Був, како милениче?

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992

Одсекогаш сум ги сакал бувовите и секогаш сум сакал до мене да имам едно и да го галам... и да ми ги прави тие ретардираните фаци :icon_lol:

Сношти на сред пат сретнав едно бувче, мало, веројатно не знаеше да лета поради тоа што му свирав и никако не се тргнуваше. Почекав да видам што ќе се случи, па на разминување дојде друга кола, па еден човек излезе од колата, го фати и си го зема за него.

Се работаше за видот Кукумјавка (athene noctua)


Криво ми е вака што испуштив шанса, ако ништо друго, додека да пораснеше да го гледав :cool:

Сте нашле ли некад бувче, сте го земале, чувале? Споделете некој искуства, каде сте ги чувале, со што сте ги храниле... па може еден ден стварно ќе го имам во раце :vozbud:
 
Последно уредено:

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Буф е село во Егејска Македонија. Був е птица :)
Забележав минатата недела на бандера дремеше :) Некоја сивкаста боја :)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Особено снежните бувови се одлични за миленици ,но читав дека бувот има напаѓано и сопственици .
 
D

dobramuzika

Гостин
И јас многу ги сакам, ако имам прилика веднаш ќе земам да чувам едно. И ако се тетовирам, првата тетоважа ќе биде був, веќе имам најдено и скици.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Прашање е колку се припитомливи и колку е тешко нивното чување за некој кој главно чувал кучиња, мачки и папагалчиња (исхрана и начин на исхрана, агресивност, интелигенција, потребен простор, способни ветеринари) или ништо не чувал. Овие птици вообичаено се ноќни животинки па не верувам дека им е до гнавења и подбуцнувања преку ден. Дивите животни бараат многу повеќе грижа и посветеност, па по некое време воодушевувањето неминовно ќе опадне. Инаку да, супер е да се има.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Прашање е колку се припитомливи и колку е тешко нивното чување за некој кој главно чувал кучиња, мачки и папагалчиња (исхрана и начин на исхрана, агресивност, интелигенција, потребен простор, способни ветеринари) или ништо не чувал. Овие птици вообичаено се ноќни животинки па не верувам дека им е до гнавења и подбуцнувања преку ден. Дивите животни бараат многу повеќе грижа и посветеност, па по некое време воодушевувањето неминовно ќе опадне. Инаку да, супер е да се има.
Прашање е колку се припитомливи и колку е тешко нивното чување за некој кој главно чувал кучиња, мачки и папагалчиња (исхрана и начин на исхрана, агресивност, интелигенција, потребен простор, способни ветеринари) или ништо не чувал. Овие птици вообичаено се ноќни животинки па не верувам дека им е до гнавења и подбуцнувања преку ден. Дивите животни бараат многу повеќе грижа и посветеност, па по некое време воодушевувањето неминовно ќе опадне. Инаку да, супер е да се има.
Јас читав дека стануваат агресивни кон сопствениците после одредено време на чување .А сигурно има и некој начин за припитомување .
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Јас читав дека стануваат агресивни кон сопствениците после одредено време на чување .А сигурно има и некој начин за припитомување .
Па веројатно има, но секако не е едноставно. Мислам дека не треба да се очекуваат чуда. Она што е сигурно е тоа дека нема да доставува метли за летање. :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не знам дали бувот може да се чува како домашен миленик
Не можат сите птици да се чуваа дома, едноставно не им одговара и угинуват ако некој ги затвори
И треба да се мисли за доброто на птицата
Најдобо земи си папагалче тие се дружељубиви
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.620
Не дека верувам во суеверија но жив був кој дошол на или во куќа се верува дека носи несреќа. Можеби во некој објект или дрво околу па да се грижи човек за него но дома помеѓу луѓе не фала...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.169
Поени од реакции
85.634
Многу убави птици, но никако не смеат да се чуваат дома... ако имате среќа некој да се скости во вашиот двор, чувајте го тогаш, пазете го ако ви е мерак :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Не знам дали бувот може да се чува како домашен миленик
Не можат сите птици да се чуваа дома, едноставно не им одговара и угинуват ако некој ги затвори
И треба да се мисли за доброто на птицата
Најдобо земи си папагалче тие се дружељубиви
Голема птица е,голем кафез и е потребен и преголем трошок е за чување,исхраната само е специфична.Само тоа е еден голем проблем.Земи подобро папагал или слично .Ќе ти го задоволи барем основното нешто задоволство дека имаш птица.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не дека верувам во суеверија но жив був кој дошол на или во куќа се верува дека носи несреќа.
За ова и јас имам слушнато, го викаат утка и викаат дека кога утка во близина на некоја куќа или на самата куќа, можно било некој да умрел (чукни во дрво).

Иначе јас колку што знам, був не е за дома. Едноставно ти колку и да се грижиш за него, нема да можеш да му го пружиш она што што тој го бара како организам, а тоа е природата. Папагалот некако се привикнува на условите да живее во човечки дом и не бара некои посебни работи за негово чување. Но бувот како птица не е за во кафез.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.683
Поени од реакции
13.303
Имам чувано був, но само додека не се опорави од падот, не потпорасна, после тоа одлета на слобода. Не дека се диви тие животни но се тешки индивидуалци. Овој беше малку и питом, па си доаѓаше од рака да зоба. Најчесто јадеше мелено месо со макарони, користеше ногата за да брца и после со клунот ги јадеше. Леташе слободно низ куќи, дење си имаше свој ќош за спиење. Не сакаше многу луѓето да му галамат.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Една од најубавите птици според мене, али знаат да станат премногу агресивни и гласни. Далеку повеќе и од типични птици грабливки дури. Така да не би ти препорачал баш. Особено ако не живееш сам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom