Брзи он лајн кредити (Forza, mCash и тн.)

Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
toa se proviziite.

zemanje na parite vo kes namesto na transakciska najcesto ti e dopolnitelni 10%-20% od toa sto si go zel.
Без разлика човек.Дали се провизии,камати,какви и да се трошкови,пак на крајот мораш да вратиш ненормална сума за само месец дена.
 
J

joli1

Гостин
Без разлика човек.Дали се провизии,камати,какви и да се трошкови,пак на крајот мораш да вратиш ненормална сума за само месец дена.
ja sum so tebe, ama toa e edinstven nacin da izbegnes dopolnitelni trosoci - so toa sto kje gi izbegnes tie provizii za izdavanje vo kes, itno procesiranje i slicni (spored mene) smesni provizii.

ova go znam posto imam raboteno po nekolku FD vo minatoto.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.958
Поени од реакции
35.885
Без разлика човек.Дали се провизии,камати,какви и да се трошкови,пак на крајот мораш да вратиш ненормална сума за само месец дена.
Таман си се провизиите, бизниси се овие, за џабе не работи никој.

За овие со мака од поглед на здравје треба да се реши поинаку, имам пишувано порано, ако не го бива нашето здравство, јас би направил посебен фонд и секој задолжително да освојува од платата/ пензијата по 1-2% за полнење и одржување на истиот.

За овие што земаат пари од курч (купување на телефони, коли, одмори и сл) и глупаците што заглавиле на комар, и оваа провизија е мала. Мора да ги обработат квалитетно, за да памтат, инаку пак ќе се глупираат.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
Таман си се провизиите, бизниси се овие, за џабе не работи никој.

За овие со мака од поглед на здравје треба да се реши поинаку, имам пишувано порано, ако не го бива нашето здравство, јас би направил посебен фонд и секој задолжително да освојува од платата/ пензијата по 1-2% за полнење и одржување на истиот.

За овие што земаат пари од курч (купување на телефони, коли, одмори и сл) и глупаците што заглавиле на комар, и оваа провизија е мала. Мора да ги обработат квалитетно, за да памтат, инаку пак ќе се глупираат.
За оние кои земаат пари од курч,се сложувам,заслужуваат да бидат прегорени.Имам приметено дека многу Роми и старо и младо често знае да заглави со ваквите кредити.Кој за коцка,кој за дрога,кој за импулсивно трошење...Кога и да поминам во центарот на градот,обавезно некоја утепана фаца ќе испадне или влезе преку вратата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.566
Поени од реакции
110.079
Таман си се провизиите, бизниси се овие, за џабе не работи никој
Како се таман кога го погазуваат целиот банкарски систем? Свесен си дека банките работат според еден систем и едни регулативи, а овие под други? Како може да даваат кредити без покритие, без проверка во кредитно биро? Свесен си колку не е здраво ова за економијата и општеството?

Ова што си го пишал дека за џабе не работи никој е смешно, епа тогаш ајде и дилерите на дрога ќе ги оправдаме, бизнис е тоа јебига, не работи џабе никој затоа е скап кокаинот.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
2.238
Како се таман кога го погазуваат целиот банкарски систем? Свесен си дека банките работат според еден систем и едни регулативи, а овие под други? Како може да даваат кредити без покритие, без проверка во кредитно биро? Свесен си колку не е здраво ова за економијата и општеството?

Ова што си го пишал дека за џабе не работи никој е смешно, епа тогаш ајде и дилерите на дрога ќе ги оправдаме, бизнис е тоа јебига, не работи џабе никој затоа е скап кокаинот.
Работат под капа на законот за финансиски систем и банки и ФД, само што за банките си има и дополнителен закон за банки, а за ФД има закон за ФД. Со новиот закон за кој имаат рок некаде до 20-ти јануари 2024 година, задолжително да се користат услугите на Македонско кредитно биро. И сето ова е џабе коа главниот момент не им го средија. Им дадоа пак 60% Стапка на вкупни трошоци на годишно ниво. Ако ти даде кредит на месец, сметај колку може да им биде СВТ :D
Едино позитивно од новиот закон е што не можат да им прават анекси до недоглед, да имаат два активни кредити во ист период и мора да вработат економист и правник најмалку по еден. Секако, основниот капитал мора да е х5 од претходниот услов од 100к еур.
Ако сакаше државата ќе го средеше тоа, ама има големи лоби групи(читај најголемите ФД во државата), ќе им дадеше стриктни услови за висина на камати, дополнителни трошоци, услови на задолженост итн.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
Како се таман кога го погазуваат целиот банкарски систем? Свесен си дека банките работат според еден систем и едни регулативи, а овие под други? Како може да даваат кредити без покритие, без проверка во кредитно биро? Свесен си колку не е здраво ова за економијата и општеството?

Ова што си го пишал дека за џабе не работи никој е смешно, епа тогаш ајде и дилерите на дрога ќе ги оправдаме, бизнис е тоа јебига, не работи џабе никој затоа е скап кокаинот.
ne se oni del od bankarskiot sistem, kako takvi ne se regulirani i apsolutno imaat pravo da postojat.

pravniot sistem treba da e malku postrog so niv. ako donele komercijalna odluka da mu dadat kredit na nekoj togas finansiskite posledici od zaguba ako ne gi vrati treba oni direktno da si gi snosat. mora da ima limit na sto mozat oni da dobijat preku izvrsitel, na primer ne smee da mu se zima pokuknina ili kola ako taa vredi do x suma i mu e ednistveno prevozno sredstvo na klientot. mora i oni da snosat odgovornost.

problemot e kaj tie sto zimaat pari za gluposti... ovie krediti ne se nameneti za toa...
Автоматски споено мислење:

Работат под капа на законот за финансиски систем и банки и ФД, само што за банките си има и дополнителен закон за банки, а за ФД има закон за ФД. Со новиот закон за кој имаат рок некаде до 20-ти јануари 2024 година, задолжително да се користат услугите на Македонско кредитно биро. И сето ова е џабе коа главниот момент не им го средија. Им дадоа пак 60% Стапка на вкупни трошоци на годишно ниво. Ако ти даде кредит на месец, сметај колку може да им биде СВТ :D
Едино позитивно од новиот закон е што не можат да им прават анекси до недоглед, да имаат два активни кредити во ист период и мора да вработат економист и правник најмалку по еден. Секако, основниот капитал мора да е х5 од претходниот услов од 100к еур.
Ако сакаше државата ќе го средеше тоа, ама има големи лоби групи(читај најголемите ФД во државата), ќе им дадеше стриктни услови за висина на камати, дополнителни трошоци, услови на задолженост итн.
60% godisno za vakvi krediti e ok. 5% mesecno e toa i tolku e skoro sekade vo svet.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
ne se oni del od bankarskiot sistem, kako takvi ne se regulirani i apsolutno imaat pravo da postojat.

pravniot sistem treba da e malku postrog so niv. ako donele komercijalna odluka da mu dadat kredit na nekoj togas finansiskite posledici od zaguba ako ne gi vrati treba oni direktno da si gi snosat. mora da ima limit na sto mozat oni da dobijat preku izvrsitel, na primer ne smee da mu se zima pokuknina ili kola ako taa vredi do x suma i mu e ednistveno prevozno sredstvo na klientot. mora i oni da snosat odgovornost.

problemot e kaj tie sto zimaat pari za gluposti... ovie krediti ne se nameneti za toa...
За што се наменети овие кредити?
Знам еднаш ти лично пиша дека потеклото на ваквите брзи кредити потекнуваат ако не се лажам од Бангладеш или некоја друга азиска земја од тој дел се со цел да се финансираат мали бизниси?

Кај нас со вакви провизии и камати сигурно не се за финансирање на мал бизнис.Они знаат колку е глупав и импулсивен овој народ и буквално ја користат ситуацијата за брзо богатење.
Овоа е единствената вистина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
За што се наменети овие кредити?
Знам еднаш ти лично пиша дека потеклото на ваквите брзи кредити потекнуваат ако не се лажам од Бангладеш или некоја друга азиска земја од тој дел се со цел да се финансираат мали бизниси?

Кај нас со вакви провизии и камати сигурно не се за финансирање на мал бизнис.Они знаат колку е глупав и импулсивен овој народ и буквално ја користат ситуацијата за брзо богатење.
Овоа е единствената вистина.
zatoa rekov neka gi stegnat malku poveke da si gi snosat posledicite koga nekoj ne im gi vraka parite. togas ke pazat poveke kako i na kogo davaat.

da, pisav zosto i kako nastana industrijata. ideata bese da se pomognat i finansiraat mali biznisi, da se pomognat luge koga imale nekoj nepredviden trosok (ti crknal friziderot ili ti treba za da si ja popravis kolata) itn... ima prostor za niv problemot e narodot, ne produktot/industrijata.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.958
Поени од реакции
35.885
За оние кои земаат пари од курч,се сложувам,заслужуваат да бидат прегорени.Имам приметено дека многу Роми и старо и младо често знае да заглави со ваквите кредити.Кој за коцка,кој за дрога,кој за импулсивно трошење...Кога и да поминам во центарот на градот,обавезно некоја утепана фаца ќе испадне или влезе преку вратата.
Јбг, некој ќе научи на потешкиот начин, а ако не научи никогаш, ќе шета поотепан и од тоа што бил.

Како се таман кога го погазуваат целиот банкарски систем? Свесен си дека банките работат според еден систем и едни регулативи, а овие под други? Како може да даваат кредити без покритие, без проверка во кредитно биро? Свесен си колку не е здраво ова за економијата и општеството?

Ова што си го пишал дека за џабе не работи никој е смешно, епа тогаш ајде и дилерите на дрога ќе ги оправдаме, бизнис е тоа јебига, не работи џабе никој затоа е скап кокаинот.
Па преземете и вие ризик и давајте, колку е тешко да отворите фирми сестри и да го заобиколите законот?

Да, бизниси се, вработуваат луѓе, плаќаат даноци и нудат услуги. Да беа регистрирани дилериве ќе беа бизниси.

Искрено побрзо ќе застанам на страната на дилерите, отколку на банкарите. Дилериве барем си признаваат дека се криминалци, банкариве се поголеми лопови од сите заедно, ама не му стиска да се официјализираат.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.566
Поени од реакции
110.079
e se oni del od bankarskiot sistem, kako takvi ne se regulirani i apsolutno imaat pravo da postojat.

pravniot sistem treba da e malku postrog so niv. ako donele komercijalna odluka da mu dadat kredit na nekoj togas finansiskite posledici od zaguba ako ne gi vrati treba oni direktno da si gi snosat. mora da ima limit na sto mozat oni da dobijat preku izvrsitel, na primer ne smee da mu se zima pokuknina ili kola ako taa vredi do x suma i mu e ednistveno prevozno sredstvo na klientot. mora i oni da snosat odgovornost.

problemot e kaj tie sto zimaat pari za gluposti... ovie krediti ne se nameneti za toa...
Јас не реков дека немаат право да постојат, реков дека нивното постоење го загрозува самото општество и општо банкарскиот систем. Нема никаква логика ако земам пример кредит од 30.000 денари на 24 месеци и го плаќам нели 12 месеци, па ако сакам да го затворам после 12-от месец да треба да платам 45.000 денари. Апсолутно ова е чист лоповлук и на еден начин легална лихва. Кај нив финтата е во трошоците, нели кога враќаш во банка кредит ануитетот ти е главница+камата, а овде е главница+камата+трошоци и они уствари со трошоците ќаруваат ненормално многу, затоа што кога треба предвремена отплата да направиш ти пресметуваат главница+трошоци до крај а не како во банка само главница, односно тука е таа “дупка“ кај што ќаруваат истите. Нормално, на народот не му е јасно ова и се заебуваат во голем дел од случаите.

Вториот проблем е што не зависат од македонско кредитно биро, односно може да кредитираат и доколку клиентот има милијарда евра задолженост по банките што не е во ред.

У глобала се слагаме дека треба да е построг правниот систем према нив.
Автоматски споено мислење:

Искрено побрзо ќе застанам на страната на дилерите, отколку на банкарите. Дилериве барем си признаваат дека се криминалци, банкариве се поголеми лопови од сите заедно, ама не му стиска да се официјализираат.
Да да лопови се банкарите за неписмени луѓе што не знаат бројот на лично карта да си го напишат, а први се да објаснуваат за камати и останати глупости. Со ништо не те краде банката, секој трошок ти е наведен во договорот кој го потпишуваш, дали е за кредит, дали за картичка сеедно, а тоа што таквите како тебе и општо народот мисли дека треба без провизија да му работи банката се заебале. Али, никој не ти зема ништо без знаење, секој трошок ти е наведен.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.958
Поени од реакции
35.885
Да да лопови се банкарите за неписмени луѓе што не знаат бројот на лично карта да си го напишат, а први се да објаснуваат за камати и останати глупости. Со ништо не те краде банката, секој трошок ти е наведен во договорот кој го потпишуваш, дали е за кредит, дали за картичка сеедно, а тоа што таквите како тебе и општо народот мисли дека треба без провизија да му работи банката се заебале. Али, никој не ти зема ништо без знаење, секој трошок ти е наведен.
Епа ете ти бе друже, сам си одговори, банката требало да работи со провизија, епа исто и овие што позајмуваат пари. Секоја година банките во мкд во невиден плус, ама другите нека умрат само тие да прават пари ;)

Гарантирам дека и таму ти имаат напишано што и како треба да вратиш, тоа што овие трчаат да потпишат само да фатат кеш во рака и не читаат што потпишуваат е нивен проблем.

И да, нивниот ризик е поголем од вашиот, затоа се такви и провизиите.

Јас не очекувам дека ќе ми работи некој без провизија, напротив, сметам дека секој бизнис треба да си наплати за услугите.

А околу банкарскиот систем: верувам дека сме технолошки развиени да немаме банкарски систем од моменталниот тип, но проблемот е генерациски, политички и поради лични интереси (читај перење на пари) на одредени влијателни ликови. Ќе треба да се почекаат неколку години да умрат овие постарите, цел свет да се префрли на дигитални валути, и во најголем процент онлајн, со што наместо банкари тој сектор ќе се го работат информатичари.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.331
Епа ете ти бе друже, сам си одговори, банката требало да работи со провизија, епа исто и овие што позајмуваат пари. Секоја година банките во мкд во невиден плус, ама другите нека умрат само тие да прават пари ;)

Гарантирам дека и таму ти имаат напишано што и како треба да вратиш, тоа што овие трчаат да потпишат само да фатат кеш во рака и не читаат што потпишуваат е нивен проблем.

И да, нивниот ризик е поголем од вашиот, затоа се такви и провизиите.

Јас не очекувам дека ќе ми работи некој без провизија, напротив, сметам дека секој бизнис треба да си наплати за услугите.

А околу банкарскиот систем: верувам дека сме технолошки развиени да немаме банкарски систем од моменталниот тип, но проблемот е генерациски, политички и поради лични интереси (читај перење на пари) на одредени влијателни ликови. Ќе треба да се почекаат неколку години да умрат овие постарите, цел свет да се префрли на дигитални валути, и во најголем процент онлајн, со што наместо банкари тој сектор ќе се го работат информатичари.
Не верувам да има целосна дигитализација од причина што на системот не му одговара. Криминалот постоел и ќе постои, ако тоа се деси значи дека лоповите на функции сами себе би се саботирале.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.026
Поени од реакции
2.077
Една интересна ситуација.

Пријател пред 2 години зема брз кредит. Нормално, финансиски нестабилен, не плаќа ни рати. Го даваат на извршител. Нема приливи на сметки, не е вработен, му блокираат сметки. Му излегува Бугарски, со моја помош оди во странство, почнува да работи, еве до ден денес. За затварање на кредитот му бараат енормна сума, која не сака да ја плати. Се вработува кај пријател во фирма на минимална плата, со причина да си отплака секој месец рата на извршителот, добива де-блокажа на сметка и почнува да отплаќа рата од некој си 4000 денари на извршителот поради законот бидејки е на минималец. Во меѓу време од ФД го скапуваат контактирајки, барајки да му дадат до 70% попуст за отплата на кредитот бидејки преку извршител ќе го плаќа неколку години :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.958
Поени од реакции
35.885
Не верувам да има целосна дигитализација од причина што на системот не му одговара. Криминалот постоел и ќе постои, ако тоа се деси значи дека лоповите на функции сами себе би се саботирале.
Ова е единствената причина зошто не е имплементиран.
Инаку технологијата е тука, ич пари кошта во споредба со оперативните трошоци за тромавите институции, и несобраниот данок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom