Бугарија испорача три услови на Македонија

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.189
Сонце мое :), што да признаваме бре пиуенце.
Тоа стана како полициски распит ќе признаш ли нема ли да признаш.
Ти не разбираш основното во мојата теза.
Нема потреба ништо да признавате ниту ние да признаваме единственото што треба да стане е официјалните кругови на историската наука во Македонија и релевантните такви во Бугарија да се соберат да покажат сите историски докази за своите тези.
Таа историјата кога не е пречутена през политиката е таква каква што е.
Тоа е.
А немаше да пишем повеке.:D
Па ти бе мојто момче каза македонизма тва онова појавил се незам кво си, за туј те питам теб кога са се појавили (одново)Македоците, ако не штеш да одговарјаш добре жив и здрав.
Ако мен питаш(а не ме)историјата подобре да не се разправја на државно ниво и добре ште б*де. Нјама как Божо Димитров и нјакакав негов македонски еквивалент(не се сештам за такав)де се разберјат.
Правиш се глуп со сила,за да не отговараш на прашаниja....
Одоварам просто со неколку збора а ти за истото препрашуваш.
Значи прво беше тезата,дека немало македонски jaзик. Видовме дека лажеш, сега скокна на другата теза - согласно Уставот.
Зашто согласно уставот? - Заштото Бугариja отказва друга формула. Както гледаме и бугарскиот jaзик и македонскиот jaзик се третират по един и ист начин.
согласно Уставот на Република Бугариjа
и македонски jазик, согласно Уставот на Република Македониjа,
Што значи ова согласно уставот, зошто е, и дали со други држави подпишува Бугарија договори на јазик соглано.
Ха ха ха :D :D :D
Не знам како да го коментирам. Благодарам ти,ако сметаш,дека имам таква мок и влиjaние.
Jaс например имам информации дека е от източна Македониja,а веке и самиот не е мегу живите.
Имаш информации:unsure:.
Дали вие сте наследници на истите тези? Дали вие осудивте деjaнието на комунистичкиот режим во СФРJ ?
Дали сте вие наследници на истите тези комунисти кои што ги затвораа Македонците во тој период и дали го осудивте тоа деание?[DOUBLEPOST=1446202466][/DOUBLEPOST]
Относно македонските воeводи - да ни кажеш, кои гробови на македонски воеводи са били на мета на взривове во Бугариja?
Осквернавен гробот на Вапцаров во Бугарија
http://www.maticanaiselenici.com/old/?page=read_news&id=12772
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
51
Осквернавен гробот на Вапцаров во Бугарија
http://www.maticanaiselenici.com/old/?page=read_news&id=12772


Нема нормален Бугарин кој не би осудил такво дело.
Тоа е криминал во него нема ништо политичко.
Додека во милата ти просперитетна татковина работите стануваат на друг начин.

Знаеш што е да бараш под волот теле. Е тоа го правиш ти.[DOUBLEPOST=1446212162][/DOUBLEPOST]Дали сте вие наследници на истите тези комунисти кои што ги затвораа Македонците во тој период и дали го осудивте тоа деание?

Чекај, чекај мало ајде немој така за сите!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Одоварам просто со неколку збора а ти за истото препрашуваш.
Ти изобшто не отговараш.

Имаш информации:unsure:.
И като имам информации сум го нарачал? Тоа е твоjaта логика?
Дали сте вие наследници на истите тези комунисти кои што ги затвораа Македонците во тој период и дали го осудивте тоа деание?[DOUBLEPOST=1446202466][/DOUBLEPOST]
Осквернавен гробот на Вапцаров во Бугарија
http://www.maticanaiselenici.com/old/?page=read_news&id=12772
Бугариja осуди комунистичкиот режим и беше провозгласен за кривично дело. Такво нешто не сум видел уште во РМ, наспроти,се уште по главните улици во македонските градови може да се видат улици -маршал Тито и плеада комунистички деjци.
Извини, можеш да повториш прашането што ти поставив и да видим што ти "отговори"?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.189
Ти изобшто не отговараш.
Трол, ти не заслужуваш да ти препостирам а камоли да ти пре-одговорам.
И като имам информации сум го нарачал? Тоа е твоjaта логика?
Ти си знаеш.
Бугариja осуди комунистичкиот режим и беше провозгласен за кривично дело. Такво нешто не сум видел уште во РМ, наспроти,се уште по главните улици во македонските градови може да се видат улици -маршал Тито и плеада комунистички деjци.
Бутафонија.
:pos: Добро е што немаме имиња на градови во чест на комунисти.
Замисли имате градови со имиња на комунисти и кутриот ти пишуваш "имате улици во чест на комунисти", ако не беше смешен ќе беше трагичен.
Извини, можеш да повториш прашането што ти поставив и да видим што ти "отговори"?
Не, повеќе не ми се замара, ти одговарав човечки, а ти се правиш чукнат и препрашуваш за 100ти пат.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Трол, ти не заслужуваш да ти препостирам а камоли да ти пре-одговорам.
Значи като немаш што да кажеш, почнуваш со навредите... добро, тераj вака. Нема да паднам на тоа ниво.
Ти си знаеш.
А ти обвинуваш за нешто што немаш ни коказ ни ништо.

Бутафонија.
:pos: Добро е што немаме имиња на градови во чест на комунисти.
Замисли имате градови со имиња на комунисти и кутриот ти пишуваш "имате улици во чест на комунисти", ако не беше смешен ќе беше трагичен.

Не, повеќе не ми се замара, ти одговарав човечки, а ти се правиш чукнат и препрашуваш за 100ти пат.
Осудивте комунизма? Да ти припамтам преди Титов-Велес?
Па нормално да прашам кога не сакаш да отговориш на незгодни прашаниja.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
То е jaсно,дека ништо ново, интересно е дека си дозволува да го прави от Софиja.
Софија и Атина веќе долги години се во антимакедонска коалиција. Секогаш Грчките и Бугарски европратеници плукаат највеќе по Македонија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Уште един сериозен скандал се заформа. Този пат за романите на Димитар Талев от Прилеп - "Преспанските камбани" и "Железниот светилник", кои са били преведувани ,рецензирани и скратени без дозвола на роднините му, кои имат се уште авторските парва.

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2016/03/26/makedonci-si-prisvoiha-jelezniiat-svetilnik.297392
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
51
Овоj комплекс за малоценност ке ги доврши бракjата .:)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
[quote="fmi, post: 7469299, member: 5153"Осудивте комунизма? Да ти припамтам преди Титов-Велес?
Па нормално да прашам кога не сакаш да отговориш на незгодни прашаниja.[/quote]
А зошто да го осудиме комунизмот? Кој тоа го бара? Ти? Кој си ти да бараш да го осудиме (законски) комунизмот? Ајде ти осуди ја Бугарија... генерално. Како недемократска држава кон малцинствата. Прво тоа направете го.. па да зборуваме понатаму.
Патем.. што е со Станке Димитров, Благоевград... итн итн...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
А зошто да го осудиме комунизмот? Кој тоа го бара? Ти? Кој си ти да бараш да го осудиме (законски) комунизмот? Ајде ти осуди ја Бугарија... генерално. Како недемократска држава кон малцинствата. Прво тоа направете го.. па да зборуваме понатаму.
Патем.. што е со Станке Димитров, Благоевград... итн итн...
Като секи диктаторски режим, както беше осуден фашизмот,така треба да биде осуден и комунизмот и тоа е направено от многу држави. Дали некоj во РМ зборува за жртвите на комунизмот или сакаш да ни кажеш,дека немаше жртви, затвореници, тортура врз луге?
Да не зборуваме дека каj вас не беше и комунизам,а титовизам или jгословизам (както сакаш ти му викаj).
Видливо, не Бугариja се разпадаше от малцинствените си проблеми,а уште повеке да оди до грагански воjни. Тоа ви се деси на државите во Западните Балкани предимно.
Или треба да ти припамтам само преди неколко дена што ви кажа Ванхауте: :"Шокиран сум от Македониja!"
Дури нешто многу повеке..оди се до линиja да се става знак прашалник не на Бугариja (коja ти сакаш да ja представиш како таква) за недемократско однесуване,а на РМ.

http://www.dw.com/bg/шокиран-с'м-от-македонија/a-19141464

http://www.dw.com/mk/ванхауте-промена-на-режимот-преку-избори-повеќе-не-е-опција/a-19136015
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ама диктаторски режим мислам дека е и режимот што САД (Вашингтон) го инсталира кон „непослушните“ држави, режимот мислам дека е диктаторски и во Ватикан, мислам дека е и во Израел кон палестинците... Ќе ги осуди ли некој? Не дека го сакам или бранам комунизмот, но не се решава ништо со осудување. Не значи дека ако државата го осуди режимот ќе стане веднаш држава „на место“. Не е потребно, не е задолжително.
И јас сум многу повеќе шокиран од невоспитаноста на Ванхојте... И? „Шо праиме сеа?“ Или... тој смее да каже, а јас (ние) не смееме. ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom