Бугарија испорача три услови на Македонија

Член од
28 март 2006
Мислења
16.868
Поени од реакции
10.246
Не е тоа муабетот, тоа е факт дека биле топовско месо, муабетот е што кога се работи за Србија, особено периодот од 1912 до 1941, имаме селективно памтење. И тогаш имало востанија и тогаш имало огромен број на жртви, само никој не збори за тоа, и ја го наоѓам тоа доста сипмтоматично.
не знам зашто тогаш србите или селективното памтење би биле муабетот. Факт е дека во твојот пример Македонецот загинал како Македонец, факт е дека и во тој систем на почетоците загинале многу македонци. Но, едноставно темава не е тоа, темава е за условувањата на Бугарија како и најголемите проблеми кои моментално ги имаме со нив и грците, посебно уцени во однос на зачленување во одредени структури. И тоа не е само моментално
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.378
Поени од реакции
12.538
не знам зашто тогаш србите или селективното памтење би биле муабетот. Факт е дека во твојот пример Македонецот загинал како Македонец, факт е дека и во тој систем на почетоците загинале многу македонци. Но, едноставно темава не е тоа, темава е за условувањата на Бугарија како и најголемите проблеми кои моментално ги имаме со нив и грците, посебно уцени во однос на зачленување во одредени структури. И тоа не е само моментално
Да, најбитно е дека загинал како Македонец, ич не е битно што загинал за Србославија и слободна Војводина.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.981
Поени од реакции
5.721
Се што е погрешно со главата на "македонскиот народ".
Што е погрешно со "македонскиот народ"?

Мене ми се чини дека релативизираш некои фашизоидни ставови од исток.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.868
Поени од реакции
10.246
Да, најбитно е дека загинал како Македонец, ич не е битно што загинал за Србославија и слободна Војводина.
И бугарите што пишуваат овде, премногу се опседнати со тие теми за србите па уште тврдат дека ние сме биле творба на србокомунистите. Веројатно има теми за србите и нивните злодела овде, од Бабунски и српската жандармерија до Милошевиќ и Шешељ. Доколку беа членка на ЕУ, веројатно и со нив ќе имавме проблем околу Стара србија и дел од историјата. Но во моментов немаме, темата не е за Југославија ниту за Србија. Сепак во таа србославија како што ја нарекуваш, јас учев дека Гоце и илјадници дејци како и обични граѓани биле Македонци, а не бугари. Така да, не знам која е поентата на ова што го пишуваш.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
И после толкова многу години, гробот и споменикот на Каварналиев e на пат да се обноват во близина на Доjран

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.193
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.339
Неколку слики од денешниот протест.VMRO.jpg

VMRO1.jpgVMRO2.jpg


VMRO3.jpg


VMRO4.jpg
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.193
Не требале да го мешаат ЕУ од мој аспект. Ама...они си знаат. Јас не сум за членство во ЕУ. Но може тоа им се продава и некако дискурсот е наметнат од СДСМ кој е повеќе за ЕУ. Мислам дека не требале да наседнат на таа работа. Ама тоа е само мал сегмент од целиот протест. Јас не бев на протестот иако го подржувам. Не одам поради коронарна и време немав денес.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.868
Поени од реакции
3.286
Темава е во форум - Регионална Политика. По која логика незнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom