
Иран, да ... рано или касно, ке се купува гас от нив ,ке се купува и гас от Ирак.
Нема срам овде, има една голема победа, за да не биде ограбен и заробен за пореден пат данакоплатецот.
Бугариja е дел от ЕУ и тоа е нашето место.
Азерскиот газ не е много. Цевката не е готова. Во иднина Бугариjа ке добива газ от неjа, ке се пов'рже со Грциjа. Но не можем да добием од там повеке од 25 % от потребите ни.
Романиjа нема што да ни даде.
Турциjа исто.
Од Иран кога? Во 2074 година?
Ирак не е фактор на пазарот на газ.
Секоj знае дека Jужен тек е от корист на Бугариjа во економски план.
За жал Бугариjа е пешка во глобалната геополитичка игра помегу Русиjа и САД и денеска америте преместиха таа пешка.
Утре е средбата за Jужен тек помегу ЕУ и Русиjа.
Да видим коj ход ке направи Москва!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Азерскиот газ не е много. Цевката не е готова. Во иднина Бугариjа ке добива газ от неjа, ке се пов'рже со Грциjа. Но не можем да добием од там повеке од 25 % от потребите ни.
Романиjа нема што да ни даде.
Турциjа исто.
Од Иран кога? Во 2074 година?
Ирак не е фактор на пазарот на газ.
Секоj знае дека Jужен тек е от корист на Бугариjа во економски план.
За жал Бугариjа е пешка во глобалната геополитичка игра помегу Русиjа и САД и денеска америте преместиха таа пешка.
Утре е средбата за Jужен тек помегу ЕУ и Русиjа.
Да видим коj ход ке направи Москва!
Сега стасахме до Азерскиот гас не е многу...па доволен е да захрани цела Бугариja ако е потребно. Да, кога нема изградена инфраструктура нема како да получи повеке от 25%. Сега нема како да получиме и 5%. Романиja има што да ни даде и тоа е поредниот мит. Турциja е конекторот ни ком гас от Ирак,а во иднина и от Иран.
Нас не ни интересира,коj е фактор,нас ни интересира,коj може да ни изпорача 1-2 милиарда кубни метри. Тоа е тоа.
Не амирака,а уште во понеделник ЕУ ни покажа дека изполнуваме руските интереси и започна процедура против нас. Американците беха само катализатора за да биде сопрен проектот за моментот.
Само да си припамтим,како таа влада даде право на комисарот по енергетика да преговара от името на Бугариja...зер некоj ги настапи или им даде многу пари за да продолжат проектот?!
Москва рано или касно ке седне на масата,а и со тоа си деjствие Бугариja заштити Украjна.

Малце повеке
http://rt.com/business/164588-brussels-bulgaria-halts-south-stream/

Този потек може да се сравни само со одбиването на Бугариja да допушти руските самолети до Србиja и поточно во Косово во време на Косовската криза.
 
Последно уредено:
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Бугариja заштити Украjна.
На мене ми е битна Бугариjа, не Украина и неjната улога во интересите на САД.
Пак ке ти река - Романиjа нема што да ни даде. Таа има петрол, но газ нема и за себе си.
Ирак исто. Малкото газ коj вероватно ке насочи кон експорт не е преку Турциjа, а преку LNG бродовите на Shell. Там ке се конкурира со големиот извезувач во регионот - Катар, но цените са далеко од тоа што можем да добием од Русиjа.
Битно е да ни ебат Америте (и нас, и ЕУ) - радост и гордост на обичниот бугарски либераст-демократ.
"Fuck the EU!" (Victoriа Nuland)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
На мене ми е битна Бугариjа, не Украина и неjната улога во интересите на САД.
Пак ке ти река - Романиjа нема што да ни даде. Таа има петрол, но газ нема и за себе си.
Ирак исто. Малкото газ коj вероватно ке насочи кон експорт не е преку Турциjа, а преку LNG бродовите на Shell. Там ке се конкурира со големиот извезувач во регионот - Катар, но цените са далеко од тоа што можем да добием од Русиjа.
Битно е да ни ебат Америте (и нас, и ЕУ) - радост и гордост на обичниот бугарски либераст-демократ.
"Fuck the EU!" (Victoriа Nuland)
И на мен Бугариja ми е побитна и затоа не сакам да задолжават државните фирми со цени,кои не са пазарни и во пати поголеми. Да не заборавам,дека во Украjна имаш един Пловдив бугари.
Романиja има и тоа се докажа со изтражуваниjaта во Црно море.
Бугариja има свои интереси и тиja не са дел от руските во моментот. Мене ми е помила Бугариja от Русиja.
Ако Русиja толкова многу држеше на нас, немаше да разпушти се преди 20 години,а и немаше да ни продава гасот си на едни от наjвисоките цени и во моментот.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
И на мен Бугариja ми е побитна и затоа не сакам да задолжават државните фирми со цени,кои не са пазарни и во пати поголеми. Да не заборавам,дека во Украjна имаш един Пловдив бугари.
Романиja има и тоа се докажа со изтражуваниjaта во Црно море.
Бугариja има свои интереси и тиja не са дел от руските во моментот. Мене ми е помила Бугариja от Русиja.
Ако Русиja толкова многу држеше на нас, немаше да разпушти се преди 20 години,а и немаше да ни продава гасот си на едни от наjвисоките цени и во моментот.
Па нека државните фирми добиjат пазарна цена.
Примерно пазарна цена од катарски LNG од Грциjа ;)
Сам збориш за некои изтражуваниjа на Романиjа во Црно море. Но не и зза добив, а камо ли за експорт. То и за бугарските територии на Црно море се збори за много газ - колкото са потребите на Бугариjа за 30 години. Но дали е реално, коjја е цената коjа ке барат концесионерите од бугарската држава, дали изобшто ке е изплатлив добивот од морето . . . .
Тоа за Русиjа и што е разпуштила преди 20 години не го разбрах, но не е и битно. Не сум бил некоj фен на Русиjа, но не мога да гледам спокоjно арогантността на САД и безсилието кое води до лицемерната политика на ЕУ.
Бугариja има свои интереси и тиja не са дел от американските во моментот. Мене ми е помила Бугариja от САД.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па нека државните фирми добиjат пазарна цена.
Примерно пазарна цена од катарски LNG од Грциjа ;)
Сам збориш за некои изтражуваниjа на Романиjа во Црно море. Но не и зза добив, а камо ли за експорт. То и за бугарските територии на Црно море се збори за много газ - колкото са потребите на Бугариjа за 30 години. Но дали е реално, коjја е цената коjа ке барат концесионерите од бугарската држава, дали изобшто ке е изплатлив добивот од морето . . . .
Тоа за Русиjа и што е разпуштила преди 20 години не го разбрах, но не е и битно. Не сум бил некоj фен на Русиjа, но не мога да гледам спокоjно арогантността на САД и безсилието кое води до лицемерната политика на ЕУ.
Бугариja има свои интереси и тиja не са дел от американските во моментот. Мене ми е помила Бугариja от САД.
Зборувам за пазарната цена прво на изградбата на гасоводот и второ на гасот.
Зашто сметаш дека само от Катар може да се увезува? :) Кога цената не ни отговара..нема да увезуваме от нив.Проблемот е едка сега нема отдругаде откаде,освен от Русиja и таа може да си држи цена и от 500 далари за 1000 кубни метри и ти или ке се согласиш или нема да имаш ништо. Вака ке си те цицат.
Да,заштото изтражувалиштата са от помалце от една година, а нашите сега започнуват.
Ти сакаш да ни кажеш,дека е можно рускиот гас да доjде на бугарската граница поевтин от нашето родно производство??? :) Ма молам ти се, во тоа нема да ти поверуват и малите деца. Ако Бугариja има капацитети да добива голем дел от гасот си,нема ништо подобро. 20 години никоj даже не сакаше да изтражува. Кога Русиja не изполни договорите си и запре гасот ком Украjна и со тоа запре и гасот ком Бугариja се виде што и како.
Бугариja е дел е от ЕУ и тоа е време да го сватиш. Интересите на БГ са интереси и на ЕУ и обратно.
Бугариja нема интерес да се зароби со 3-3,5 милиарди евра за да изгради нешто,што е 1-1,5 милиарда. Бугариja нема потреба да плака камата от 6-8%, кога 10 годишните обврзници са со камата около 3-4%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom