Бугарите протестираат против EVN, што прави Македончето?

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нема шанси луѓето да се соберат сами. Сигурно партиски се организирани. Немате контрапротести сеуште?
Бугарското обштество не е партизирано и един партиски протест да е во пати помал от един грагански.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Секоја чест!
Алал да им е н а Бугарите!
Гледав пред малку на bTV вестите. И масовност, и барања... и начин на кој го прават тоа.
Нема партии, нема пиздарии.
Секоја чест!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Народот го гледам али ме интересира организираноста, организаторите и поддршката. Може ли Фми, Пирин или друг формуџија од Бугарија накратко ако не му е тешко да пише кој ги организира и кој главно ги поддржува протестите? Партии, здруженија, анархисти, синдикалци...?
Протестите са на териториjaта почти на целата држава во големите градови, организираност-тежко да се каже,но тоа е грагански протест. Подржка-може би сите грагани са незадоволени от трите фирми,кои реално са монопол.
--- надополнето: 17 февруари 2013 во 19:43 ---
Овде има видео запис во траење од 10 минути:
http://btvnews.bg/bulgaria/palezh-na-monopolite-v-24-grada-na-stranata.html

Ми остави впечаток што Председателот на Бугарија побарал оставка на председателот од нивната регулаторна
Споредете го тоа се судбината на нашиот лепотан од регулаторна
Председателот на регулаторна си замина пред 4-5 дни по баране на оставка,доjде една жена и сега и таа си оди.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Владата на ГЕРБ ке прави обиди да смири емоциите со популистки ходови. Таа вечер се заговори дека регулаторната (коjа моментно нема председател) ке вземе решение за одземање на лиценцата на CEZ (за другите две компании се уште не се збори).
Денеска сите на протестите коментираха дека Борисов намерно доjде во Македониjа во овоj момент, за да се скрие од народната "љубов".
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Шегата настрана но ситуацијата со цената на струјата е навистина сериозно. ќе ви дадам пример со мојата сметка за струја. декември кога беше студено сметката ми за струја беше 170лв. јануари кој беше значително топол платих 270??? И тоа не е само кај мене туку во цела Бугарија. Високите Јануарските сметки правокираха протестите.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Пријатели, јас одамна зборувам дека, за разлика од Бугарите, Грците, Албанците, Србите, ние, за овие 20 години независност, некако не успеавме да развиеме чувство на државотворност. Не можеме да се организираме за ништо. Живееме најлошо на цел Балкан, ама ич кур не не боли, ние сме божја нација, другите се за никаде, а како излегува, излегува дека ние сме нула помножена со нула.
Ако сте го гледале српскиот филм Професионалац, има таму една реплика шо комотно се применува за нас:
Није он крив, ми смо криви, ми смо говна, и кад му будемо дојадили, он че да пушти вода, и гомна че да оду.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
https://www.facebook.com/internationalriot
Протестира цел свет масовно и тоа вистински протести со палење рушење се пред себе но македончето скапано било и секогаш ќе биде мизерно и само ќе кука "Така ќе е шо да праеш..."
Морам да кажам секоја чест за АМАН што стварно се обидоа и докажаа дека на народо му е преку глава и дека мора да стане и да си ја побара правдата а не да дреме дома пред телевизор и да чека друг да му ги реше проблемите
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ами ајде, шо чекаме ние??? Само бензинов е скап, со што ќе палиме?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Уште една изненада от днес- Председатолет заjaви дека е на стрната на штраjкуваштите и побара полна проверка на сите во сферата на енергетиката(регулаторна,БЕХ, НЕК, трите ЕРП-та).
http://makborba.mk/index.php/македонија/item/1338
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Владата на ГЕРБ ке прави обиди да смири емоциите со популистки ходови. Таа вечер се заговори дека регулаторната (коjа моментно нема председател) ке вземе решение за одземање на лиценцата на CEZ (за другите две компании се уште не се збори).
Денеска сите на протестите коментираха дека Борисов намерно доjде во Македониjа во овоj момент, за да се скрие од народната "љубов".
najverojatno i tocno e toa
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 18:15 ---
Шегата настрана но ситуацијата со цената на струјата е навистина сериозно. ќе ви дадам пример со мојата сметка за струја. декември кога беше студено сметката ми за струја беше 170лв. јануари кој беше значително топол платих 270??? И тоа не е само кај мене туку во цела Бугарија. Високите Јануарските сметки правокираха протестите.
aj ti toa prevedi go vo evra , i kazi za kakov potrosuac se smetas , se grees li na struja , imas li nekoi masini , znaes da moze podobro da se proceni za toa kolku se plaka otprilika,vo sporedba so makedonija
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 18:21 ---
pred nekoj den razgovarav so eden prijatel od srbija , bas za cxenata za struha , toj zivee vo trospratna kuka , se gree na drva , ima ponesto od priklucni masini na struja , znaci malko nadprosecen potrosuvac ( vo sporedba so nie koi ne se grejat na struja ) i mesecno plakal od 18-22 evra, nivnata elektrodistribucija seuste e drzavna, t.e, ne e privatizirana i prodadena , za sporedba so mene koj se smetam za prosecen potrosuvac, nemam masini koi rabotat na struja (se grejam na drva ) pa duri i malku pod prosecen ( barem jas taka se smetaM ), a plakam mesecno po 40-45 evra za struja, spored toa , profitot na EVN kaj nas e duri 50% od toa sto go plakame
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 18:24 ---
PA SPORED EDEN POST , malku ponazad ,kade covekot cool,pisuva za cenata vo germanija, ispaga deka vo makedonija plakame nesto pomalku otkolku vo germanija:(
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Barem so pritisok go smenija ministerot za finansii. Nas koga ke ni uspee da go smenime Stavreski? Nikad! Edino ako se iskara so kumot Gruevski...
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
najverojatno i tocno e toa
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 18:15 ---

aj ti toa prevedi go vo evra , i kazi za kakov potrosuac se smetas , se grees li na struja , imas li nekoi masini , znaes da moze podobro da se proceni za toa kolku se plaka otprilika,vo sporedba so makedonija
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 18:21 ---
pred nekoj den razgovarav so eden prijatel od srbija , bas za cxenata za struha , toj zivee vo trospratna kuka , se gree na drva , ima ponesto od priklucni masini na struja , znaci malko nadprosecen potrosuvac ( vo sporedba so nie koi ne se grejat na struja ) i mesecno plakal od 18-22 evra, nivnata elektrodistribucija seuste e drzavna, t.e, ne e privatizirana i prodadena , za sporedba so mene koj se smetam za prosecen potrosuvac, nemam masini koi rabotat na struja (se grejam na drva ) pa duri i malku pod prosecen ( barem jas taka se smetaM ), a plakam mesecno po 40-45 evra za struja, spored toa , profitot na EVN kaj nas e duri 50% od toa sto go plakame
Значи живеем во куча и основно се отоплувам со природен газ. Сметките са за Топла вода, кухнја, осветление и слични
 

Kajgana Shop

На врв Bottom