Бугарија испорача три услови на Македонија

Член од
17 август 2011
Мислења
5.869
Поени од реакции
8.958
Луѓето се плашат да гласаат. За едно државјанство, вие сакавте да линчувате учесник на Евровизија, што останува да гласа на бугарските избори за бугарски парламент...
Државава е практично распад, free for all, ако тука од 100 000 илјади бугари само 500 собрале храброст...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.232
Поени од реакции
1.550
Луѓето се плашат да гласаат. За едно државјанство, вие сакавте да линчувате учесник на Евровизија, што останува да гласа на бугарските избори за бугарски парламент...
Не се тука како сакаш да ти гласаат, пасошот го зимаат за да работат во ЕУ, а не да ти дремат овде.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
15 души во Тирана гласаа, зашто и таму имаше Бугари нели.
Кој блам и срам им се случува со ,,стратегијава". :pos: Буквално среден прст им е покажан насекаде од Македонците, па дури и во Пиринска Македонија.
Грција да не ја споменувам,таму ниту здружение имаат, нит бутур, ќутат како дунди во Софија по тоа прашање. Гревови испаднаа овие одродени Македонци од Софија, кои сакаат сите Македонци да ги претстават за Бугари, за да си го исперат предавството на претците, а и нивното.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.563
Поени од реакции
6.153
Луѓето се плашат да гласаат. За едно државјанство, вие сакавте да линчувате учесник на Евровизија, што останува да гласа на бугарските избори за бугарски парламент...
Живеете во заблуда и само се бламирате, никој што се декларира како Бугар во Македонија не е дискриминиран ниту некој ќе го линчува ако гласал на избори. Знам барем 3-4 фамилии во мојот мал град кој се декларираат како Бугари и никој нема никаков проблем, напротив дел се успешни во своите професии и имаат еден куп клиенти никој ниту ги бојкотира ниту пак ги навредува зошто имаат таква определба. Е сега вие сакате да верувате на пропагандни текстови како оној Струмичанецот што бил истепан поради лихварски долгови а во јавноста сака да се прикаже како невин човек што го тепале оти бил Бугар :tapp:

Реалноста е јасна дека 99.9% од оние што земале БГ пасош не се чуствуаат како Бугари и го земале чисто како причина да отидат во ЕУ, затоа е и тука блокадата на Бугарија кон Македонија. Ако Македонија влезе во ЕУ 99% од нив ќе го откажат тој пасош а вас тоа не ви одговара, ќе нема со што да правите пропаганда а криминалците и продавачи на пасош влезени во политиката како Каракачанов ќе ја изгубат златната кокошка која им носи убави пари.

Шо направи Краси? Улегна ли в парламента? :LOL:
Тнка е работата, нека моли бога да влезе во парламент и да има политичко влијание инаку не му бега кривично дело за пасошите или Руска шпионажа :)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
Краси е на граница, 3.6% гласови има засега од 72% преброени, а прагот за влез во Собранието е 4%. Најголемо изненадување е овој Трифунов, бивш пеач и шоумен, кој има засега 18.19%. Можда од Премиер бодигард/пожарникар ќе се префрлат на фолк/хип хоп пејач и забављач.
За овие и покрај тоа што сме надвор од ЕУ, сеуште сме Американци. Изгледа не сфатиле дека за да асимилираш некој треба да си супериорен. Никој не се качува од коњ на магаре. Живи смешки се, права орда.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.016
Поени од реакции
19.070
Краси е на граница, 3.6% гласови има засега од 72% преброени, а прагот за влез во Собранието е 4%. Најголемо изненадување е овој Трифунов, бивш пеач и шоумен, кој има засега 18.19%. Можда од Премиер бодигард/пожарникар ќе се префрлат на фолк/хип хоп пејач и забављач.
За овие и покрај тоа што сме надвор од ЕУ, сеуште сме Американци. Изгледа не сфатиле дека за да асимилираш некој треба да си супериорен. Никој не се качува од коњ на магаре. Живи смешки се, права орда.
Со вакви изборни резултати, ние не гледаме деблокирање на преговори уште долго. Бугарија ќе биде во континуирана предизборна кампања сега.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
157
Поени од реакции
85
Борисов иако победи, прво што предложи е експертска влада и демек мило му е што повеќе партии се во парламентот, немало веќе да одлучува сам... Ми се чини дека и него полека го пуштаат низ вода. Ништо чудно да направат влада Слави Трифунов, БСП и да земат други што им фалат до пола. Така беше во ЦГ, кога се обедини целата опозиција, така беше и во МК 2017, па ништо чудно да се направи слично и во Бугарија.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
659
Поени од реакции
2.306
Со вакви изборни резултати, ние не гледаме деблокирање на преговори уште долго. Бугарија ќе биде во континуирана предизборна кампања сега.
бугарија нека продолжи да уценува, единствена разврска на ова нема да биде Зајко да им потпише се, пошто знаеме дека човекот е склон на потпишување. И јазик и Гоце и се би им потпишал и дал на бугарите. Таков е човекот, нема муда, само тој може да му даде газ на некој ко бугарите.
Единствената разврска на ова ќе биде пад на власта во Македонија, ако бугарија продолжи да уценува и само ако Зајакот се обиде да потпиши било што, тука ќе биде колуминацијата и падот на оваа "ЕУ" влада.

Не е за потценување гневот кај Македонскиот народ. Сите памтиме како заврши јакиот и афторитетен Никола.
Впрочем од групата западно балкански народи само Македонците имаат таков темперамент и склоност кон протести. Во Србија семоќнион лидер може да ги гази Србите и никој нема да се крени на протест. Барем не така масовно како тие што се случија во Скопје. Тоа беа најголемите протести долго време во регионот.
Не мора да барам снимки, сите ги памтиме колоните од мостот Гоце Делчев, преку Влада и нагоре.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.016
Поени од реакции
19.070
бугарија нека продолжи да уценува, единствена разврска на ова нема да биде Зајко да им потпише се, пошто знаеме дека човекот е склон на потпишување. И јазик и Гоце и се би им потпишал и дал на бугарите. Таков е човекот, нема муда, само тој може да му даде газ на некој ко бугарите.
Единствената разврска на ова ќе биде пад на власта во Македонија, ако бугарија продолжи да уценува и само ако Зајакот се обиде да потпиши било што, тука ќе биде колуминацијата и падот на оваа "ЕУ" влада.

Не е за потценување гневот кај Македонскиот народ. Сите памтиме како заврши јакиот и афторитетен Никола.
Впрочем од групата западно балкански народи само Македонците имаат таков темперамент и склоност кон протести. Во Србија семоќнион лидер може да ги гази Србите и никој нема да се крени на протест. Барем не така масовно како тие што се случија во Скопје. Тоа беа најголемите протести долго време во регионот.
Не мора да барам снимки, сите ги памтиме колоните од мостот Гоце Делчев, преку Влада и нагоре.
Заев најдобро од сите знае како заврши Никола. И баш од таму знае дека македонскиот народ и неговиот гнев не се ни за на кур ставање, не па за нешто поозбилно. :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
Малку што зависи од Бугарија при одлуките на ЕУ. Бугарија во ЕУ е само спотер, така што ако се одлучи во Париз, Берлин и Брисел да се отворат преговори, така и ќе биде. А тоа зависи и од претстојните избори во Германија. Ако ЦДУ/ЦСУ дополнително протоне ќе биде полесно.

бугарија нека продолжи да уценува, единствена разврска на ова нема да биде Зајко да им потпише се, пошто знаеме дека човекот е склон на потпишување. И јазик и Гоце и се би им потпишал и дал на бугарите. Таков е човекот, нема муда, само тој може да му даде газ на некој ко бугарите.
Единствената разврска на ова ќе биде пад на власта во Македонија, ако бугарија продолжи да уценува и само ако Зајакот се обиде да потпиши било што, тука ќе биде колуминацијата и падот на оваа "ЕУ" влада.

Не е за потценување гневот кај Македонскиот народ. Сите памтиме како заврши јакиот и афторитетен Никола.
Впрочем од групата западно балкански народи само Македонците имаат таков темперамент и склоност кон протести. Во Србија семоќнион лидер може да ги гази Србите и никој нема да се крени на протест. Барем не така масовно како тие што се случија во Скопје. Тоа беа најголемите протести долго време во регионот.
Не мора да барам снимки, сите ги памтиме колоните од мостот Гоце Делчев, преку Влада и нагоре.
Ама како ова сега нели Србите беа небески народ? Нели најјаки и најбунтовни се? :cautious:
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
659
Поени од реакции
2.306
Јас никогаш не сум го кажал тоа.
Реално единствен земја за почит по протестни прашања и искажување револт на полуострвов е само Грција. Кога почна кризата 2008ма, јас бев средно школо негде 1ва година, таткото на мојот најдобар другар работеше Атина тоа време. Кога ќе се вратеше од Атина за какви се настани ни раскажуваше со оглед на тоа дека баш тој период работата згусна многу. Во еден случај едно 5 мажи влегле во Парламентот (не ми текнува како го викаат на грчки) и вели го вади пратеникот сосе костум сосе актовка и надвор толпата на плоштадот го чека со отворен контињер и директ во него. Какво заслужено понижување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom