Бремената притвореничка во случајот „Пајажина“ го изгуби бебето

M

marko 1996

Гостин
Како што кажав многу партиски војници пробуваат да заматат очи , најлудо што прочитав Велија и бутнал апче за да напраи фрка :pos2:Што вие бе луѓе се слушате ли вие ?
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.030
Страмота е и греота за крстот кој си го ставил како аватар да објавуваш вакви постови.Како прво ако би се јадело "гомна" тие би се продавале насекаде! Ако ти си среќен поради случувањата во А1 тоа е твоа работа, но мора човек да е монструм за да се радува на ваква несреќа како што велите Вие а А1 сигурно не се!!! Очигледно е дека на вас како ВМРО-вец според потписот предпоставувам дека сте во оваа држава се ви пречи а најмногу А1!!!
Јас не сум во ниедна партија но сето ова не го оправдувам, предпоставувам и Вие но Вашето Јас не Ви дозволува да ја кажете вистината.
Незнам што се запали толку за А1.Ако си вработен таму и ти гори под нозе тоа е друга приказна.Не сум во ниедна партија ни па одам на гласање.А1 може да ја критикува и плука власта колку сака,мене како Македонец ми пречи тоа што плукаат по се што е Македонско.Ми пречи што секој настан било позитивен или негативен го извртуваат за да добие опозицијата некој политички поен.Ми пречи што нив им е тешко да не наречат Македонци,па мудро (по грчки рецепт) не нарекуваат "Граѓаните на оваа држава".Секоја вест откако ќе ја прочиташ на А1,треба да ја прочиташ и на сите останати медиуми за да сватиш колку ја извртеле вистината.Уствари незнам која е поентата на муабетов,како демек едниве од нас сочуствувале со жената,а другите не?
Темата е јасна.Жената беше 6-7 недели во притвор (толку време била и трудна колку што прочитав) ја носеле секоја недела на преглед,но најверојатно поради психичкиот стрес и условите во затворот дошло до спонтан абортус.Наградното прашањето е - кој е крив???
На некој му е крива власта (грујо),на друг Велија,на трет Судијата,некои ја окривуваат и самата мајка (демек не требала да се впушти во криминал) за некој државата е крива.Во едно сум сигурен овде,секој си го бара кривецот како му одговара.Според мене треба да одговара судијата кој иако знаел дека е во критична бременост сепак и ја продолжил мерката притвор.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.745
Поени од реакции
630
Последна опомена, пред бришење на мислења, или закључување тема. :pipi:
Без навреди, без спомнување власт, опозиција, без осудување на ПРИТВОРЕНИЦИ не ОСУДЕНИЦИ, аман, ко да неќете да сфатите дека ПРИТВОРЕНИК не е исто со ОСУДЕНИК.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
Ја да сум маж и на женава има до крај да го терам случајов сите има да одговараат и Грујо и Јанкуловска, цела фамилија. Како не им е срам по толку многу укажувања можеа да ја пуштат во домашен притвор. Кој сега ќе и надомести нејзе за загубата на нејзиното дете, за претрпената психичка болка? Во таква држава живееме каде што не смееш да размислуваш по различно од оние кои се на власт, ако ги погледнеш на криво малце одма у затвор те пикаат. Браво за демократијата нека продолжат така ќе видиме до кај ке стаса Македонија.
Сите има да одговараат а.. и грујо и јанкуловска и маневски и сите па дури и ние од кајгана шо пишуваме а? дечко. грујо не го обвини велија велија го обвини СУДОТ а суд е различно од грујо. ако некој треба да одговара како што кажав и претходно треба прво велија да одговара. причините ке ги прочиташ погоре во мојот пост!

Ами ако судот просуди дека немало затајување данок и криминал? Кој ќе го вради детето?
детето не го раќа ама баш никој. а што се однесува на пресудата дали има или нема кримилан мислам дека шансите да се докаже дека нема криминал се невозможни!!! знаеме сите колкави цифри спомнуваа на телевизија дури ни екранот на телевизоров не ми ги собриаше. не е битно тоа. по ова. судот нема теоретски шанси да пресуди дека немало криминал не за друго него затоа што се крена голема галама за детето што отиде ни криво ни должно. значи по автоматизам ако пресудат дека немало криминал тогаш некој дебела последица ке сноси - претпоставувам судот или одредени судии или претпоставени кои ги читаат жалбите и молбите на притворениците или затворениците.

Стварно греота за жената,глупо е сега на нејзина сметка овде да се препукуваме кој бил крив.Иако верувам А1 се среќни што ова се случи за да имаат што да јадат гомна.
верувам и јас. жалосно е тоа што навистина „сожалуваат“ за мајката на детето. битно они имат материјал за што да зборат имаат материјал како да прават пари и слично.


Полека... најинтересното ќе следи ако се утврди дека притвореничката НЕМА врска со тоа т.е. НЕМА да ја казнат... што е голема веројатност,пошто кај нас се апси,после недела дена без докази се пушта на слобода...
ја па мислам баш обратно. кажав претходно ако однесат таква пресуда многу скапо ке ги кошта нив. значи кога се работи со држава нема заебанција односно нема ни правда без разлика кој бил на власт опозиција или незнам што. ке те наместат макар и за неплатена сметка како оној познатион случај (не ми текнува) од америка.

Ќе те замолам да ми покажеш пример каде што е притворена жена која е бремена. Згора на се не е осудена, туку против нејзе има сомнение дека сторила криминал. Категоријата притвор кај нас барем се злоупотребува и до некаде се користи и како политички инструмент. И од кај знаеш ти дали е притворената виновна или не па да судиш дека требала да мисли порано. Ќе сноси ли истражниот судија и претседателката на кривичниот совет одговорност или се ќе помине неказнето. Не знам каде прочитав, ама убаво си стоеше дека притвор на бремени жени се одредува ако се осомничени за тероризам.
кај нас се што е на вести се искористува како политички инструмент. се чудам само кога ке почнат и временската прогноза да ја користат за полтички цели !!!
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Последна опомена, пред бришење на мислења, или закључување тема. :pipi:
Без навреди, без спомнување власт, опозиција, без осудување на ПРИТВОРЕНИЦИ не ОСУДЕНИЦИ, аман, ко да неќете да сфатите дека ПРИТВОРЕНИК не е исто со ОСУДЕНИК.
Која навреда? Не гледам навреда јас тука. Навреда е некој будала, да дојде мене да ми каже дека жената си го убила дедето во неа. Сфаќаш, и дека тоа е масло на СДСМ, и дека во државава тече мед и млеко и дека А1 во коалиција со СДСМ не лажат и дека еве пример кај мене дома со 12 илјади денари, можеме пет члена да живееме како бегови. Дури истите сакаат да ме убедат дека дури и со 20 илјади не можеме да преживееме, што е нон сенс.

СЕ Е СУПЕР!
 
M

marko 1996

Гостин
Која навреда? Не гледам навреда јас тука. Навреда е некој будала, да дојде мене да ми каже дека жената си го убила дедето во неа. Сфаќаш, и дека тоа е масло на СДСМ, и дека во државава тече мед и млеко и дека А1 во коалиција со СДСМ не лажат и дека еве пример кај мене дома со 12 илјади денари, можеме пет члена да живееме како бегови. Дури истите сакаат да ме убедат дека дури и со 20 илјади не можеме да преживееме, што е нон сенс.

СЕ Е СУПЕР!
Пушти сител ке видиш дека може и со 3000 да се живее:smir:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
Глупчо бе, бремена жена дома треба да си седи, дури и ако е осомничена (НЕОСУДЕНА). ДОМА! Законот е таков, ама ти не го разбираш тоа.
пикасо ако така сакаш веќе.

1. Бремена жена не треба да се плетка во мрсни работи како криминал и слично ПОГОТОВО кога станува збор со држава.
2. Законот како што е за мене така е и за тебе и за грујо и бц и за СИТЕ ! законот е НАД СИТЕ !
3. Кога одредено правно или физичко лице е во ПРИТВОР му се одземаат одредени права кои ги ужива во согласнот со уставот!

у затвориве наши има и болни и трудни и пред умирање има и малолетнички затвор мислам ако не се лажам.. ајде сеа сите трудни шо се дома ке ги пуштиме. сите што се хронично болни ке ги пуштиме дома, сите малолетници у поправен дом ке ги пуштиме, оние кои се во депресија и се преплашени ке ги пуштиме на лекувања и до кај ке отидеме? до празни затвори. така? ЗАТВОР Е ВОСПИТНО ПОПРАВНА УСТАНОВА! не е предмет за добивање почитички поени како што некои тоа го прават !!!!!!
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.107
Поени од реакции
18
zeljkar daj priberise so pisuvanje na gluposti ... aman mi se gadi .... leshinari ti najde da drzis casovi po moral i etika i humanost ...
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.247
Поени од реакции
5.079
Тоа и е поентата што во нашава држава судовите воопште не се самостојни туку примаат наредби од власта.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
zeljkar daj priberise so pisuvanje na gluposti ... aman mi se gadi .... leshinari ti najde da drzis casovi po moral i etika i humanost ...
АЛО на која нива се наоѓаш дечко? ај смирете си хормоните и ти и пикасо. ако сакате препуцавања и навредувања имате приватни пораки - на темава НЕ !!! не мислам ради вас да заклучува модератор тема. ради двајца да неможат да искажат мислење 1000 не оди.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
пикасо ако така сакаш веќе.

1. Бремена жена не треба да се плетка во мрсни работи како криминал и слично ПОГОТОВО кога станува збор со држава.
2. Законот како што е за мене така е и за тебе и за грујо и бц и за СИТЕ ! законот е НАД СИТЕ !
3. Кога одредено правно или физичко лице е во ПРИТВОР му се одземаат одредени права кои ги ужива во согласнот со уставот!

у затвориве наши има и болни и трудни и пред умирање има и малолетнички затвор мислам ако не се лажам.. ајде сеа сите трудни шо се дома ке ги пуштиме. сите што се хронично болни ке ги пуштиме дома, сите малолетници у поправен дом ке ги пуштиме, оние кои се во депресија и се преплашени ке ги пуштиме на лекувања и до кај ке отидеме? до празни затвори. така? ЗАТВОР Е ВОСПИТНО ПОПРАВНА УСТАНОВА! не е предмет за добивање почитички поени како што некои тоа го прават !!!!!!
Види притвор - бремена жена може да го издржи дома. МОРА! ДОМА! МОРА! (сфаќаш)
Што се плеткала што не се плеткала не не засега нас. После ПРИТВОР, значи НЕОСУДЕНА! Дали се плеткала или не, НЕКА СЕ ДОКАЖИ.

Ах гла гла.

--- надополнето ---

zeljkar daj priberise so pisuvanje na gluposti ... aman mi se gadi .... leshinari ti najde da drzis casovi po moral i etika i humanost ...
Оди бе прочитај некоја книга, не замарај кај шо 10 пати попаметни од тебе разговараат. Оди, или најубо, обесисе, оти и да читаш ништо нема да научиш. Оди! Оди... :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.429
Поени од реакции
30.617
Бремена жена не треба да е во затвор, бремена жена не треба да врши криминал (ова е епик), бремена жена неможе да бега од држава.. ви ебам драмата. Едвај два месеца била. Ни стомакот не и е издуен. Таа.. грутка во неа, wannabe фетус не е за мене живот. Политика-free е постот, не сум обоен. Само навивам за абортусите и еве, има некои допирни точки.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
Тоа и е поентата што во нашава држава судовите воопште не се самостојни туку примаат наредби од власта.
за жал секогаш било вака другар. судот и министерот за правда според мене треба да се скорз од 16та партија !!! или пак да немаат никаква врска со партија ама баш никаква допирна точка!!! како сакаш да ти суди некој кој е вработен по алтернатива на политичка партија. правда НЕМА !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom