Бугарија призна вина за македонските Евреи

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Не ја намалуваме нашата одговорност за смртта на повеќе од 11.000 Евреи, депортирани од Тракија и од Македонија, изјавил Георги Прванов




Бугарија ја прифаќа одговорноста за погромот на Евреите од Македонија во 1943 година, кога во нацистичките концентрациони логори во смрт беа испратени повеќе од 11.000 луѓе.

Овој став го соопштил бугарскиот претседател Георги Прванов при неодамнешната посета на Израел, а го пренесе влијателниот израелски весник „Харец“. Прванов е прв бугарски државен функционер кој јавно ја признава вината на неговата земја за учество во систематското уништување на Евреите во Втората светска војна, организирано од нацистичкиот режим во Германија и од нејзините сојузници.

Кога оправдано се гордееме со тоа што сме го сториле за да ги спасиме Евреите, не забораваме дека во исто време во Бугарија постоел и антисемитски режим и не ја намалуваме нашата одговорност за судбината на повеќе од 11.000 Евреи што беа депортирани од Тракија и од Македонија во логорите на смртта - изјавил Парванов на средбата со израелскиот претседател Шимон Перес, при посетата на Израел од 24 до 27 март годинава.

Весникот „Харец“ наведува дека тие 11.000 Евреи биле жители на Тракија во Грција и на Македонија во Југославија, области припоени кон Бугарија во април 1941 година. Во текстот под наслов „Бугарија ја прифати вината за 11.000 жртви на холокаустот“ пишува дека нацистичка Германија му ги подарила овие територии на балканското царство како знак на благодарност за неговата соработка.

„Бугарската полиција, која дејствувала под нацистички наредби, ги уапсила Евреите во анектираните територии и ги депортирала во Треблинка во 1943 година. Во исто време, Бугарската црква и политичките лидери спасиле 48.000 Евреи што живееле во Бугарија, иако нацистите побарале и тие да бидат депортирани. Царот Борис Трети се согласил со барањата на нацистите, но бил изложен на притисок од јавните личности и не ги спровел.

По падот на комунистичкиот режим во 90-тите години на минатиот век, бугарските лидери што го посетиле Израел одбивале да ја преземат одговорноста на злосторствата. Парванов, член на Социјалистичката партија, е првиот што го стори тоа“, пишува „Харец“.

Виктор Мизрахи, поранешен претседател на Еврејската заедница во Македонија, вчера го поздрави прифаќањето на одговорноста од стана на бугарскиот претседател.

- За првпат бугарски државен функционер го признава тоа што го направиле бугарските фашистички сили. Тој докажува дека е модерен државник кој не се плаши да ја искаже историската вистина. Дали ова ќе значи дека Бугарија ќе оддаде почит пред скопскиот Монопол, каде што бил собирниот центар од кој биле транспортирани Евреите, или дека ќе биде повлечена одлуката на бугарскиот Врховен суд од 1996 година за рехабилитација на директните виновници за холокаустот - тогашниот бугарски премиер Богдан Филов, министерот за внатрешни работи Габровски и уште 40 други злосторници осудени во 1945 година - вели Мизрахи.

Тој верува дека сево ова ќе помогне во постапката во која Еврејската заедница од Македонија побарува од Бугарија околу 16,5 милиони долари отштета за имотот што бугарските фашисти го заплениле од Евреите.

Бранко Горгевски
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Сега Атињаните организираат конференција за “Холокаустот како локална историја’’... :)


5/16/08, Anna Sheftel <anna.sheftel@STX.OX.AC.UK> wrote:

Subject: H-Memory: Holocaust conference-Greece​
Date: Friday, May 16, 2008, 2:33 PM​

From: Giorgos AntoniouSubject: Holocaust conference-Greece​


Holocaust as Local History: Past and Present of a Complex Relation​

June 5 - 8, 2008​
University of Macedonia, Thessaloniki, Greece​
The conference seeks to examine one of the most crucial aspects of the Jewish Genocide, the way in which it was implemented in specific local contexts and ininteraction with local communities. The focus will not only be on the actualevents of the Genocide but also on its aftermath. The conference will takeplace in Thessaloniki, Greece, a city of great symbolic importance to Sephardic Jewry.



For full program and info visit: http:///www.yale.edu/macmillan/hsp/
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не ми се верува дека го признале и тоа. Јас мислев дека цел живот ќе се прават наудрени.

Добро е барем си признаа.....

П.С. Бројката е поголема, станува збор за 25 000 евреи.

А сега уште да ги признаат ѕверствата што ги направиле врз Македонците и ќе го сменам мислењето за нив.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Не ми се верува дека го признале и тоа. Јас мислев дека цел живот ќе се прават наудрени.

Добро е барем си признаа.....
Едно зборат, друго прават, и после трето зборат. Како со Македонците, така и со Евреите.

Евреите сега ја повикуваат Бугарија да престане да ја мати водата со тезата дека “спасила’’ Евреи, кога всушност испратила Евреи во концентрационите логори. А не ги испратиле сите заради политичко калкуланство на царот Борис.

Евреите од САД сега спремиле колоквиум насловен “Да се престане со 70-годишното историско мамење и неточности: Бугарската влада и нејзиниот третман врз Евреите за време на Холокаустот’’.


Seventy years since Bulgaria joined the Axis, the Jewish community calls for Bulgarian Holocaust truth

NEW YORK, NY (February 9, 2011) An address on the continued erroneous honesty of the Bulgarian government and its interaction with Jews during the era of the Holocaust, will take place on March 1, 2011 at 7pm, (exactly 70 years to-the-day, of the pact uniting Bulgaria with Germany as Axis partners, March 1, 1941). The program will be held at The Sephardic Temple (775 Branch Blvd. Cedarhurst, NY 11516), before an audience of community members, activists, scholars and Holocaust survivors. Media and members of the press are encouraged to participate in a pre-event press conference which will take place at 6pm. Svetlana Stoycheva-Etropolski, Charge d'affaires of the Bulgarian Consulate General in New York City is among the list of invitees.

On this day, a Special Report will be released to the public by Sephardic historian, author and independent scholar, Shelomo Alfassa, who has documented how during WWII, the Bulgarian government was complicit in the dispossession, torture and murder of thousands of Jews-and-how the Bulgarian government continues to whitewash this fact.


While it is frequently retold that the Bulgarian government elected not to deport some 50,000 Jews from Bulgaria to German death camps in Poland-what is generally not revealed, is that Bulgaria was directly complicit in the murder of some 13,000 other Jews from their lands of Bulgarian Thrace and Macedonia-mostly, Judeo-Spanish speaking Jews of Greek and Ottoman-Turkish descent.


Mr. Alfassa said, "The Bulgarian government continues to pompously promote the fact that they "saved" (did not deport) one group of Jews (50,000), while not disclosing the fact they indeed deported another group of Jews (13,000). The latter group was sent to their deaths at Treblinka, a subject which is historically well documented."


The March 1, 2011 event will launch a campaign, which will be subsequently followed by a Northeast Regional Colloquium, that will be convened to discuss remedies to the Republic of Bulgaria's continued historic whitewashing of their direct role in the murder of some 13,000 Jews. The colloquium, expected to be held in June 2011, will be entitled, "Ending 70 Years of Whitewashing and Inaccuracies: the Bulgarian Government and its Treatment of Jews During the Holocaust."


Marcia Haddad Ikonomopoulos, President of the Association of Friends of Greek Jewry said, "These 13,000 Jews, which have been too often overlooked by history, suffered horrible deaths with the direct participation and knowledge of the Bulgarian government in their alliance and volunteer partnership with the Nazis-it is time for Bulgaria to set the record straight."


This is a free program, sponsored by the International Committee for Bulgarian Holocaust-Era Truth, in cooporation with the Association of Friends of Greek Jewry, National Association of Jewish Child Holocaust Survivors, Kahal Kedosha Janina, The Sephardic Temple and the International Sephardic Leadership Council.


http://www.alfassa.com/bulgaria.html

 
Член од
29 август 2008
Мислења
149
Поени од реакции
5
Евреите сега ја повикуваат Бугарија да престане да ја мати водата со тезата дека “спасила’’ Евреи, кога всушност испратила Евреи во концентрационите логори. А не ги испратиле сите заради политичко калкуланство на царот Борис.

Евреите од Бугарија ја сакаат Бугарија:





Mr. Alfassa said, "The Bulgarian government continues to pompously promote the fact that they "saved" (did not deport) one group of Jews (50,000), while not disclosing the fact they indeed deported another group of Jews (13,000)."

Аха, па ако did not deport = "saved" (спасила, ама во наводници), зошто дебелиот од подолната слика се фрустрира толку за indeed deported ?

heli1.jpg
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тел Авив - тази признателност за нас е доволна.
 
H

HITCH

Гостин
Тел Авив - тази признателност за нас е доволна.
Да де, ги испотепавте, ги избркавте и после 70 години рековте извини.... Ништо нема да го промени фактот дека сте фашисти!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Да де, ги испотепавте, ги избркавте и после 70 години рековте извини.... Ништо нема да го промени фактот дека сте фашисти!
Никоj среде Тел Авив нема да направи споменик за благодарност на фашисти.
А американците беха комунисти? :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Американците не ги испотепаа Евреите!
Бугарите исто не изпотепаха евреите,а спротивното - спасиха 50 000!
Специално за тебе поздрав со писмо на Шимон Перес. Мислам нема потреба да ти кажувам коj е.

 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Дај не глумите барем на Македонски форум.

Овде сите ве знаат што луѓе сте.

Одете негде на кинески форум таму може некој ќе ви поверува.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Никоj среде Тел Авив нема да направи споменик за благодарност на фашисти.
А американците беха комунисти? :)
Израел го тргна меморијалниот споменик на Борис. :)

Џабе приказни кога се е снимено:

http://wn.com/Bulgarian_Jews

.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom