Бугарија испорача три услови на Македонија

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Ама диктаторски режим мислам дека е и режимот што САД (Вашингтон) го инсталира кон „непослушните“ држави, режимот мислам дека е диктаторски и во Ватикан, мислам дека е и во Израел кон палестинците... Ќе ги осуди ли некој? Не дека го сакам или бранам комунизмот, но не се решава ништо со осудување. Не значи дека ако државата го осуди режимот ќе стане веднаш држава „на место“. Не е потребно, не е задолжително.
И јас сум многу повеќе шокиран од невоспитаноста на Ванхојте... И? „Шо праиме сеа?“ Или... тој смее да каже, а јас (ние) не смееме. ??
И каква е нивната идеологиja?
Напртоив ,решава се нешто многу,многу битно - обштеството се согласува,дека таков режим не може да биде модел за иднината и са извршувани во тоа време кривични дела, кои се осудуват.
Па биди шокиран,тоа е твое право, но ти не си експертот и надали твоjата шокираност на некого или некоja институциja значи нешто.
Все пак треба да се има во предвид местото, кое заемаше.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И каква е нивната идеологиja?
Напртоив ,решава се нешто многу,многу битно - обштеството се согласува,дека таков режим не може да биде модел за иднината и са извршувани во тоа време кривични дела, кои се осудуват.
Па биди шокиран,тоа е твое право, но ти не си експертот и надали твоjата шокираност на некого или некоja институциja значи нешто.
Все пак треба да се има во предвид местото, кое заемаше.
Па не е ниту тој експерт. Колку тој... уште повеќе јас. Сигурно е дека не е попаметен од мене. Не сум јас од лижачите на кои им е „закон“ она што го рекол некој само затоа што е од запад. Јас ТВРДАМ дека Ванхојт е крајно невоспитан кога се меша во работата на наши судски институции. Дури и пропагира кршење на законите и уставот од страна на нашите институции.
Секако дека секој недемократски режим е за осуда, но тоа не мора да се случи со закон.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Па не е ниту тој експерт. Колку тој... уште повеќе јас. Сигурно е дека не е попаметен од мене. Не сум јас од лижачите на кои им е „закон“ она што го рекол некој само затоа што е од запад. Јас ТВРДАМ дека Ванхојт е крајно невоспитан кога се меша во работата на наши судски институции. Дури и пропагира кршење на законите и уставот од страна на нашите институции.
Секако дека секој недемократски режим е за осуда, но тоа не мора да се случи со закон.
Кога почнеш да работиш за ЕУ во туги држави и да даваш оценки за нив, тогава можеш да зборуваш за тоа.
Да видиме профилот на човекот за да разбереме до каква степен е експерт,а ?
https://www.linkedin.com/in/petervanhoutte?authType=NAME_SEARCH&authToken=b4td&locale=en_US&trk=tyah&trkInfo=clickedVertical:mynetwork,clickedEntityId:15215527,authType:NAME_SEARCH,idx:1-1-1,tarId:1459163253517,tas:Peter Vanhoutte

Значи, ако Ванхоjт кажал своето мнение, за тебе тоа е невоспитано?! Хм...разбирам, не оди както ти се бендисва на тебе.
Не разбрав, каде зборуваме за осуда со закон? Да сум кажал вакво нешто сега?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ванхојт кажа дека уставниот суд не смееше да донесе одлука каква што донесе. КРАЈ. Ова е знак за ДИЛЕТАНТ. Тенденциозна одлука. Ти по ова цени му го умот негов.
Осуда со закон мислев, да го осудиме комунизмот официјално.
Еве вака... кога Бугарија ќе го осуди јавно бомбардирањето на Србија и кога ќе побара пред Хашкиот суд да одговараат оние кои напаѓаа цивилни цели во Србија, како на пример во Ниш, или српската телевизија... е тогаш ќе признам дека Бугарија е демократска држава со непристрасен поглед. Инаку... е само дел од сите нас кои им ги лижеме задниците на големите и ги поддржуваме кога вршат убиства на цивили (а и други „легитимни“ цели) само за лична корист и интерес.
Голем цивилизациски напредок... осуда на комунизмот.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Ванхојт кажа дека уставниот суд не смееше да донесе одлука каква што донесе. КРАЈ. Ова е знак за ДИЛЕТАНТ. Тенденциозна одлука. Ти по ова цени му го умот негов.
Осуда со закон мислев, да го осудиме комунизмот официјално.
Еве вака... кога Бугарија ќе го осуди јавно бомбардирањето на Србија и кога ќе побара пред Хашкиот суд да одговараат оние кои напаѓаа цивилни цели во Србија, како на пример во Ниш, или српската телевизија... е тогаш ќе признам дека Бугарија е демократска држава со непристрасен поглед. Инаку... е само дел од сите нас кои им ги лижеме задниците на големите и ги поддржуваме кога вршат убиства на цивили (а и други „легитимни“ цели) само за лична корист и интерес.
Голем цивилизациски напредок... осуда на комунизмот.
А што правиме, кога уставниот суд прокара нишката за помилване на престапници?
Ако сакате со закон го осудете...ваша работа е тоа како.
Има си мегународен суд, коj e извршил престапление против човешството да си отоговара. Тоа што требаше Бугариja го е осудила преди доста, доста време.
Да, огромен цивилизациски напредок е осудата на комунизмот и на фашизмот. Ако тоа не е разбрано, жалам.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.609
Поени од реакции
23.832
Ванхојт кажа дека уставниот суд не смееше да донесе одлука каква што донесе. КРАЈ. Ова е знак за ДИЛЕТАНТ. Тенденциозна одлука. Ти по ова цени му го умот негов.
Осуда со закон мислев, да го осудиме комунизмот официјално.
Еве вака... кога Бугарија ќе го осуди јавно бомбардирањето на Србија и кога ќе побара пред Хашкиот суд да одговараат оние кои напаѓаа цивилни цели во Србија, како на пример во Ниш, или српската телевизија... е тогаш ќе признам дека Бугарија е демократска држава со непристрасен поглед. Инаку... е само дел од сите нас кои им ги лижеме задниците на големите и ги поддржуваме кога вршат убиства на цивили (а и други „легитимни“ цели) само за лична корист и интерес.
Голем цивилизациски напредок... осуда на комунизмот.
А кој кур е уставниот суд во Македонија. Еби ветер институција.

Зошто го критикувал уставниот суд што решава во рекордно време за поднесок од анонимен адвокат за амнестија на изборен криминал во момент кога владини функционери се гонат за изборен криминал. :icon_mrgr:
Големиот углед на уставниот суд. Поголем углед има Вера курвата од село Житоше него ли уставниот суд.

Многу сте ми смешни кога правите муабет како да се работи за некои независни, угледни којзнае какви институции па шокирани оти угледот им бил повреден. :ROFLMAO:
Тргни ја фолијата од глава, си отидоа марсовците.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Во писмо до македонскиот колега Попоски, шефот на бугарската дипломатија Младенов набројува што треба Скопје да стори за да добие поддршка од Софија

Шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов во писмо до својот македонски колега Никола Попоски ги наброи трите услови кои официјално Скопје ќе треба да ги исполни за да ја добие поддршката на Софија за евроинтеграцискиот процес.

Младенов бара од македонското раководство да потпише Договор за добрососедски односи и соработка кој ќе се базира врз договорената Декларација од 1999 година.

„На второ место треба да биде изградбата на неопходната инфраструктура за засилена соработка при што треба да се создадат работни групи за подобрување на меѓусебните односи во клучните области. И трето, Бугарија предлага создавање на Совет на високо ниво на кој ќе се одржуваат годишни заеднички владини седници“, се наведува во писмото кое го лиферуваше бугарското МНР.

Младенов наведува дека доколку се исполнат овие услови, ќе се обезбеди поддршката на Бугарија за интеграцијата на Македонија во ЕУ. Бугарскиот министер во писмото дава куса хронологија на бугарско-македонските односи од независноста наваму, и притоа потенцира дека Софија секогаш и давала поддршка на Македонија во клучните моменти, без разлика дали станувало збор за периодот на ембаргото врз соседна Југославија, косовската криза или граѓанскиот конфликт од 2001 година.

Но, забележува Младенов, и покрај тоа односите меѓу двете држави во последните пет години не се на нивото на кое треба да бидат. Тој вели дека е вознемирен поради постојаното засилување на анти-бугарската активност и реторика во Македонија, а како пример ги наведува „сигналите за дискриминација на граѓаните кои си ја задржале бугарската самосвест“, како и фактот што „обидите на бугарската страна да си го чествува богатото културно-историско наследство не наоѓа на поддршка во Скопје“. (Дојче веле)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=55705EAA42D27244A4C53AD22ABABAD9
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/11/28/1957480_mladenov_kum_makedonskiia_si_kolega_zachestiavat/

Крајно време е да се вратат добрососедските односи меѓу овие две земји.
После 5 години от отварането на тази тема, сме ком финализиране на подпишуването на договорот.

Владата го прифати текстот на договорот за добрососедство со Бугарија
https://www.mkd.mk/makedonija/politika/vladata-go-prifati-tekstot-na-dogovorot-za-dobrososedstvo-so-bugarija
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.371
Поени од реакции
5.038
Што се Бугарите … тие се народ кој говори на грозен Македонски дијалект и скоро во секој збор ја користи буквата ' (') која што воопшто не се користи и ја нема во Македонскиот и во Српско-Хрватскиот јазик, потоа Бугарите се народ кој пишува на Руски тип кирилица т.е. на Руско кирилично писмо со оние карактеристични букви ј (ј) ја (ја) Ју (ју) шт (шт/шч) и др. иако се прават кобајаги дека се про-западен народ и исто така се народ кој има 99,9% ист/сличен фолклор и култура како Македонците !
Името на Бугарија Болгарија Булгарија Балгарија Б'лгарија е всушност В'лгарија / Волгарија (по реката Волга во Русија) од каде и најверојатно се доселени овде на Балканот !
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
748
Што се Бугарите … тие се народ кој говори на грозен Македонски дијалект и скоро во секој збор ја користи буквата ' (') која што воопшто не се користи и ја нема во Македонскиот и во Српско-Хрватскиот јазик, потоа Бугарите се народ кој пишува на Руски тип кирилица т.е. на Руско кирилично писмо со оние карактеристични букви ј (ј) ја (ја) Ју (ју) шт (шт/шч) и др. иако се прават кобајаги дека се про-западен народ и исто така се народ кој има 99,9% ист/сличен фолклор и култура како Македонците !
Името на Бугарија Болгарија Булгарија Балгарија Б'лгарија е всушност В'лгарија / Волгарија (по реката Волга во Русија) од каде и најверојатно се доселени овде на Балканот !
Според википедија Бугарите биле туркофонски племиња

The Bulgars (also Bulghars, Bulgari, Bolgars, Bolghars, Bolgari,[1] pre-Bulgarians, Proto-Bulgarians[2]) were Turkic semi-nomadic warrior tribes that flourished in the Pontic-Caspian steppe and the Volga region during the 7th century.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bulgars

Не биле Словени. Не зборувале Словенски.

се селат на југ војуваат со Византиската Македонска Династија.
Василиј Втори наречен Бугароубиец. Самуил на страна на Бугарите против Византиската Македонска Династија.
https://en.wikipedia.org/wiki/Basil_II

од Византија ја добиаат Христијанската вера а од локалните Словени Јазикот и писмото.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.977
Поени од реакции
10.615
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.139
Поени од реакции
9.907
Што е све праено овде, ние имаме многу вакви услови ама ете, имаат поддршка па тоа ти е
https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/бугарија-да-се-извини-за-масакрот-во-ва/
Бугарија да се извини за масакрот во Ваташа
Jas mislam deka nie ke im se izvinime što celo vreme nepravedno sme gi obvinuvale......


Kako sto ke im se izvinime na albancite za ,,genocidot,, i toa so deklaracija vo parlamentot
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Што е све праено овде, ние имаме многу вакви услови ама ете, имаат поддршка па тоа ти е
https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/бугарија-да-се-извини-за-масакрот-во-ва/
Бугарија да се извини за масакрот во Ваташа
Само да прашам, дали тоа не е 56-ти Велешки полк со командвуване на човек от Крива Паланка? Дали македонецот Лубен Апостолов от Крива Паланка издал надредбата за нивното срелане?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.519
Поени од реакции
12.859
Што е све праено овде, ние имаме многу вакви услови ама ете, имаат поддршка па тоа ти е
https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/бугарија-да-се-извини-за-масакрот-во-ва/
Бугарија да се извини за масакрот во Ваташа
2 ра светска војна - во борбите со фашистичкиот бугарски окупатор погинати околу 300 македонски партизани, на сремски фронт погинати околу 10.000 македонски партизани. Сеа напрај си математика кој на кого треба да му се извини.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.977
Поени од реакции
10.615
2 ра светска војна - во борбите со фашистичкиот бугарски окупатор погинати околу 300 македонски партизани, на сремски фронт погинати околу 10.000 македонски партизани. Сеа напрај си математика кој на кого треба да му се извини.
Извини. Овие барем се бореле и загинале како Македонци. Бројот на Македонци загинати под туѓо знаме за кои се знае само приближна бројка, е далеку поголем. Во 1 св војна се проценува бројка од околу 200.000 Македонци учесници во туѓи армии (грчка, српска или бугарска). Од сиве овие соседни војски, проценка на загинати војници и цивили (конкретна бројка нема, сигурно знаеш и зошто) е околу 50.000.
Бројот на Македонски ополченци за борбите во Едрене бил околу 15.000.
Па да удриме една математика, сосе османлискиот период, балканските војни и 2 св војна, колку се загинати Македонци војници и цивили, под туѓа националност.
Имаш цела тема за тоа
https://forum.kajgana.com/threads/Регрутацијата-на-Македонците-во-Балканските-војни.37802/
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.519
Поени од реакции
12.859
Извини. Овие барем се бореле и загинале како Македонци. Бројот на Македонци загинати под туѓо знаме за кои се знае само приближна бројка, е далеку поголем. Во 1 св војна се проценува бројка од околу 200.000 Македонци учесници во туѓи армии (грчка, српска или бугарска). Од сиве овие соседни војски, проценка на загинати војници и цивили (конкретна бројка нема, сигурно знаеш и зошто) е околу 50.000.
Бројот на Македонски ополченци за борбите во Едрене бил околу 15.000.
Па да удриме една математика, сосе османлискиот период, балканските војни и 2 св војна, колку се загинати Македонци војници и цивили, под туѓа националност.
Имаш цела тема за тоа
https://forum.kajgana.com/threads/Регрутацијата-на-Македонците-во-Балканските-војни.37802/
Не е тоа муабетот, тоа е факт дека биле топовско месо, муабетот е што кога се работи за Србија, особено периодот од 1912 до 1941, имаме селективно памтење. И тогаш имало востанија и тогаш имало огромен број на жртви, само никој не збори за тоа, и ја го наоѓам тоа доста сипмтоматично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom