Брзозборки

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од NIKA, 8 март 2007.

 1. NIKA

  NIKA F.B.I (Fausse Bonne Idée)

  Член од:
  11 април 2006
  Мислења:
  791
  Допаѓања:
  12
  Ај малко да си расплетуваме јазик....дајте некоја брзозборка луѓе!!!!
  Кралот Карло на Кралицата Карла и го украл кларинетот!!!....веќе ми е досадна...дајте некоја друга!!!!
  Патем ми требат за усниот превод....пред да почнам...да не заглавам некаде.....корисни се....
  Та....ќе ми помагате или .....
  Благодарам!!!!:helou:
  п.с.предност имат брзозборките на МАКЕДОНСКИ они другите на англиски, француски, италијански или други јазици второстепени....а оние српски, бугарски,:nenene: .... и слично...не спаѓат во список...!!!!!!
   
 2. NIKA

  NIKA F.B.I (Fausse Bonne Idée)

  Член од:
  11 април 2006
  Мислења:
  791
  Допаѓања:
  12
  Le roi Didon Dine du dos s'un dodu dindon.

  Un chasseur sachant chasser, sait chasser sans son chien.

  Nikoj ne mi pomaga oki oki .....doki doki!!!
   
  На Штрудла! му/ѝ се допаѓа ова.
 3. *ani*

  *ani*

  Член од:
  7 јануари 2008
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  12
  На врв брда врба мрда
   
 4. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.300
  Не знам колку припаѓа во брзозборки, ама еве една реченица:

  Учителка вели дека вели не се вели вели туку вели се вели вика.
   
 5. Word$haker

  Word$haker

  Член од:
  21 ноември 2005
  Мислења:
  4.585
  Допаѓања:
  218
  She sells sea shells on the sea shore :)

  И не знам зошто секогаш постовиве ти се со многу точки и извичници :)
   
 6. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  160
  Еве една многу јака германска:
  Fischer Fritz fischt frische Fische, frische Fische fischt Fischer Fritz.
   
 7. Saladin

  Saladin

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  9.785
  Допаѓања:
  9.862
  Лош кантар катран мери. - едионо ова ми текна. другиве се веќе изјаснати.
   
 8. Stalin

  Stalin

  Член од:
  4 август 2007
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  2
  Карикатуристот карикатурира карикатура со карактеристичен карактер :)
   
  На Naked Gun и NIKA им се допаѓа ова.
 9. yo_yo

  yo_yo

  Член од:
  9 јануари 2008
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  0
  Јас ја знам па овака :): Учителката вика дека за вика не се вика вика туку за вика се вика вели:)
   
 10. Emma

  Emma Supergirl.

  Член од:
  7 јуни 2006
  Мислења:
  3.047
  Допаѓања:
  155
  Бел петел бела пепел прета.

  Џеб, џепче, џепчиња без денарчиња.

  Едно дрво јаворово преку поле Лазорово.

  Лош кантар црн катран мереше.

  Во дол бол има вол.

  Дрзок дрвар в дрма дрва врзал.

  Камен под камен,
  камен над камен,
  под камен
  камен камјосан.

  Ситна роса ситно трева росеше.

  Наташа и Маташа од Ваташа,
  од Ваташа Маташа и Наташа,
  Наташа од Ваташа и Маташа од Ваташа.
  :pos:

  Некоја новокомпонирана последнава, ама тоа најдов, ако ти врши работа... Повели. :)
   
  На NIKA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SangriLa

  SangriLa

  Член од:
  14 октомври 2007
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  0
  :pipi:
  Шише се суши на шосе.
  Пет'р плет плете, през три пр'та плеплита, плети Петре плета,през три пр'та преплитај. :pipi:
   
 12. Crystal castle

  Crystal castle

  Член од:
  17 декември 2007
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  6
  Eve edna na angliski :

  Long legged ladies last longer. :pipi:

  Eve uste edna :

  Red leather, yellow leather.

  NA francuski ne mi teknuvaat.
   
 13. \m/arko

  \m/arko A place where the beer flows like wine...

  Член од:
  15 јануари 2008
  Мислења:
  6.352
  Допаѓања:
  785
  црн мебел, бел мебел
  сек0ј петок урда јадам (кеке)
   
 14. Nounours

  Nounours

  Член од:
  27 април 2007
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  4
 15. Anck-Su-Namun

  Anck-Su-Namun Гостин

  јас знам една на англиски што оди вака:
  She sells sea shells on the sea shore

  и уште една:
  red lorry, yellow lorry, red lorry, yellow lorry

  ај ако ми текне уште некоја ќе пишам
   

Сподели преку: