Брзи он лајн кредити (Forza, mCash и тн.)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.062
Поени од реакции
7.674
Така беше тоа, ќе ти прати финансиска „институција“ од име на банка, штедилници или некоја фирма ваква за брзи кредити два орангутани дома и ти готово ќе ти се сечат нозете. Што вика другарот од погоре има да ги шинеш од тужење.

Може кога ќе ти стигнат на адреса да излези некој од домашните и да им каже, да, фала ама тој/таа не живеат повеќе тука. Се отсели.
Каде е?
Не знам, скарани сме. Чао.

Како и да е, премногу луѓе се лажат со вакви брзи кредити, дали заради покривање на основни животни потреби или за коцкање.
И првите и вторите со години ги влечкаат. Од искуства околу мене, не плаќале и овие компании немале како да ги наплатат освен да чекаат од тој што должел, притисоци на работно место, дома и не знам каде со праќање луѓе на врата или контактирање не им помогнало.

Само работење две работи паралелно додека се исплатат или земање неплатен одмор и работа во странство.
Пријатели повеќе не позајмуваат огромни суми на пари кога ќе знаат дека ќе ги фрлите во ветер, а лихвари не се решение пошто на крај може гол пиштол да останеш на улица.
 
Член од
24 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
320
Dobro me potseti. Prakjaat lugje na vrata da ti predadat pismena opomena za docnenje no nemalo nikakvo usmeno zakanuvanje. Kaj da imase srekja da ima zakanuvanje so kjotek ke gi oderese na sud
Nisto ne mu mozis na sud sinot na ljupco gjorgievski e sopstvenik na edno ama nez koe tocno i ti bi dobil na sud protiv nego?
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Vaka da ti kazam imav drugar vo isti gomna kako tebe toj prestana da gi plakja i izleze od rabota mislese ke kurtuli od niv tuka pocna golgotata negova na tie firmi ne mu se isplakja da te tuzat i da gubat vreme so izvsiteli tuku tie imaat sega poseben metod za naplata idat lugje bagabonti doma i ti se zakanvat so kjotek ako ne gi platis i slicno jas bi te sovetuval da najdis lihvar so 5% kako so napraj i drugarot i da se kurtulish pozz i ubav den
Haha abe koe vreme sme nesmej da me cepnat
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.502
Поени од реакции
9.876
Познаник вработен у Тиго иде така да убедува по куќи ама само со фин муабет те упознава каква е процедурате ако не плаќаш, дека на крај многу повеќе ке платиш па и судски трошоци ама далеку од тоа дека иде да се заканува со кршење нозе а богами ни ликот не е таков на изглед, кељава глава , горило со тетоважи


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.708
ликот не е таков на изглед, кељава глава , горило со тетоважи


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сега се живо се билда и тетовира од глава до пети. Ваков надворешен изглед повеќе не е репер за Багабонт.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.502
Поени од реакции
9.876
Сега се живо се билда и тетовира од глава до пети. Ваков надворешен изглед повеќе не е репер за Багабонт.
Не би рекол, по теретани сум 15 години веќе далеку од тоа дека преовладуваат тетовирани и кељави глави


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Abe sojma da mi idi doma ima izvestivanja nadlezni institucii javi se da zbornime plakamneplakam zosto ne koga sojma doma da miidi edna kloca vgaz i koj go ....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.538
Поени од реакции
20.872
Abe sojma da mi idi doma ima izvestivanja nadlezni institucii javi se da zbornime plakamneplakam zosto ne koga sojma doma da miidi edna kloca vgaz i koj go ....

abe ti em pameten si vaka so gi zaeba i pari im zema em tepac si ako ti dojdat doma... kur te boli, nisto svirkaj si use nekoj mesec pa pisi ovde kako si...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Abe sojma da mi idi doma ima izvestivanja nadlezni institucii javi se da zbornime plakamneplakam zosto ne koga sojma doma da miidi edna kloca vgaz i koj go ....
Праша за мислење, луѓево ти кажуваат колку знаат и што слушнале. Нема потреба сила да покажуваш.
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ne rekov nisto kon vas citajte ubavo a za drugoto id sopstveni problemi nemozam i sega doma ne mi e drugar da mi idi ke se javi ke pusti opomena i institucii postojat za tie raboti
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.538
Поени од реакции
20.872
Ne rekov nisto kon vas citajte ubavo a za drugoto id sopstveni problemi nemozam i sega doma ne mi e drugar da mi idi ke se javi ke pusti opomena i institucii postojat za tie raboti

da de... oni banka se pa imas ti ziranti, garancija dadeno... baska sto mkd e pravna drzava. nedaj boze doma da ti dojdat i da te pretepaat ili da ti ja zapalat kukata garant ke naebat.

ps. lesna telesna povreda na primer da ti go skrsat kolenoto na sud ako e prv pat storitelot najveke ke jade kazna od nekoj 1000 do 5000e.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
49
Поени од реакции
14
Луѓе зедов околу 1000 евра или вкупно камата на нив 3000 евра од 4 брзи кредити тиго иуте кредисимо и изи финанс што ке биде ? Плаќам кредит редовно но презадолжен сум...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom