Бројот на живородените деца во 2017 година, во споредба со минатата година, е намален за 5.4 %.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Зависи каде како јас живеам во периферија на Скопје и во моја околина преку 90% од младите се мажени/женети и на прсти се бројат ергените и неомажените девојки. Инаку тие што се во брак се релативно на млади години влезени во истиот, да речеме после завршување на средното образование, значи на 18-19-20-21... год. и сите имаат по две деца, а има и голем број случаи со по три деца има и 2-3 брачни пара со по 4 деца да озбилен сум и сите се по националност православни Македонци и Срби, така да некако и чудно ми е како на ваквите теми се зборува за бела чума во МКД и тоа особено во православните средини од државава, а да излезам надвор на улица и да прошетам низ маало ќе видам купишта познати и непознати мали деца како трчаат на секој чекор, говорам значи за 99,9% православна средина, а не за Арачиново или Мала Речица !
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Зависи каде како јас живеам во периферија на Скопје и во моја околина преку 90% од младите се мажени/женети и на прсти се бројат ергените и неомажените девојки. Инаку тие што се во брак се релативно на млади години влезени во истиот, да речеме после завршување на средното образование, значи на 18-19-20-21... год. и сите имаат по две деца, а има и голем број случаи со по три деца има и 2-3 брачни пара со по 4 деца да озбилен сум и сите се по националност православни Македонци и Срби, така да некако и чудно ми е како на ваквите теми се зборува за бела чума во МКД и тоа особено во православните средини од државава, а да излезам надвор на улица и да прошетам низ маало ќе видам купишта познати и непознати мали деца како трчаат на секој чекор, говорам значи за 99,9% православна средина, а не за Арачиново или Мала Речица !
Во Охридот и во Југозападна Македонија поинаква е ситуацијата... Јас работам во најпознатата пекара АД ЖИТО ЛЕБ Охрид од 120 вработени има едно 30 ергени и ергенки и тоа од 30 до 60 годишна возраст...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да, внатрешноста на МКД се опустошува демографски без разлика дали станува збор за југо-западен регион, Пелагониски регион, југо-исток, исток, северо-исток и.т.н. но регионот на Скопје сеуште се држи солидно (зборам за христијанските делови од Скопје и Скопско) но сепак стандардот во Скопје е нешто повисок за разлика од провинцијата, а плус и Скопје секоја година добива нови неколку илјади жители токму од внатрешноста и затоа овде наталитетот, барем во мојава средина е навистина топ ... бејби-бум ... повеќето мои другари, познаници, роднини зедоа жени токму од Кумановско, Паланечко, Кратовско, Штипско... и имаат по 2-3 деца, а некои дури и по 4 !
Инаку има и од тука лица кои се отселија во странство последниве години, но сепак тоа е мала и незначителна бројка која не влијае толку многу негативно на демографијата !
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Да, внатрешноста на МКД се опустошува демографски без разлика дали станува збор за југо-западен регион, Пелагониски регион, југо-исток, исток, северо-исток и.т.н. но регионот на Скопје сеуште се држи солидно (зборам за христијанските делови од Скопје и Скопско) но сепак стандардот во Скопје е нешто повисок за разлика од провинцијата, а плус и Скопје секоја година добива нови неколку илјади жители токму од внатрешноста и затоа овде наталитетот, барем во мојава средина е навистина топ ... бејби-бум ... повеќето мои другари, познаници, роднини зедоа жени токму од Кумановско, Паланечко, Кратовско, Штипско... и имаат по 2-3 деца, а некои дури и по 4 !
Инаку има и од тука лица кои се отселија во странство последниве години, но сепак тоа е мала и незначителна бројка која не влијае толку многу негативно на демографијата !
Секој има различна перцепција и гледиште врз основа на околината каде што се движи секој ден..еве и во Битола статистичките показатели се катастрофални со наталитетот и иселувањето, а баш кај мене во улицата каде што живеам врие од деца родени од 2009 до 2015 како никогаш досега..преку 35-6 ги има(пола се Албанци)..а мојата генерација крајот на осумдесетите и почетокот на деведесетите само 5 души на крст бевме.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Зависи до менталитетот на народот во една средина ... во моја средина на живеење народот е доста конзервативен и традиционален, а богами и онака националистичко-религиски настроен, не зборам за насилства и такви работи туку онака за ментален склоп, јас на пр. не сум националист и религија не ме занима, но во мое маало повеќето се националисти и мразат на пр. Муслимани и дури и некои мал број на Бошњаци, Турци и Роми се отселија од тука со тек на времето, секако не викам дека ова е позитивно, во 21 век луѓето не треба да се делат и мразат меѓусебе врз база на тоа кој каква припадност и потекло има, а тек па Албанци тука нема шанси да просперираат/живеат !
Се зависи до средината ... односно народот ја креира средината во кој правец една средина ќе се движи и развива ... не политичарите, туку народот, локалците !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom