Бремена. Што сега? Брак или...?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Кој ме терал на незаштитен секс? Има една изрека која ми е многу интересна. 5 минути слатко, цел живот татко.
Тоа дете не е криво што јас и онаа со која сум имал односи сме биле толку запалени што не сме успеале да си обезбедиме заштита.
Секако, јас би избрал брак. Но се надевам (а потајно и знам) дека ова нема да ми се случи.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Доколку се чуствувам спремен за брак би прифатил брак...абортус во никој случај!
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Доколку се чуствувам спремен за брак би прифатил брак...абортус во никој случај!
А што ако не си спремен за брак а девојката е бремена?
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Абе сега ако дојде до тоа, јебига, ќе си ја прифатам судбината. Иако полесно е да се размислува за ситуацијата кога веќе ги имаш завршено училишните и факултетски обврски, а многу потешко кога тоа ти се случи на сред тие обвски. Во секој случај сум против абортусот (освен кога бременоста е плод на силување), и ако настане непланирана бременост нормално дека ќе си го чувам во брак или без него сеедно, детето е најважно, значи без оглед на се'. (иако тешко да ми се случи нешто непланирано мене кога ништо не може да ми избега од предвид, но да не велам два пати)
 
Член од
19 јуни 2009
Мислења
19
Поени од реакции
2
Темава е за малку повеќе од блиц одговори.:smir:
Прво да почнам од тоа дека заштитата за време на сексуалниот чин не е само поради заштита од несакана бременост, туку и поради разни други болести. Но, ете се случило и тоа..немало никаква заштита па девојката останува бремена.

Брак - ако сакаме и двајцата и сме спремни на тој чекор во ред. Неможе некој сосила да го натераш да се омажи/ожени за тебе.

Абортус - во никој случај. Сепак носам човечки живот во себе.
Некој спомна абортус дефинитивно на возраст од 16 до 20 години. Ништо не е дефинитивно а не па абортусот. Кога си решила да имаш односи со некого сигурно си размислувала и на последиците. Затоа да не се правиме многу незрели за одредени работи, кога сме доволно зрели за други.

Нешто трето - го задржувам детето и продолжувам понатаму. Тоа нема да ме спречи да се образувам и да си го продолжам животот. Се би било исто само што ќе треба да се грижам за уште еден дел од мене.
bravo za hrabroto razmisluvanje.makar sto mislam deka denes tinejdzerite se poupateni od koga i bilo,nesakanata bremenost se uste se slucuva.sto e najvazno togas:dokolku postoi zaemna ljubov togas i bi mozelo da dojde do brak.tuka treba roditelite da pokazat razbiranje i da im dadat jaka podrska i na dvajcata.ako pak ne postoi ljubov,a toa se otkriva odma posle vesta"bremena sum",povtorno se tuka roditelite,a koj drug bi vi pomognal?
kolku i da mislite deka rabotata ke stane pogolema ako im kazete na roditelite i poradi toa se resite na abortus,tolku poveke ke si go iskomplicirate zivotot.
na krajot na kraistata,pa ne e kraj na svetot,treba da se znae deka osobite sto im se slucilo toa,ne treba da se sramat,ili dozivuvaat kako posledni na svetot,zasto nitu se prvi ,a ne se ni posledni.ima postrasni raboti na vekov,vojni,terorizam,pedofilija i red drugi sto se sram za covestvoto.bidete razumni,razgovarajte poveke otvoreno za rabotite sto ne gi znaete,toa ne e grev.i pamet u glava!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ќе стегнам заби иии :) брак.
Никогаш нема ни да помислам за да го убијам своето дете :toe:.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Ako mi se sluci vakvo nesto vo period koga ne sum spremna na toa i koga imam drugi prioriteti (sega, na primer) bi abortirala.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Ќе стегнам заби иии :) брак.
Никогаш нема ни да помислам за да го убијам своето дете :toe:.
Немора да го убиеш:)
Може да не влезиш во брак со девојката,да го роди таа детето и сама да го одгледува(океј и ти ќе и помагаш).
За вакво нешто би се согласил?
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Сега моментално да останам бремена, не би го родила детето во никој случај од многу причини не само една, иако знам колку егоистички чекор е тоа.

1.Сексот е задоволство, потреба, добро искористено време, ако си заљубен во личноста со која имаш секс и зближување, не е one way ticket to parenthood.
2.Јас сум кариерист, сакам да имам кариера, одреден стил на живот тоа дете не би имало мајка дури и да го родам.
3.Не би била ниту духовно, ниту матријално способна да го издржувам, бракот како опција не се зема во никој случај.
4.Кој ќе се грижи за тоа дете додека јас студирам?
5.Цел живот ќе бидам фрустирана затоа што нема да можам да го исполнам мојот живот на начинот на кој тоа сум го планирала, тоа не е добар родител.
6.Некои луѓе не се родителски матријал ... јас сеуште не сум, посебно не на 17 години.

Затоа треба да се земат во предвид сите околности, опции и пред се најбитно ситуацијата во која се наоѓа личноста која треба да го роди тоа дете.
Тоа не е лошо парче облека кое во секое време може да се фрли, тоа е одлука која го менува целиот животен пат.
Апсолутно истото размислување го имам. Од почеток до крај.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Немора да го убиеш:)
Може да не влезиш во брак со девојката,да го роди таа детето и сама да го одгледува(океј и ти ќе и помагаш).
За вакво нешто би се согласил?
Не, би постапил како што треба и нема да бегам од одговорноста :).
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Немора да го убиеш:)
Може да не влезиш во брак со девојката,да го роди таа детето и сама да го одгледува(океј и ти ќе и помагаш).
За вакво нешто би се согласил?
Премногу е себично. Не мислиш така? Што е девојката повеќе крива од мажот? Двајцата се одлучиле за тој чекор и затоа заедно треба да трпат последици.:smir:
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Прилично ми е рано да зборувам и размислувам за ова,но еве...
Не би абортирала во ниеден случај.Кога веќе сум го направила тоа,сигурно сум била свесна,сум ги знаела и можните последици.Тоа дете ќе биде моја одговорност,не би можела да го убијам,знам дека цел живот ќе се каам и дека ќе си префрлам за тоа.
Друга работа...Ако човекот со кој што сум имала секс,не ја прифаќа одговорноста која што му доаѓа,би останала самохрана мајка,би се соочила со сите убави,но и неубави работи кои што ги носи тоа.Би си скратила многу работи,но би направила се за да тоа дете го направам човек.Кога не сум мислела на време за тоа што го правам,нема назад веќе.
И последно...Доколку тој ја прифати одговорноста,доколку е стабилен човек би се согласила на брак.Сепак за тоа дете ќе биде подобро да израсне со два родитела,него ли со еден.Никогаш не би го гледала како моја “грешка“ поради која што животот тотално ми се сменил.И тоа да бидеш родител си има свои предности,не е се така лошо.:)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Едно нешто, чим си курназ и сакаш да ебеш без кондом зашто ти е послатко, или си пијано магаре па кондомот не си го наместил ко што треба ќе си се сносиш со последиците. Шо значи ќе си вежбаш бицепс трицепс со некое мало бебенце, тоа е прва работа значи ПРВО ќе си го прифатиш бебето ко твое, за брак или што и да е треба заеднички договор помеѓу одговорните за бебето (мајката и таткото) ако мајката се чувствува не спремна се разгледува кога би била спремна, ако таткото не е спремен нормално и за него се разгледува кога би бил спремен. Ако никад не се спремни, марш у три пизде лепе материне и оној похрабриот родител ќе си го земе бебето а на другиот ич да не му дае да го види детето. Што се однесува до мене, ако напраам таква глупост брак би прифатил у први 2 секунди (мада и без ваква глупост би прифатил)
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Премногу е себично. Не мислиш така? Што е девојката повеќе крива од мажот? Двајцата се одлучиле за тој чекор и затоа заедно треба да трпат последици.:smir:
A aко девојката не е спремна за брак?
Сака да го задржи детето,но не сака да стапи во брак со тебе.
Би ја убедвел тогаш дека треба да сте заедно и сл?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
A aко девојката не е спремна за брак?
Сака да го задржи детето,но не сака да стапи во брак со тебе.
Би ја убедвел тогаш дека треба да сте заедно и сл?
Стварно зар има таква?
Нејзин избор ама не е ни свесна колку погрешна одлука е тоа.
Лично за себе можам да кажам дека ако се стегнам добро нема област или поле во животов во кое не можам да бидам многу добар или во најмала рака да дадам се од себе и повеќе од максимум. Сетоа тоа зависи од мене и од мојата одлука за сериозно да ги сватам работите :toe:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom