Брендирана штипската пастрмајлија

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Еве конечно ја брендираа пастрамајлијата па јас одма да се пофалам
(ако темата не е за тука регирајте)
Еве го и логото...
 
T

Tetro

Гостин
Еве конечно ја брендираа пастрамајлијата па јас одма да се пофалам
(ако темата не е за тука регирајте)
Еве го и логото....
:eek:ftopic:го читав ова некаде пред 5-6 дена ако не се лажам. провери дали има тука слична тема?

инаку за логото: ептен ми е глупо, брендирано лого :pos2:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Нели е пастрмајлија, а не пастрамајлија?
Или муабетов е „ајвер“ наместо „ајвер“....

Не, забелешкава чисто онака пошто знам дека во Штип се одржува „Пастрмајлијада“, а не „Пастрамајлијада“.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
:eek:ftopic:го читав ова некаде пред 5-6 дена ако не се лажам. провери дали има тука слична тема?

инаку за логото: ептен ми е глупо, брендирано лого :pos2:
Потражи ама не најде слична ....инаку БРЕНДИРАНО ЛОГО???...логото си е само лого ...а пастрмајлијата е таа шо ја брендираа..

Нели е пастрмајлија, а не пастрамајлија?
Или муабетов е „ајвер“ наместо „ајвер“....

Не, забелешкава чисто онака пошто знам дека во Штип се одржува „Пастрмајлијада“, а не „Пастрамајлијада“.
Е не знам ама на логот од сликата така пишува а и јас отсегкаш знам дека правилно е така..можеби грешам...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Како мислиш дека е правилно "пастрма" или "пастрама"?
"Пастрмајлија" или "пастрамајлија"?
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Како мислиш дека е правилно "пастрма" или "пастрама"?
"Пастрмајлија" или "пастрамајлија"?
Точно пастрма е правилното име на месото и е логично да е така ПАСТРМАЈЛИЈА ..Ок извини за грешката:kesa::kesa:...Епа шо курац на логото овие напишале со А мегу Р и М ..
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Jaс мислам дека пастАрмајлија е правилно, но поради бугарско-селско-забрзаниот акцент кој го маваме во Струмица, Штип па и докај Гевгелија, така се слуша, ама друго се спелува.
 
T

Tetro

Гостин
Jaс мислам дека пастАрмајлија е правилно, но поради бугарско-селско-забрзаниот акцент кој го маваме во Струмица, Штип па и докај Гевгелија, така се слуша, ама друго се спелува.
пастрамајлија е бе, од пастрама. конечен одговор :helou:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Jaс мислам дека пастАрмајлија е правилно, но поради бугарско-селско-забрзаниот акцент кој го маваме во Струмица, Штип па и докај Гевгелија, така се слуша, ама друго се спелува.
Ти си паметно момче уот.

Ајде, пошто викаш дека така се спелува, а си запознаен со функцијата на Google, најди некој текст каде што е спелувано „пастрамајлија“ пред да излезе оваа новост за брендирањето, или некој текст каде што е спелувано „пастрама“, наместо „пастрма“.

Може и јас грешам, ајде да видиме...

Башка еве, утре може ќе идам за Штип. Нема да јадам пастрмајлија пошто постам, ама ќе сликнам некое од менијата - баш да видите како правилно се пишува ШТИПСКА ПАСТРМАЈЛИЈА :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Ти си паметно момче уот.

Ајде, пошто викаш дека така се спелува, а си запознаен со функцијата на Google, најди некој текст каде што е спелувано „пастрамајлија“ пред да излезе оваа новост за брендирањето, или некој текст каде што е спелувано „пастрама“, наместо „пастрма“.

Може и јас грешам, ајде да видиме...

Башка еве, утре може ќе идам за Штип. Нема да јадам пастрмајлија пошто постам, ама ќе сликнам некое од менијата - баш да видите како правилно се пишува ШТИПСКА ПАСТРМАЈЛИЈА :)
Хехе, затоа го почнав постот со Јас мислам.. Не реков, така е!
Него остај гугл, цитирај го ВикторГГ од рандом тема овде колку да види, и ќе ни објасни. After all, тој е професионалецот. :)))
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298

И што ти кажува линкот? Дека правилно е ПАСТРМАЈЛИЈА, а не ПАСТРАМАЈЛИЈА.
Хехе, затоа го почнав постот со Јас мислам.. Не реков, така е!
Него остај гугл, цитирај го ВикторГГ од рандом тема овде колку да види, и ќе ни објасни. After all, тој е професионалецот. :)))
Јас ти кажувам само дека најверојатно не ти е точно мислењето, затоа што сите мислат поинаку (се додека не ја брендираа пастрмајлијата како пастрАмајлија) :)
 
Член од
30 април 2009
Мислења
790
Поени од реакции
38
И што ти кажува линкот? Дека правилно е ПАСТРМАЈЛИЈА, а не ПАСТРАМАЈЛИЈА.
Да ,а и јас како Бугарин мислам дека така е правилно да се каже.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Да ,а и јас како Бугарин мислам дека така е правилно да се каже.
Не е битно дали си Бугарин, Македонец, Русин или Србин.
Не е ни битно дали на бугарски се вика пастрмајлија или пастрамајлија.

Битно на македонски се вика пастрмајлија :)

Исто како што на македонски се вика АЈВАР, ама затоа што сме благоретардирана нација - дозволивме да го нарекуваме АЈВЕР.

Тоа е исто како некој да те убедува дека правилно е Кајагана, наместо Кајгана. Нон-сенс :)
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Емо правилната Штипска пастрмајлија е без јајца и со пастрма...тоа горе е некоја мутација...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom